Діти шейхів та камери в класах — як працюють вчителі в Дубаї

Яких вчителів раді бачити в приватних школах Дубая? Скільки заробляє пересічний педагог в Еміратах? Як навчаються діти шейхів? Маємо інсайти, які вас точно здивують. Про мультикультурне вчительство в Об’єднаних Арабських Еміратах розповідає директорка з розвитку ГС «Освіторія» Оленка Северенчук.

«Світлошкіра жінка до 35 років»: як в ОАЕ шукають вчителів

Якщо складати портрет вчителя з Канади, Естонії, Іспанії, України — він вимальовується більш-менш чітко. А ось портрет вчителя з ОАЕ досить туманний. Це країна, система освіти якої складається з найрізноманітніших освітніх систем світу. Річ у тім, що в Еміратах не існує як такої державної системи освіти — є окремо школи, які працюють за американським, британським, німецьким курікулумом, чимало шкіл для індусів. І в кожній з них «свій» вчитель.

Не без цікавих нюансів: якщо йдеться про британську школу в ОАЕ — туди намагаються запрошувати на роботу вчителів з британськими, американськими, канадськими, австралійськими дипломами. Перевага — світлошкірим. Навіть у резюме просять вказувати національність, наголошують, якої статі і якого віку має бути потенційний кандидат чи кандидатка. У нас сказали б: сексизм, ейджизм, дискримінація за кольором шкіри. В ОАЕ — це звичні вимоги. А до резюме просять прикріпити фото. Для вашого розуміння, у США взагалі заборонено вимагати фото в резюме, щоб потенційний роботодавець не складав враження про людину за зовнішністю.

У кожному класі — камери спостереження як «страховка»

Якщо говорити про школи, які працюють за британською чи американською програмою, то звичайна практика — встановлювати в кожному класі камери спостереження. Логічне питання: для чого? Щоб батьки могли бачити, чим саме займаються діти протягом дня — причому, в будь-який момент. Це не що інше, як онлайн-трансляція навчального процесу. Звісно, відео бачить і адміністрація школи.

Її представники можуть завітати до вчителя після уроку або запросити до себе, якщо якась ситуація з побаченого протягом заняття їм видалася суперечливою. Одне із завдань адміністрації — допомогти вчителям вирішувати конфліктні ситуації та уникати слизьких моментів у комунікації з батьками. Якщо дитина каже: «Вчитель замахнувся на мене» — завжди є можливість перевірити запис на камері.

Вчителі в ОАЕ не відчувають, що так чинять утиск їхнім правам чи не довіряють. Кажуть: «Я впевнена в якості викладання, у своїй поведінці. Камери не дратують і не відволікають. Якщо ти — професіонал, яка взагалі проблема?»

5 категорій шкіл: від слабких до надзвичайних

Тільки 15 % шкіл в ОАЕ — державні. І в них мають право навчатися лише діти, чиї батьки мають громадянство і є арабами. ОАЕ — країна експатів і, відповідно, приватних шкіл. Приватні школи діляться на 5 категорій:

  • Outstanding schools — надзвичайні;
  • Very good — дуже хороші;
  • Good — хороші;
  • Acceptable — прийнятні;
  • Weak — слабкі.

Статус школи може змінюватися, і його треба поновлювати щороку під час комісії установи KHDA, яка відповідає за якість середньої освіти в приватних школах, яких в ОАЕ 85 %.

KHDA — Knowledge and Human Development Authority (Відомство зі знань та людського розвитку) перевіряє школи за низкою критеріїв протягом 1–3 тижнів. Показників оцінювання — близько 80 (від рівня професіоналізму вчителів до інфраструктури). По кожній школі ОАЕ є інформація на сайті установи, і батьки можуть оцінити сильні та слабкі сторони навчального закладу і зробити вибір. Вартість навчання в школі залежить від чималої кількості чинників, у тому числі від оцінки KHDA.

Для бідних верств населення плата за навчання, до речі, може становити близько $200 на рік. Дуже заможні жителі можуть витрачати до $40 000 на рік на освіту своєї дитини.

Що вищий рейтинг школи, то більше вимог до відбору вчителів.

Чим особлива школа Wellington Academy Silicon Oasis

Рейтинг школи — «Дуже добре» на межі з «Надзвичайно». Коли заходиш всередину, ти ще раз перепитуєш себе: «Це точно заклад освіти?», адже більше він нагадує офіс крутезної IT-компанії. Успішність дітей визначається не в оцінках, а в тому, як вони зростають, який прогрес демонструють протягом року.

Цікаво, що в цій школі винятковим чином поєднуються хайтек-технології та увага до природи. Ти бачиш, як діти навчаються з планшетами в коридорах, виходиш на подвір’я і бачиш… курник! Пісок, курки порпаються в пилюці. Чудовий приклад поєднання інноваційних підходів і гармонії з природою.

Варто зауважити, що статус «Надзвичайна» означає, що школа ділиться напрацюваннями, навчає інші школи, надає консалтинг будь-яким закладам освіти, які звернуться. До слова, найвищий рейтинг мають всього 14 шкіл. «Дуже добре» — 23 школи, «Добре» — 67, «Прийнятно» — 30, «Слабкі» — 7.

Із власних спостережень можу сказати, що в Україні на пальцях однієї руки можна перелічити школи, які в ОАЕ гіпотетично могли б отримати рейтинг «Добре».

Вчитель в ОАЕ — вільний експат

Головне завдання вчителя — дати виклик учням і поставити цікаве завдання. Далі діти працюватимуть над його вирішенням, і це зазвичай командна робота. Роль вчителя — не центральна, а наставницька.

Вчителеві не диктують, що і як він має робити, — тут велика довіра до обраних педагогом методів. Але стандартів, безумовно, слід дотримуватися.

В ОАЕ немає такого поняття, як «хочу» чи «не хочу» ставати вчителем, адже більшість педагогів — експати, які не є громадянами країни. Особливих преференцій місцеве вчительство не має. Я не помітила різниці між вчителем в ОАЕ та представником будь-якої іншої сфери. Хіба що навчання в країні починається трохи пізніше через надмірну спеку. Часто діти з квітня вже не виходять надвір, усі активності проводяться в приміщенні.

Самі вчителі заробляють в середньому $3000 на місяць, і це досить невелика сума, зважаючи на вартість життя в країні.

Як навчаються діти шейхів?

Державні арабські школи — окремий світ! Ми спілкувалися з українськими вчителями, які там певний час працювали, та вражені їхніми спостереженнями. Деякі розповіді звучали як справжній блокбастер!

Шкіл, де навчаються діти корінного населення країни — близько 15 %. Важливий момент: в арабських школах можуть навчатися тільки громадяни ОАЕ.
Здавалося б — школа як школа, але ось хто там особливий, то це… діти!

Культура плекання змалечку призвела до того, що юні араби надзвичайно розбещені. Відчуття винятковості дуже впливає на рівень засвоєння матеріалу та поведінку. На жаль, рівень поваги до вчителів у таких школах низький. Там вчителька — просто міс, яка тебе обслуговує.

Звісно, у цих школах теж є державні перевірки, і щоб їх проходити, вчителям доводиться вдаватися до хитрощів.

Наприклад, за рік учні мають пройти з англійської мови 10 юнітів. Але один з юнітів вчитель вивчає з учнями особливо ретельно. До того моменту, коли інспекція прийде з перевіркою, діти точно завчать матеріал назубок.

Дуже обережними в таких школах вчителі мають бути з тілесними контактами. Вчителя можуть посадити до в’язниці за те, що він взяв дитину за руку без дозволу. Розповідали про випадок, коли учень з особливими освітніми потребами під час стану агресії вдарив вчительку, яка намагалася розняти фізичний конфлікт. Та впала і втратила свідомість. За те, що педагог не змогла вирішити ситуацію на уроці, її забрали до місцевого відділку поліції та позбавили згодом права викладати.

А вчитель з Голландії одного разу взяв за плече арабського учня, щоб відвести його в бік та поговорити про ситуацію. За годину до школи приїздить спецназ, вчителя заарештували. А оскільки учень ще й написав скаргу на викладача і був при цьому спадкоємцем впливової особи, то бідоласі-вчителю нині закрита дорога до шкіл в ОАЕ.

Арабські батьки не надто переймаються шкільними проблемами дітей. «Який саме Мухаммед накоїв шкоду?» — питають у педагога, адже в родині дітей з таким іменем може бути п’ятеро.

Інклюзія в ОАЕ: за shadow teacher батьки сплачують самі

Дітей з особливими освітніми потребами в ОАЕ інтегрують у навчальний процес. При цьому в кожного такого учня є shadow teacher — асистент вчителя, який допомагає з інтеграцією дитини в клас.

Нюанс: за shadow teacher батьки мають доплачувати окремо, і ця сума досить солідна — майже така сама, як вартість навчання за рік.

Поділитися цією статтею