Ілон Маск заснував школу майбутнього. У незвичній онлайн-школі Astra Nova School діти обирають найкращих астронавтів для першої місії на Марс, аналізують планети для колонізації, проєктують віртуальну мистецьку галерею, створюють роботів, уникають уявної екологічної катастрофи. Ось 10 принципів його освіти. Чи хотіли б ви, щоб так навчали ваших дітей?

Система оцінок неефективна

«У моїй школі немає оцінок. Вони формують у дітей спотворену систему цінностей», — стверджує винахідник. Зате є своя валюта — «астри». Їх отримують не за правильне рішення завдання, а за реалізацію своїх ідей. Так діти заздалегідь навчаються ринкових відносин на практиці.

Вища освіта не повинна бути метою школяра

Вища освіта і поглиблене вивчення всіх предметів скоріше мінус, ніж плюс, на думку Ілона. «Все це змушує людей вважати себе особливими, після чого ті перестають кого-небудь слухати і аналізувати свої помилки», — впевнений він. Як приклад геніальних людей без престижних дипломів він називає Стіва Джобса та Білла Гейтса.

Формули та рівняння марні без практики

Найефективніший спосіб закріпити вивчене — практика. Замість того щоб розповідати дитині про те, які бувають інструменти та для чого вони потрібні, у школі Маска учням дають двигун і просять його розібрати. Школярі просто не бачать сенсу в складних рівняннях, де крім цифр та змінних нічого немає. Як альтернативу дітям дають реальні завдання: створити щось, з’ясувати ефективні способи вирішення життєвої ситуації.

Вивчення етики та розвиток EQ — насамперед

Наділити дітей моральним компасом і емпатією, розвинути емоційний інтелект важливіше, ніж навчити їх розв’язувати математичні рівняння.

Суворий поділ на класи неефективний

«У моїй школі немає ніяких класів, учні проходять навчання всі разом», — каже Ілон Маск. Незалежно від віку, вони разом вирішують поставлені завдання, діляться думками. Кожному цікаво знайти істину: навіть приходячи додому, вони обговорюють пройдене з батьками, а потім несуть їх думку в колектив.

Фізику потрібно вивчати на практиці

«Навіть якщо ви не хочете пов’язувати свою професію з фізикою, вам буде дуже корисно знати її», — впевнений підприємець. Маск рекомендує вивчати її як фундамент, а потім пройти кілька курсів, щоб визначитися з найцікавішим для вас напрямком.

Обов’язкова програма змушує дітей ненавидіти школу

Хтось любить математику, хтось — мови або музику. Правильніше буде складати програму, спираючись на інтереси дитини, а не змушувати її проходити заздалегідь написану кимось.

Вчитель має ставити питання без відповіді

Якщо педагог питає дитину про те, що кимось (або навіть ним) заздалегідь вирішено і знайдено єдину правильну відповідь, це просто завантаження інформації в мозок учня. Але дитина не вчиться на прикладі вчителя, бо той не мислить на її очах. Натомість педагог має ставити ті запитання, на які сам шукатиме відповідь. Він може почуватися вразливим без підказок, але це лише дає дітям відчути свою силу.

Сучасним дітям треба гратися з хаосом

Навчання через гру корисне. Можна подавати будь-які предмети в ігровій формі. Є чимало корисних ігор з правилами, наприклад, шахи. Але сучасні складніші ігри мають зіштовхувати учнів з хаосом, невизначеністю. Наприклад, гра «Сузір’я» передбачає, що гравці одночасно досліджують невідомий космос та змагаються з іншими командами. Їм доводиться передбачати дії конкурентів, швидко реагувати на нові обставини. 

Хай діти вирішують, коли ходити до школи

З вересня 2021 року Ілон Маск планує зробити ще й офлайн-формат своєї школи. Але хоче, щоб учні самі щотижня обирали, приходити в класи чи займатися онлайн. Вони не мусять проводити певну кількість годин у школі, а призначатимуть зустрічі груп заради якоїсь мети: виконання проєкту, проведення брейншторму чи просто спілкування з друзями.

Зображення: NORAD and USNORTHCOM Public Affairs

Поділитися цією статтею