Провели дослідження, як учні, які навчаються в сільських школах, оцінюють якість навчання та якою уявляють ідеальну школу. Результати опублікувала Державна служба якості освіти.
Опитування учнів сільських шкіл щодо ключових аспектів якості освіти проведене дослідницькою компанією Vox Populi на замовлення Державної служби якості освіти України в межах ініціативи «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe).
Старшокласників запитували про те, якою в їхньому розумінні є «ідеальна» та «неідеальна» школа, якими є їхні погляди на психологічний клімат школи та освітнє середовище, яку підтримку у навчанні практикують їхні вчителі, як учні почувають себе у школі, як проводять дозвілля і як планують своє майбутнє.
Результати опитування:
- 14 % респондентів погоджуються, що їм нецікаво вчитися і що навчання занадто складне для них,
- 8 % зазначають про неможливість отримати гарні оцінки через упереджене ставлення вчителів, страх зробити помилку через глузування вчителів та/або учнів,
- 4 % респондентів говорять про нерозуміння, навіщо їм освіта, некомфортність перебування в школі через психологічне чи фізичне насильство, те, що вони вже працюють і заробляють гроші, тому навчання їм непотрібне.
Водночас серед бар’єрів для навчання учні називають:
- надмірне навчальне навантаження, зокрема для тих, хто готується складати ЗНО;
- обсяг домашніх завдань, які, за словами учнів, «не встигає перевіряти і сам вчитель»;
- велика кількість предметів, доцільність яких як обов’язкових незрозуміла учням, застарілі методи й підходи до викладання.
Більшість учасників дослідження стверджували, що школам бракує «сучасності» в облаштуванні освітнього простору. Зокрема:
- недостатньо сучасних зручних меблів;
- бракує лабораторій для дослідів на уроках фізики, хімії і біології;
- надмірне теоретичне викладання предметів і немає практичного складника;
- немає місця для харчування в школі;
- брак літератури в шкільних бібліотеках.
Ідеальна школа, на думку опитаних учнів, — це заклад, де:
- їх підтримують вчителі й однокласники;
- панує дружня й доброзичлива атмосфера;
- розвинена сучасна та якісна інфраструктура;
- присутні сучасні підходи вчителів до подання матеріалу;
- немає цькування та дискримінації.
Учні вважають важливою свою участь у позакласних заходах та в більш системній роботі над облаштуванням території школи, озелененням тощо. Так для них формується сприятливе освітнє середовище.
Від учителів школярі найбільше очікують підтримки, мотивації, розуміння та поваги. Вони хочуть довіряти вчителям, як другу/подрузі й радитися з різних питань.
Також вони хочуть, щоб учителі цікаво, доступно і професійно викладали матеріал та без перешкод роз’яснювали додатково, якщо учням не зрозуміло щось із предмета.
Діти наголошують, що вчителі не повинні розділяти клас на «улюбленців» та мають ставитися до всіх однаково, незалежно від рівня знань або соціального статусу учня.