З 2022 року абітурієнти до заяви на вступ зобов’язані додати мотиваційний лист. Поради щодо його написання розмістило у себе на сайті Міністерство освіти і науки України.

1. Під час реєстрації електронних кабінетів та подання заяв в електронній формі мотиваційний лист додають до кожної заяви лише через електронний кабінет. Текст листа треба вписати або вставити в спеціальне віконце в розділі «Подання заяв». Безпосередньо до закладу освіти мотиваційні листи надаються лише в разі подання заяв у паперовій формі, що передбачено для невеликої категорії вступників.

Однак, якщо до поданого в електронному кабінеті мотиваційного листа ви хочете додати копії матеріалів (дипломи, нагороди), що підтверджують надану інформацію, то їх потрібно надсилати на електронні скриньки приймальних комісій закладів освіти.

В електронному кабінеті не передбачено завантаження будь-яких сканкопій листів чи документів до них. Додається лише текст листа, який під час реєстрації заяви в закладі освіти видруковує Приймальна комісія.

2. Мотиваційний лист додається до кожної заяви під час її подання. Отже, заповнити лист в кабінеті можуть тільки ті категорії вступників, для яких відкрито подання заяв. Подача мотиваційних листів для випускників 9 класів стартувала 30 червня.

Для вступників до закладів вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти (11-ти класів) або диплома фахового молодшого бакалавра, молодшого спеціаліста, молодшого бакалавра подання заяв буде доступне з 29 липня, до коледжів – з 14 липня. Тоді ж в кабінеті з’явиться можливість додавати мотиваційні листи. Вступники можуть заздалегідь підготувати текст листа, а під час подання заяви скопіювати його у відповідне поле. В електронному кабінеті блок: «Подання заяв» – «Результати випробувань» – «Внести текст мотиваційного листа».

3. Якщо ви написали текст листа в кабінеті, натиснули кнопку «Зберегти», вас повернуло на головну сторінку, а текст не зберігся, то найімовірніше, ви створювали текст листа понад 120 хвилин, які передбачені для однієї робочо сесії з кабінетом. Щоб уникнути таких прикрих випадків, необхідно писати текст листа в іншій програмі, наприклад «Word» або «Google-документи», а потім копіювати готовий текст в електронний кабінет.

4. Редагувати текст можна тільки до моменту подання заяви. Після цього (коли заява вже має статус «Зареєстровано в ЄДЕБО») текст листа редагувати неможливо.

5. Вимоги до мотиваційних листів визначає кожен заклад освіти у своїх Правилах приймання документів. З ними необхідно обов’язково ознайомитися до подання заяв та завчасно підготувати тексти листів.

6. Формат поля для написання мотиваційного листа – до 20 тисяч символів. Водночас вимоги щодо кількості символів визначає заклад освіти. Наприклад, вимога закладу освіти: «Обсяг листа – не менше як 200 і не більше як 600 слів». Необхідно дотримуватися цих вимог, адже кожен лист розглядає приймальна комісія та враховує під час формування рейтингового списку вступників.

За матеріалами МОН України

Поділитися цією статтею