З 2027 року в Україні почнуть реалізовувати реформу профільної середньої освіти. Її мета — забезпечити свободу вибору та наблизити профільну освіту до потреб кожного учня й учениці.

Основні засади реформи презентували на форумі «Реформування старшої профільної середньої освіти (академічні ліцеї)».

Учні зможуть самостійно складати свій освітній шлях. Для цього проєкт стандарту профільної середньої освіти передбачає кілька можливостей:

  • два рівні вивчення кожної освітньої галузі: основний (базовий) і поглиблений (профільний);
  • освітня програма ліцею може передбачати як вузькі навчальні предмети, так і інтегровані курси;
  • зміст освіти в ліцеї має бути гнучким та варіативним і складатися з трьох компонентів: обов’язкових для всіх освітніх компонентів, варіативної частини в межах обраного профілю, варіативної — поза профілем;
  • з 10-го до 12-го класу кількість годин на вивчення обов’язкових для всіх освітніх компонентів зменшуватиметься, натомість кількість годин для вивчення варіативної частини збільшуватиметься.

Також там визначили три кластери, у межах яких ліцеї зможуть формувати профілі: STEM, мовно-літературний, суспільно-гуманітарний. Кожен ліцей має пропонувати на вибір щонайменше три профілі в межах одного, двох або трьох кластерів. У фіксованих класах учні вивчатимуть лише обов’язкові навчальні предмети/курси. Для вивчення вибіркового циклу (профільних і поза профілем) школи формуватимуть міжкласні групи.

25 ініціативних шкіл з усієї України погодилися першими розробляти й апробувати нові освітні моделі та надавати рекомендації щодо впровадження реформи в усіх закладах освіти країни. Надалі ці школи стануть менторами для пілотних академічних ліцеїв, які почнуть впрвадження реформи з 2025 року.

Концепт
Поділитися цією статтею