Останні дослідження демонструють, що соціо-емоційна складова та підтримка учнів — це те, що є безумовно сильною стороною освіти в Україні порівняно з іншими країнами Європи.

Про це в ексклюзивному коментарі для Освіторія.Медіа розповів директор з питань освіти й навичок OЕCD і засновник дослідження PISA Андреас Шляйхер. 

Окремо він прокоментував реформу старшої профільної школи, яка триває в Україні зараз. На його думку, найважливіше — давати підліткам широкий вибір, аби вони вивчали саме цікаві їм предмети. Таку ж думку він озвучив і під час дискусії про реформу старшої школи в Україні на фестивалі «Вчителі майбутнього». У ній взяли участь, зокрема, міністр освіти і науки Оксен Лісовий, Андреас Шляйхер, генеральний директор директорату шкільної освіти в Україні Ігор Хворостяний, представник Львівської міської ради Андрій Закалюк та вчитель математики Юрій Джала. 

З 2025 року профільна старша школа запрацює в низці пілотних шкіл, а вже з 2027 охопить усю Україну. На дискусії підкреслили, що учні зможуть самостійно складати свій освітній шлях. Для цього у проєкті стандарту такої школи передбачено кілька можливостей:

  • два рівні вивчення кожної освітньої галузі: основний (базовий) і поглиблений (профільний);
  • освітня програма ліцею може передбачати як вузькі навчальні предмети, так і інтегровані курси;
  • зміст освіти в ліцеї має бути гнучким та варіативним і складатися з трьох компонентів: обов’язкових для всіх освітніх компонентів, варіативної частини в межах обраного профілю, варіативної — поза профілем;
  • з 10-го до 12-го класу кількість годин на вивчення обов’язкових для всіх освітніх компонентів зменшуватиметься, натомість кількість годин для вивчення варіативної частини збільшуватиметься.

Також там визначили три кластери, у межах яких ліцеї зможуть формувати профілі: STEM, мовно-літературний, суспільно-гуманітарний. Кожен ліцей має пропонувати на вибір щонайменше три профілі в межах одного, двох або трьох кластерів. У фіксованих класах учні вивчатимуть лише обов’язкові навчальні предмети/курси. Для вивчення вибіркового циклу (профільних і поза профілем) школи формуватимуть міжкласні групи.

Поділитися цією статтею