41% респондентів сказали, що спілкуються тільки українською мовою у повсякденному житті, ще 17% — «у більшості ситуацій» українською, натомість тільки російською говорять 6%, а переважно російською — 9%. Ще 24% сказали, що вживають обидві мови «рівною мірою».

Про це пише у своїй колонці для ZBRUC Володимир Кулик, доктор політичних наук, провідний науковий співробітник відділу етнополітології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України.

«Найважливішою, на мою думку, зміною стало різке збільшення частки респондентів, які (кажуть, що) говорять у повсякденному житті переважно українською мовою, та відповідне зменшення частки російськомовців. Може, декого ці цифри й не вразять, але мене вражають, бо співвідношення мовних груп змінювалося досить повільно, і навіть 2014 рік на нього не дуже вплинув», — коментує ініціатор опитування.

Цікаві й інші результати дослідження. Так, вони показують, що на сході та півдні України наразі україномовних людей не менше, ніж російськомовних — 29% проти 27%. Суто українською в інтернеті користуються 26% опитаних, а обома — 38%. 

До того ж у респондентів запитували про важливість української мови. Неважливою її вважає тільки 1% респондентів. Головною причиною важливості називають її роль як державної мови (76%), «основи незалежності України» (32%) та «мови, яка об’єднує українське суспільство» (23%).

На запитання про національність 95% вказали українську національність, менш як 2% — російську.

Востаннє схоже опитування проводили у 2017 році. Як змінилася ситуація у порівнянні — можна знайти на інфографіках за посиланням. Цьогорічне опитування провів Київський міжнародний інститут соціології 4–27 грудня 2022 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера. Було опитано 2005 респондентів, які в цей час мешкали на території України (у межах, підконтрольних українській владі до 24 лютого 2022 року). Максимальна похибка результатів опитування становить 2,4%.

Фото: https://www.pexels.com/

Поділитися цією статтею