Стипендіатками програми Вікторії Амеліної стали українська авторка та головна редакторка сайту «Суспільне Культура» Катерина Яковленко та нідерландська письменниця і журналістка Єва Пік, повідомляє портал Chytomo з посиланням на сайт PEN Ukraine.

Фото із сайту https://pen.org.ua/
  • Катерина Яковенко працюватиме над власним документаційним письменницьким проєктом у квітні-червні 2025 року у Львові — рідному місті Вікторії Амеліної. Катерина Яковленко — українська авторка, дослідниця візуальної культури, кураторка, головна редакторка сайту «Суспільне Культура». Серед її робіт — упорядництво книги «Чому в українському мистецтві є великі художниці», а також низка есе в таких медіа, як e-flux, London Ukrainian Review, Institute of Networks Culture, The Ecologist.
  • Єва Пік працюватиме в Україні у липні-вересні 2025 року. Серед її робіт — лонгрід «Смерть пахне солодкою ватою — про війну, фемінізм та жінок в Україні» (Death Smells Like Cotton Candy — on war, feminism and women in Ukraine) та книжка у співавторстві з нідерландським істориком та журналістом Мішелем Крілаарсом та перекладачем Гансом Дріссеном «Ці люди мають свого Бога на землі» (Dit volk heeft zijn god op aarde).

Загалом на програму подали 50 заявок від українських та закордонних письменниць і письменників, які працюють у напрямку документального письма та прагнуть досліджувати причини й наслідки нинішньої війни проти України.

«Кроскультурний вимір цієї стипендії для письменниць і письменників, які працюють у напрямку документальної літератури, відображає світобачення Вікторії Амеліної. Ми сподіваємося сприяти творчому обміну між авторками з України та з-за кордону, чиї документальні роботи допоможуть нам зберегти українські досвіди у часі війни», — зазначила членкиня відбіркової комісії та керівниця INDEX Саша Довжик.

До списку українських фіналісток і фіналістів увійшли:

  • Валерій Пузік (автор книг «Мисливці за щастям», «З любовʼю — тато», «Моноліт»),
  • Лєна Лягушонкова (авторка пʼєс «Бука», «Життя на випадок війни», «Мать Горького»),
  • Григорій Пирлік (автор «Скільки не кажи «халва», або Туризм по-дружківськи» у «Veni, vidi, scripsi: Покоління вільних»).

До короткого списку стипендіатів-іноземців увійшли:

  • британська письменниця і журналістка Лілі Хайд,
  • американська письменниця та журналістка Лара Марлоу.

Стипендіальна програма імені Вікторії Амеліної — програма для письменниць і письменників з України та з-за кордону, які працюють у напрямку документального письма. Програму започаткували у 2024 році INDEX у партнерстві з PEN Ukraine. Вона відбуватиметься в рідному місті Вікторії Амеліної Львові — аби вшанувати пам’ять і продовжити її місію.

Вікторія Амеліна — українська письменниця, волонтерка, громадська діячка. Від початку російсько-української війни здійснювала волонтерські поїздки на деокуповані території України. Загинула 1 липня 2023 року внаслідок поранення, отриманого під час ракетного обстрілу Краматорська.

У січні 2025 року книжка Вікторії Амеліної «Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну» увійшла до добірки 40 найзахопливіших книжок, які варто прочитати у 2025 році, за версією британської редакції BBC.

Поділитися цією статтею