Міністра звільнили. Талановиті добровольці з Чехії вважають держзамовлення «марнотратством» і просто подарували сервіс уряду, вказавши на необґрунтовані витрати.
Група програмістів з Чехії безкоштовно зробила і передала уряду державний сервіс, замовлення на який отримала інша фірма. Розробники зробили це на знак протесту проти «марнотратства» Міністерства транспорту: на їхню думку, чиновники уклали невиправдано завищений контракт. Історія дійшла до прем’єр-міністра Чехії, і той звільнив міністра транспорту.
Держзамовлення на майже 16 мільйонів євро включало розробку інтернет-магазину і двох додатків для iOS і Android. Чотирирічний контракт на розробку та підтримку сайту уклали з підрядником Asseco Central Europe — відкритого конкурсу не було.
Це викликало обурення в чеському IT-співтоваристві через «явне марнотратство» з боку уряду. Власник компанії Actum Digital Томаш Вондрачек (Tomas Vondracek) назвав тендер «абсурдним» і додав, що за бажанням ту ж роботу можна зробити «хоч за пару днів».
Вондрачек запропонував місцевим програмістам об’єднатися і провести хакатон, щоб створити аналог сервісу з держзамовлення. Все вирішили зробити за одні вихідні в офісі Actum Digital в Празі, а потім передати уряду Чехії в якості подарунка і прикладу того, як витрачаються податки громадян.
Нами керувало бажання протистояти системі завищення цін на держконтракти, де відбувається зловживання некомпетентністю клієнтів [в питаннях IT]. А наші гроші в підсумку просто вилітають в трубу, — Томаш Вондрачек, організатор Хакатону.
На заклики в соцмережах відгукнулися понад 300 програмістів з Чехії. У п’ятницю, 24 січня, на хакатон #Znamkamarada в офісі Вондрачка зібралося 60 осіб, які приступили до роботи. До вечора неділі вони зробили платформу fairznamka.cz, яка відповідає більшості вимог до сервісу за 16 мільйонів євро.
Під час Хакатона на роботу програмістів приїжджав подивитися прем’єр-міністр Чехії Андрій Бабіш. «Думаю, політики просто шоковані тим, що відбувається», — заявив Вондрачек журналістам на другий день роботи. До того моменту добровольці розробляли сервіс 22 години поспіль.
Уже в понеділок 27 січня сайт запрацював у тестовому режимі. Уряд Чехії прийняв сайт fairznamka.cz в подарунок, також проведуть відкритий конкурс на пошук компанії, яка запровадить і запустить повноцінну систему до 1 грудня 2020 року.
Через історії з великим держзамовленням міністра транспорту Чехії Володимира Кремліка відправили у відставку. Представники підрядника Asseco Central Europe заявили, що готові розірвати контракт без вимоги компенсації.
На думку Томаша Вондрачка, ситуація з добровільної розробкою сайту в знак протесту — прецедент, після якого в Чехії задумаються, на що в країні витрачаються податки жителів.
Ілюстративне фото: unplash.com