Страхи і побоювання спростувала заступниця міністра освіти і науки Надія Кузьмичова на онлайн-вебінарі «Школа офлайн: які зміни очікувати директорам».
Міф №1: Наказ №850 дорівнює комплексній політиці «Школи офлайн».
Відповідь:
- наказ №850 скасовано у серпні 2024;
- діяльність «Школи офлайн» регулюється низкою нормативно-правових актів, як-от постановами чи положеннями про кадровий резерв, індивідуальну освіту, дистанційну освіту тощо.
Міф №2: Усіх змусять навчатися очно, навіть у прифронтових областях.
Відповідь:
Пріоритет №1 для Міносвіти — це безпека всіх учасників освітнього процесу. Якщо йдеться про прифронтові чи прикордонні території (це 10 областей), МОН створює умови для очного навчання, але не змушує переходити на нього.
Міф №3: Дистанційну форму навчання заборонять, скасують.
Відповідь:
Дистанційна форма навчання, як і індивідуальна, продовжують існувати. Одне з головних завдань «Школи офлайн» — це підвищення якості дистанційної освіти. Триває унормування вимог до методології, технічного та технологічного забезпечення цієї форми навчання.
Водночас пріоритетною є очна форма навчання, де цей формат дозволяє безпека. Дистанційна форма має обиратися, коли немає фізичної можливості доступу до очної освіти (це регулярні обстріли громади, це брак місць у школах за місцем проживання школяра, це особливі освітні потреби учня чи учениці тощо).
Міф №4: У «Школі офлайн» не йдеться про дітей, які тимчасово перебувають за кордоном, а також про школярів на ТОТ.
Відповідь:
У «Школі офлайн» є чотири категорії учнів. Дві з них — це діти, які опинилися на тимчасово окупованій території, а також школярі, які вимушено переїхали за кордон і там здобувають освіту в іноземній школі.
Міф №5: «Школа офлайн» призведе до катастрофічного скорочення вчителів, особливо на ТОТ і на прифронтових територіях.
Відповідь:
Зараз на ТОТ навчаються в українській системі освіти 54 тис. дітей. Втрачені вчительські ставки, де школи призупинили свою роботу, мають компенсувати кошти, сплачені за педагогічний патронаж. У початковій школі — це 5 годин на дитину, у середній базовій — 8, у старшій — 12.
Вчительську ставку можна отримати, забезпечуючи патронаж 5 дітей початкової школи.
Міф №6: «Школа офлайн» призведе до закриття всіх закладів середньої освіти у моїй громаді.
Відповідь:
«Школа офлайн» діятиме з 1 вересня 2025 року до завершення воєнного стану. Після закінчення війни всі школи, діяльність в яких була призупинена, поновлять свою роботу. Вчителі за бажання повернуться на свої посади.