Знайти час та місце для щастя на кожному уроці — цілком можливо і навіть необхідно, — вважає шкільний учитель Петро Сітек, фіналіст премії Global Teacher Prize Ukraine 2023. Адже підвищувати рівень щастя та добробуту учнів — одна з найважливіших місій сучасної освіти. Тож ініціативний педагог поставив собі за мету створити та впровадити у школах освітній курс «Щастя». Під час цього курсу можна справді навчитися бути щасливим — дбати про власне ментальне здоров’я, розуміти себе та інших, поважати і довіряти людям. 20 березня, у Міжнародний день щастя, ми зібрали поради від Петра Сітека, які допоможуть педагогам інтегрувати практики щастя в різні уроки.
Торік Петро Сітек отримав відзнаку національної премії Global Teacher Prize Ukraine в номінації «Молодий учитель» та 1 мільйон гривень на здійснення своєї освітньої мрії. Наразі він впроваджує освітній курс «Щастя» спільно з ГС «Освіторія» за фінансової підтримки фінської міжнародної неурядової організації Finn Church Aid (FCA).
Формуйте почуття вдячності
Відчуття вдячності допомагає людині усвідомити цінність подій і людей у її житті. Якщо дитина вчиться розуміти, наприклад, як різні історичні постаті вплинули на наше сьогодення, це розвиває в неї вміння помічати велику кількість речей довкола. Для практики вдячності можна організувати короткі вправи, де учні діляться моментами, які найбільше цінують.
Вправа «Ланцюг вдячності»
- Попросіть учнів взяти аркуші паперу та ручки, зручно сісти, зробити кілька глибоких вдихів, щоб відпустити напругу.
- Поясніть, що зараз будете створювати ланцюг вдячності, де кожен може висловити подяку за щось важливе і цінне у своєму житті.
- Розпочати «ланцюг» варто самому вчителю. Можна висловити свою вдячність, наприклад, за можливість ділитися з дітьми знаннями.
- Попросіть першого учня в ланцюжку висловити вдячність. Діти можуть бути вдячні, наприклад, за можливість навчатись у цій школі або за підтримку родини.
- Кожен учень додає власну подяку, утворюючи ланцюг вдячності.
- Коли всі висловили свою вдячність, проведіть коротке обговорення. Розпитайте дітей, як вони почуваються після вправи, чи змінила вона їхнє сприйняття теми уроку.
- Завершивши обговорення, переходьте до основної частини уроку.
Влаштовуйте хвилинки фізичної активності
На уроках можна робити короткі паузи для виконання фізичних вправ. Це стимулює вироблення гормонів щастя: дофаміну, ендорфіну, серотоніну та окситоцину, які допомагають відчути радість і задоволення від виконаних завдань, формують атмосферу довіри.
Вправа «Just Dance: Рухайся та Веселись»
- Переконайтеся, що в класі достатньо місця для руху.
- Підготуйте аудіотехніку для відтворення музики та екран або тачпанель для відтворення відео.
- Запропонуйте учням коротку паузу для спільної руханки. Поясніть, що це допоможе розслабитися, підвищити рівень енергії.
- Запустіть відео з відомої гри «Just Dance» або виберіть відповідний трек на YouTube. Наприклад, улюблений танець Петра Сітека.
- Попросіть учнів розташовуватися так, щоб усі могли бачити екран і повторювати рухи з відео.
- Демонструйте руханку власним прикладом.
- Після завершення пісні важливо зробити легеньку розтяжку та відновити дихання, перш ніж повернутися до навчання.
Практикуйте медитації
Це допомагає заспокоїти розум та зосередитися на поточних завданнях, що підвищує шанси їх якісного виконання. Медитація, крім того, знижує стрес, покращує когнітивні функції та регуляцію емоцій. Ці практики будуть корисними для учнів під час підготовки до складних тем або перед важливими тестами.
Звукова медитація
- Попросіть учнів приготувати аркуш паперу для записів, зручно сісти та заплющити очі або спрямувати погляд на свої руки.
- Запропонуйте прислухатися до звуків, які чують навколо (у класі, коридорі, на вулиці). Нагадайте, що важливо просто помічати звуки, не оцінюючи.
- Розпочніть із дослуховування до звуків, які можете почути у класі. А потім зробіть паузу.
- Далі прислухайтеся до звуків, що долинають з коридору (знову пауза).
- Сфокусуйтеся на звуках знадвору (пауза).
- На завершення зверніть увагу на всі звуки, які чуєте. Зауважте, коли панує тиша (пауза).
- Через 1–2 хвилини попросіть учнів розплющити очі та записати всі звуки, які вони почули. Заплануйте на це завдання кілька хвилин.
- Попросіть поділитися спостереженнями. Запитайте, які звуки діти помітили? Чи здивувалися через деякі з них? Чи зазвичай помічають ці звуки у повсякденному житті?
- За бажання можна повторити вправу, щоб допомогти учням удосконалити навички слухання.
Щоб забезпечити максимальну користь від інтеграції згаданих практик у навчальний процес, залучайте учнів до ухвалення рішень, персоналізуйте підходи і демонструйте дітям власний приклад, підкреслює вчитель Петро Сітек, відзначений Global Teacher Prize Ukraine 2023.
Сезон Премії 2024 уже стартував — щорічна національна премія шукає нових освітніх зірок серед учителів шкіл і профтехів. Подати заявки або номінувати педагога можна на сайті Global Teacher Prize Ukraine до 8 липня.
Подати заявкуЦьогоріч головний переможець отримає 1 мільйон гривень для здійснення власної освітньої мрії та вирушить у подорож на світову премію Global Teacher Prize.