10 листопада найкращою вчителькою планети за версією Global Teacher Prize назвали Кейшу Торп (Keishia Thorpe) із США. Вона отримала достойну винагороду — 1 мільйон доларів, а до цього витрачала власні заробітки на освітню підтримку іммігрантів. Колись Кейша і сама була «безперспективною» дівчинкою з Ямайки без документів і навичок виживання у світі надвисоких вимог і конкуренції. «Освіторія» розповідає, як наполеглива вчителька та громадська діячка схопила за обидва крила американську мрію — не завдяки удачі, а наполегливою та самовідданою працею.
«Те, що мені вдалось, має на меті заохотити кожного маленького чорношкірого хлопчика та дівчинку, які схожі на мене. І кожну дитину у світі, яка відчуває себе маргіналізованою та має історію, схожу на мою, та вважає, що ні для кого не має значення», — ці слова пролунали з вуст Кейші Торп під час онлайн-церемонії нагородження Global Teacher Prize 2021. Давайте дізнаємося трохи більше про цю неймовірну вчительку, що підкорила світ!
Мріє глобально
Кейша іммігрувала в США з Ямайки, де більшість населення живе за межею бідності. Найкраща вчителька світу зізнається, що приїхала до Америки не просто «відпити з молочної ріки з медовими берегами», а впіймати «американську мрію». Для цього працювала на межі власних можливостей та активно займалась легкою атлетикою. Саме заняття спортом стало її єдиним шансом вступити до коледжу. «А коли отримала стипендію з легкої атлетики в коледжі США, де на той час вже стала і найкращою студенткою — зрозуміла: так, я все роблю правильно».
Підтримує і менторить
Працюючи 14 років вчителем, Кейша Торп допомагала іншим втілювати мрію про вступ до коледжу. Вона стала матір’ю-одиначкою, але часто залишалася ввечері на робочому місці в школі, щоб працювати з «молодими людьми без перспектив». Підлітки, яких вона готує до дорослого життя, мають між собою дещо спільне: вихідці з бідних країн без необхідних документів та з поганою англійською. Щороку понад 90% студентів пані Торп покращують свої навички англійської мови. Про це красномовно свідчать тести та успіхи вихованців. Деяких вона менторить і після їхнього вступу до коледжу.
Не шкодує власних коштів на освітні мрії дітей
Під час роботи в школі Кейша Торп витрачала свою зарплату на освітні потреби підопічних іммігрантів — оплачувала учням проходження Центру відповідності, сплачувала вступні внески до коледжу для дітей з непідйомними фінансовими труднощами. Протягом останніх 9 років Кейша зверталась до громадських підприємств та організацій, щоб спонсорувати щорічну стипендію для учнів і спортивні конференції.
Знаходить підтримку поза межами школи
Однією лише позакласною допомогою для учнів справа не обмежилась. Кейша Торп заручилася підтримкою свого випускника, який отримав посаду директора з питань культури й різноманіття в мерії, та створила організацію Hope Beyond Distance Foundation. Цей фонд підтримував студентів-іммігрантів, особливо тих, у кого не було документів. Вчителька запрошувала спікерів-іммігрантів ділитися своїми історіями та створила безпечний простір, де студенти відчували підтримку.
Створює платформу для студентів-іммігрантів
Найкраща вчителька планети не боїться стукати в різні двері, у тому числі до високопосадовців і чиновників. Вона започаткувала два форуми та запросила на зустріч канцлера й очільників міста, членів ради та імміграційних юристів. Їй дали підтримку, завдяки якій з’явилася платформа для студентів-іммігрантів. Молоді люди ділились там своїм іммігрантським досвідом в Америці з керівниками міст.
Пише листи до чиновників і листівки до шкіл і лікарень
Разом зі своїми учнями Кейша написала багато листів конгресвумен Елеонорі Нортон Холмс, щоб та підтримала іммігрантську програму DACA. Ця програма дозволила студентам відновити зв’язок зі своїми рідними країнами. Уявіть собі, пані Торп витрачала десятки годин, аби писати сотні й сотні листівок, які потрапляли до шкіл і лікарень у рідних країнах учнів-іммігрантів.
Стає послом освітніх подорожей
Спраглу до змін і проактивну вчительку запросили виконувати місію «посла подорожей». Кейша Торп разом зі своїми учнями відвідала Багамські острови, де викладала в одній із середніх шкіл на невеличкому острівці Кет. Саме завдяки зусиллям пані Торп ця установа стала першою зареєстрованою державою школою на Багамах, що затвердила предмети для підготовки студентів до змагань за стипендії та вступ до американських коледжів. Після повернення до США Кейша продовжила викладати та навчати учнів-острів’ян через Skype.
Подається на гранти, просить допомоги в бізнесу
Пані Торп витрачала особистий час на написання десятків грантів та співпрацювала із взуттєвими компаніями. Вона слідкувала за тим, щоб усі спортсмени, які не можуть дозволити собі тенісні черевики для тренувань на треку, отримали спортивне взуття. Те, що починалось як місцева ініціатива пані Торп, переросло згодом у міжнародний рух. Адже студенти-спортсмени розповідали про свою надзвичайну наставницю в різних куточках світу, а місцеві тренери запрошували Кейшу Торп проводити мотиваційні семінари в інших штатах і країнах.
Проходить кваліфікацію на дві Олімпіади
У це важко повірити, але вчителька англійської мови не лише навчала дітей та займалась громадською діяльністю, а й пройшла кваліфікацію до двох олімпійських змагань та отримала сертифікат Національного тренера США з легкої атлетики II рівня. Робить це для того, щоб показати підопічним: можна прагнути до великого й отримувати бажане: «Якщо я можу це зробити — то й ви точно зможете!»
Започатковує міжнародну спортивну стипендію
Разом із сестрою-близнючкою Кейша Торп заснувала некомерційну організацію US Elite International Track and Field, яка підтримує талановитих студентів-спортсменів з усього світу. На сьогодні понад 500 молодих людей завдяки Кейші отримують міжнародну стипендію Liaison для легкоатлетів.