Дослідження: За що в наших школах цькують дітей

cover_bullying2
Автор тексту: Олена Юрченко

В Україні провели перше глобальне опитування вчителів на тему шкільної дискримінації. Дослідження громадської організації «Studena», у яких взяли участь понад 1400 вчителів, довели: проблема поширена, адже лише за останні три місяці із цькуванням учнів іншими дітьми стикалися майже 64% опитаних.

Щоб не було спостерігачів

Кажуть, що під час булінгу (цькування) люди діляться не лише на агресорів та жертв, а й на спостерігачів, які не втручаються в цькування, але й не стають на сторону жертв. Частина учнів хотіли б зупинити те, що відбувається, але не знають, що робити.

Здавалося б, в учителів значно більше важелів впливу, проте нерідко вони теж почуваються розгубленими.


anastasiia

Анастасія Мельниченко

директорка «Studena»

Педагоги запитують:
«Що нам робити із цькуванням у класі? Ми постійно з цим стикаємось».
Вони не знають, як протидіяти булінгу, не завжди вдається навіть вчасно помітити, як у класі починається цькування.


Найпопулярніший метод в українських школах на сьогодні — виховні бесіди з учнями-провокаторами.

До цього вдається більшість вчителів — 71% опитаних. До вирішення проблеми половина вчителів залучає батьків учнів обох сторін. За допомогою до дитячих психологів завжди або часто звертаються 46% вчителів. А 8% респондентів вважають найліпшим засобом у ситуаціях булінгу звернення до правоохоронців.

Ще один спосіб — звернення до керівництва школи. Його використовує третина опитаних. На жаль, очевидно, що ці методи не допомагають вирішити проблему на глобальному рівні.

За що «булять» в українських школах?

05sp

Дівчата ризикують менше?

«Мовне питання» — найменш поширений привід для булінгу.
З усіх опитаних 73% впевнені: булінгу піддаються діти незалежно від статі. 19% бачать хлопця типовою жертвою цькування. Тільки 8% вважають, що жертвами булінгу частіше стають дівчатка.

Деякі респонденти переконані: учні, яких цькують, самі проявляють агресію до однокласників або не вміють зупинити переслідування. Додатковими факторами булінгу названо неблагополучну ситуацію в родині та погане виховання дітей.

«Ноги ростуть» з початкової школи

Приблизно третина вчителів, які взяли участь в опитуванні, переконана, що ймовірність стати жертвою цькування є однаковою для всіх, незалежно від віку. Серед тих, хто визначив найтиповіший для булінгу вік, 84% усвідомлює: найбільше фактів цькування стається в середній школі, з 5-го по 9-й клас. І лише по 8% тих, хто вважає типовими жертвами знущань учнів початкової або старшої школи.

Тож найбільш вразливі для булінгу підлітки 11-16 років — це достатньо очікуваний результат.

_02+++

На думку ініціаторів опитування, у цьому віці в людей виникає потреба відчути об’єднаність — на жаль, часто не довкола чогось, а проти когось. Утім, якщо булінг процвітає в середній школі, у проблеми «ноги ростуть» ще з початкових класів. Адже дискримінаційні погляди мають сформуватися та окріпнути, перш ніж дитина переходить до дій. Тож саме учням 6-10 років наші вчителі мають привити терпиме ставлення до проявів інакшості.

_04m

До слова, нині серед способів протидії булінгу частина вчителів зазначила тренінги та різні види групової роботи, тематичні відео, мультфільми, соціальні ролики. А ще — спільні виходи на природу, екскурсії та інші тимбілдингові заняття, які дають можливість всім учасникам ситуації проявити себе.

Але більшості спеціалістів не вистачає конкретних методів роботи. І крім профілактики, вони прагнуть дізнатися, як можна зупинити цькування, яке вже триває. Наприклад, захистити жертву так, щоб це не спричинило нової хвилі знущань, перетворити спостерігачів на групу підтримки, достукатися до агресора.

Безкоштовний онлайн-курс для вчителів стартує влітку

Улітку громадська організація «Studena» та група фахівців презентують онлайн-курс для вчителів молодших класів «Недискримінаційний підхід у навчанні». Він повністю безкоштовний і включає теми щодо важливості критичного мислення, толерантності та антидискримінаційних інструментів у вихованні хлопчиків та дівчат. Великий модуль присвячено практиці протидії цькуванню.

Перший модуль курсу «Недискримінаційний підхід у навчанні» оприлюднять 4 травня — у Міжнародний день протидії цькуванню і нададуть практичний кейс можливих засобів подолання проблеми.

Поділитися цією статтею