П’ять ігор, які допоможуть дитині програмувати

photo-1513617859069-1d9583bc63a9-1
Автор тексту: Олексій Сімончук

Вміти програмувати — важлива навичка сучасної людини. Технології стрімко розвиваються, тож необхідно вміти до них пристосовуватися. Вивчати програмування краще змалечку. Вчителька інформатики Новопечерської школи Тетяна Ткаченко розповіла, які ігри допоможуть дітям навчитися програмувати.

CodeCombat

screen_codecombat

Це потужна платформа для учнів. Важливо, що учні можуть писати код одразу, не витрачаючи час на нецікаву чи нудну для них теорію. Ігровий процес дійсно захопливий і спонукає до взаємодії, вчить методом спроб і помилок.

Як і будь-яка гарна гра, із часом CodeCombat змушує розвивати свої навички. На кожному рівні гри є цікава дітям мета. Наприклад, знайти гриб, який збільшить «силу» і дасть перемогти людожера, знайти вихід з темниці чи повести персонажів на змагання.

Крім того, кожному рівню присвоєно рейтинг складності з п’яти зірок. Автори проекту кажуть: «Хочете навчитися програмувати? Вам не потрібні уроки. Вам потрібно довго писати код і гарно провести час, виконуючи його».

Hopscotch

screen_code

Гра для планшета c якісною графікою і яскравими персонажами. Дає змогу за допомогою візуальної мови програмування створювати власні ігри, головоломки та листівки. Навіть наймолодші учні (1-2-й клас) можуть задавати послідовність дій для кожного персонажа, планувати його реакцію на натискання екрана і навіть нахил самого пристрою.

У процесі гри учні непомітно для них самих вивчають основні поняття програмування, а саме: досліджують та навчаються використовувати умовні конструкції, цикли, системи координат. Функціонал гри не дуже широкий, але вимагає часу на опанування, тому бажана допомога дорослого. Але творчі можливості майже безмежні.

CodeMonkey

screen_code5

Онлайн-гра, в якій крок за кроком учні вчаться керувати веселою мавпочкою. Гра побудована дуже просто і наочно, кожен новий рівень розкриває більші можливості програмування. Корисним є те, що часто для виконання наступного завдання потрібно використати навички та знання з попереднього рівня.

Щоб досягти мети на рівні, потрібно лише кілька хвилин. Це важливо для молодших учнів, адже вони залишаються активними і захопленими грою, але не втомлюються і можуть спокійно робити перерви. Великою перевагою цієї гри є те, що вона дає уявлення про синтаксис мови програмування, адже команди ми можемо обирати за допомогою піктограм, а от послідовність дій записується рядками майже справжнього програмного коду.

KoduGameLab

screen_code4

Це не зовсім комп’ютерна гра, але пройти повз неї неможливо, адже це найпростіший візуальний конструктор тривимірних комп’ютерних ігор. Гравці можуть не просто грати, а створити свою власну гру — від дизайну ландшафту до програмування персонажів. У базовій версії є гарна добірка інтерактивних покрокових уроків, яка дає змогу швидко опанувати інтерфейс та ознайомитися з усіма можливостями середовища.

Базується все на візуальному програмуванні — захопливому, але водночас простому. Не потрібно писати код, думати про синтаксис. Достатньо зібрати логічну схему у вигляді пазла. Такий простий спосіб дає змогу зацікавити учнів кодуванням і не розчарувати їх у власних силах, як це часто буває з «дорослим» відкритим кодом. Адже важливим є не стільки знання якоїсь конкретної мови програмування, скільки розуміння принципів та логіки. І KoduGameLab чудово впорається із цим завданням.

Code.org

screen_code2

Наразі це мабуть найкраща добірка комп’ютерних ігор для навчання програмування. Загалом це глобальний проект, який залучає до навчання в ігровій формі мільйони учнів у 180 країнах світу.

На сайті зібрані комп’ютерні ігри у формі навчальних курсів. Вік, з якого можна починати навчання, — 4 роки. Усі ігри мають покрокові інструкції. Тематика — найрізноманітніша: персонажі різних мультфільмів виконують складені гравцем короткі програмки. Але улюблені герої тут — Angry Birds від Mineсraft.

Поділитися цією статтею