Якою хочуть бачити школу батьки: глобальне дослідження

cover_expectations

Varkey Foundation спільно з британською дослідницькою компанією Ipsos MORI провів глобальний огляд очікувань та побоювань батьків щодо освіти їхніх дітей. В онлайн-опитуванні, що тривало з 8 грудня 2017 року по 15 січня 2018 року, взяли участь 27380 осіб з 29 країн світу. Чого ж хочуть для своїх дітей від школи батьки? Пропонуємо результати дослідження Varkey Foundation Parents’ Survey 2018.

Чи задоволені батьки якістю освіти?

В опитуванні взяли участь батьки з Аргентини, Індії, Сінгапуру, Австралії, Індонезії, ПАР, Бразилії, Італії, Південної Кореї, Канади, Японії, Іспанії, Китаю, Кенії, Туреччини, Колумбії, Малайзії, Уганди, Естонії, Мексики, Великої Британії, Фінляндії, Перу, США, Франції, Польщі, В’єтнаму, Німеччини та Росії. Порівну представлені погляди як матерів, так і батьків дітей 4-18 років.


Загалом, в усьому світі батьки мають високу впевненість у якості навчання, яке отримує їхня дитина в школі — 78% вважають його хорошим чи дуже хорошим.


Це здебільшого стосується учнів початкової школи. Однак коли цих же батьків просили оцінити якість державної освіти в цілому в їхній країні, лише 45% назвали її хорошою.

У таких країнах, як Уганда, ПАР та Бразилія, якість освіти визначали найчастіше як «дуже низьку чи занадто низьку». А одними з найменш впевнених у якості освіти виявилися батьки учнів із країн, що займають провідні позиції в рейтингу PISA. Наприклад, Південна Корея та Японія.

Якщо оцінювати зміни, що відбулися в освітній системі за останні 10 років, то в середньому 40% опитуваних зазначили, що відбулося поліпшення. Оптимістичнішими в цьому є азійські батьки: 72% індійців, 70% китайців і сінгапурців, 68% індонезійців. А найпесимістичнішими виявилися європейці: 70% французів зазначили, що освіта стала гіршою. Це саме стосується 56% італійців і 52% німців. Гірше про освіту думають тільки в ПАР — там аж 72% батьків незадоволені змінами.

Що найважливіше під час вибору школи?

Найважливішим фактором під час вибору школи для батьків на рівні з територіальною близькістю закладу є професіоналізм вчителів. 45% батьків учнів початкової і середньої школи обрали якість викладання одним із трьох найважливіших критеріїв. Найбільше цей показник важить у Росії (69%), найменше — у Японії (19%).

Територіальна близькість закладу найбільш важлива для іспанців (63%) і найменш — для жителів Уганди (24%). Також для батьків має значення сприятливе освітнє середовище та академічний рейтинг школи. Детальніше — у таблиці.

Глобальний рейтинг факторів, які ввійшли в трійку найважливіших для багатьох батьків світу

table_1

Куди варто витратити додаткові кошти?

У разі появи додаткових коштів на фінансування школи більшість батьків хотіли б, щоб ці кошти були витрачені на вчителів. Половина опитаних (50%) зазначили, що в пріоритеті в такому випадку було би збільшення кількості вчителів або збільшення зарплати для них (особливо в Німеччині — 76%, Великій Британії — 70%, США — 67% і Франції — 65%).

Для порівняння: 46% хотіли б краще профінансувати комп’ютерне і технічне обладнання школи, 44% — позакласні гуртки, 37% — адміністративно-технічний персонал, 37% — навчальні матеріали і 34% —ремонт будівлі і території школи.

Позакласні гуртки є пріоритетними в Південній Кореї, технічне обладнання — у Сінгапурі та ПАР, а навчальні матеріали, як наприклад підручники, — в Кенії.

Скільки часу батьки витрачають, щоб допомогти дітям з навчанням?

25% батьків по всьому світу витрачають 7 і більше годин на тиждень на те, щоб допомогти дітям з навчанням. Серед них — 62% індійців, які присвячують цьому 12 годин, 50% в’єтнамців з показником 10,2 годин, 39% колумбійців, що витрачають у середньому 8,7 годин. Однак при цьому — лише 5% фінів, 10% французів і японців та 11% британців. Тож у цілому цей показник нижчий у більш розвинених країнах.


При цьому 31% усіх батьків зізнаються, що, на їхню думку, мало часу присвячують освіті своїх дітей.


Особливо — жителі Перу, Уганди, Бразилії та Південної Кореї. Жителі ж Індії, Китаю, Туреччини та США навпаки занепокоєні, що проводять за цією справою забагато часу.

Причини, чому батьки не приділяють освіті дитини більше часу

table_2

Чи хочуть батьки змінити державну школу на приватну?

55% батьків, дитина яких відвідує безкоштовний навчальний заклад, хотіли б віддати її до платної школи, якби мали таку можливість. Це більше стосується молодих і більш освічених батьків, які також значно краще ставляться до шкіл, заснованих самими батьками, групами вчителів, приватними компаніями та релігійними організаціями.

Однак при цьому найбільш схвально ставляться до шкіл, створених власними зусиллями батьків, у Кенії (78%) проти 20% японців, що найменше підтримують такий формат. Про те, що в Японії переважає схильність до державної системи освіти, свідчить і той факт, що це країна з найменшим рівнем схвалення шкіл, створених групою вчителів, і низьким рівнем підтримки закладів, заснованих приватними компаніями чи релігійними організаціями.

Чого має навчати школа?

Майже 64% батьків по всьому світу вважають, що школа якісно готує їхню дитину до майбутнього. Тобто до життя у 2030 році і далі. Найбільше в цьому переконані батьки в азійських країнах, таких як Індія та Індонезія.

Також батьки в африканських та латиноамериканських державах були оптимістичнішими в цьому питанні, ніж європейці та взагалі жителі країн з більшим доходом населення.

Серед навичок, яких повинна більше навчати школа, майже порівну набрали всі запропоновані в опитуванні пункти: акцент на нових вміннях, призначених для робочих місць майбутнього; програма, яка більше відповідає сучасним реаліям; більший акцент на використанні новітніх технологій; розвиток некогнітивних навичок; глобальне світобачення. Деталі — у таблиці.

Що найбільше хвилює батьків в освіті дітей

table_3

Найбільшим хвилюванням щодо майбутнього дитини в усьому світі (42%) є страх батьків щодо нормального працевлаштування й кар’єри. На другому місці — матеріальний стан та доступність житла (34%). Значно меншу кількість батьків хвилювали глобальні питання тероризму (16%) або змін клімату (14%).

Для 40% батьків надзвичайно важливим є вступ дитини до університету, найбільше — для латиноамериканців та індійців. А от європейці, навпаки, не ставлять це в пріоритет.

Поділитися цією статтею
Автор: