Які методи надолуження освітніх втрат довели свою ефективність?

Андреас Шляйхер, директор із питань освіти в Організації економічного співробітництва та розвитку, досліджував освітню ситуацію в країнах, що зазнали природних катаклізмів та воєн. А також упродовж двох років аналізував наслідки ковіду для навчальної спільноти. На запрошення фонду savED пан Андреас запропонував  власне бачення стратегії для урядів. Ми записали головні тези з його виступу під час презентації дослідження «Війна та освіта»

Сформуйте нове бачення освітнього процесу, а тоді надолужуйте прогалини

Надзвичайно вражає те, що відбувається в Україні, те, що робиться для дітей і молоді. Я відвідував Україну в лютому і бачив стільки енергії не лише відновити краще, ніж було, а й розбудувати абсолютно нову освітню систему. Я був вражений ідеями і вмотивованістю забезпечити освіту наступним поколінням. І хочу показати вам кілька прикладів стратегій інших країн, які виконували подібну роботу в кризових ситуаціях.

Перша важлива річ — потрібно розуміти, чого прагнуть молоді люди для покращення свого освітнього шляху. А в кризові моменти дуже багато залежить від викладачів і наставників, які підтримують навчальний процес, які є ключовими особами для учнів.

Проте досвіду пандемії для цього недостатньо. Потрібно провести аналіз, на основі якого розробити інструментарій.

У США розробили інструменти для того, щоб зрозуміти, на якому етапі перебуває освітнє середовище. Та посприяти відновленню навчання за допомогою поєднання регуляторних, педагогічних і технологічних рішень.

Ось які кроки визначили:

  • адаптувати та продовжити час навчання;
  • забезпечити гнучкість навчальної програми та плавні шляхи навчання в системі. Це дозволяє відновити навчання на будь-якому етапі, підхопити та наздогнати його;
  • адаптувати навчальні стратегії та педагогіку до індивідуальних потреб. Важливо адаптувати стратегію викладання, зрозуміти, як пристосувати навчальний процес до різних потреб здобувачів освіти, які отримали травматичний досвід.

Емоційна підтримка паралельно з навчанням

Країна, досвід якої мене дуже вразив, — це Колумбія. Вони ввели навчальні цикли, що залучали дітей, які були внутрішньо переміщені внаслідок громадянської війни або надзвичайних ситуацій. Діти навчалися в невеликих групах, їм приділяли персональну увагу та надавали соціально-емоційну підтримку.

Звісно, можна викладати дуже гарно математику та інші предмети, але треба розуміти і соціоемоційні потреби здобувачів освіти в кризовий період. І досвід Колумбії є надзвичайно важливим, тому що вони також стикнулися з дуже важкими умовами через війну.

Дихай, рухайся, відпочивай: 14 вправ для учнів, щоб перезавантажити мозок

Використовуйте цифрові технології

Онлайн-школа, яку запровадили в Україні, — це надзвичайно гарний інструмент, щоб надавати знання учням. Але цього не зовсім достатньо для створення повноцінної освітньої екосистеми. І треба використовувати відкриті освітні ресурси, які є у вільному доступі, адаптувати їх. Наприклад, це онлайн-наставництво або онлайн-репетиторство. Є люди, що не дуже добре викладають, але є блискучими наставниками чи репетиторами. І в ситуаціях, коли країна переживає надзвичайні кризові ситуації чи війну, це дуже зручний інструмент.

Завдяки винесеним із пандемії урокам ми бачимо, що дуже важливими є відносини між здобувачем освіти і викладачами. Особливо у травматичній ситуації. Якщо немає можливості це забезпечити в класі, необхідно, щоб учні мали можливість поговорити з кимось, хто їх розуміє, деінде.

Якщо у вас є викладачі, які це вміють — ідеально. Але іноді це не зовсім так. І тоді вам треба залучити людей, які знають свій контингент, які можуть швидко оперувати ресурсами, інструментами. І бути ефективними навіть більше, ніж під час персонального спілкування в класі.

Програма наставництва: кейс Великої Британії

Ось кілька практик, що довели свою ефективність у Великій Британії. Це національна програма наставництва — платформа, що зводить здобувачів освіти та викладачів. Її запровадили як інструмент реагування на пандемію. На платформу залучили академічних викладачів, яким оплачує роботу уряд, і тих, кого вибирають навчальні заклади.

Викладацький склад поєднує три групи: програми онлайн-викладання, онлайн-репетиторства та заняття зі студентами університетів у ролі викладачів. Тобто платформа дозволяє студентам викладати свій предмет, і це спрацювало дуже ефективно.

Схожа система є також в Іспанії, де використовують кваліфікованих викладачів для онлайн-навчання та репетиторства. Її реалізовали в Мадриді та Каталонії у 2020-2021 роках, коли школи вже відновили роботу. Менторів відбирали, вони отримували плату та різні вигоди від викладання. Менторство також було спрямовано на надання психосоціальної та емоційної підтримки.

Без підручників і майже без домашки: як навчають у Великій Британії

Просто продовжити час навчання — не завжди ефективно

Зазвичай перший наш порив — це просто продовжити час навчання. Але це не завжди правильно, тому що треба проаналізувати переваги та витрати для таких рішень, щоб вони були економічно ефективними. Деякі країни досить успішно зарекомендували себе в цьому. Наприклад, Данія та Фінляндія. Вони поєднують активну роботу в навчальних закладах: наприклад, домашні завдання виконуються у школі, а не вдома.

У Франції є можливість наздогнати пропущене під час канікул, і це дає можливість не втратити знання. Зокрема, під час пандемії це спрацювало.

Важливою також є підтримка викладачів і врахування їхньої участі в надолуженні освітніх втрат. І тут доводиться робити досить складний вибір. Або дати більше свободи викладачам вирішувати, що саме вони будуть викладати своїм учням і студентам. Або використовувати більш модульний підхід до формування навчальної програми.

Зробіть усе, щоб не залишати дітей на повторний рік

Освітні прогалини дорого коштують окремим людям і системам освіти, тому Україні варто підтримувати плавні шляхи навчання в межах шкільної системи.

Зазвичай найбільш знедолені учні залишаються позаду в разі неуспішності політики надолуження освітніх втрат. І тоді доводиться залишати їх на другий рік, що посилює соціальну нерівність. І це також надзвичайно дорого. Тому треба робити все від вас залежне, щоб інвестувати ресурси в підтримку учнів та студентів. Допомогти їм наздогнати пропущений матеріал, який у них не було можливості вивчити.

Звичайно, у різних контекстах важливо розуміти, які саме є потреби в коригуванні. Наприклад, існує досить багато високоякісних безкоштовних освітніх ресурсів. І потрібно розуміти, хто може їх використовувати. Це можуть бути і викладачі, і навчальні спільноти. Також у кризових ситуаціях можна залучити людей, які не є освітянами, але можуть їм допомагати.

Як надолужити прогалини в знаннях: закордонний досвід

Структура довгострокової стратегії відновлення полягає не лише в заповненні прогалин, а й у тому, щоб мати чітке стратегічне уявлення про майбутнє: які знання і навички потрібно надавати здобувачам освіти. Важливо дуже чітко оцінити наявні ресурси і як їх можна використовувати в найбільш ефективний спосіб. Які найбільші потреби мають здобувачі і як розподілити ресурси та педагогічний колектив.

Але, звичайно, є ще потреби у самих викладачів. Вони стикаються як із травматичним досвідом, так і з подвійним навантаженням на роботі. І їм потрібно приділяти не менше уваги та підтримки, ніж учням.

Поділитися цією статтею