Як залучити кошти на освітні проєкти: покрокова інструкція

Авторка тексту: Анна Смолько
Зображення: Olha Khomich from Ouch!

Яка ваша освітня мрія? Можливо, ви маєте амбітні плани щодо власного саморозвитку та підвищення кваліфікації? Або ж хочете відкрити STEAM кабінет у своїй школі чи зробити великий освітній фестиваль? Будь-яка мрія має право на життя, але майже завжди вона вимагає не тільки ідеї, вашого часу та праці, а й фінансових ресурсів. Ми зібрали для вас покрокову інструкцію як ефективно і безболісно залучати фінансування на свої ініціативи.

Як отримати фінансування від громади

Перший варіант — можна отримати фінансування від громади. Результатом реформи децентралізації стала передача коштів «з центру на місця». Тому зараз саме від громади залежить, куди вкладати ці гроші. І однією зі статей витрат цілком може стати ваша освітня ініціатива. Як це зробити?

1️⃣

Подивитися, чи є в бюджеті територіальної громади або міської/районної ради така програма видатків.

Необхідно зайти на сайт вашої територіальної громади, витягти звідти річний бюджет і переглянути його статті. Або ж надіслати звернення з таким запитанням. Вас мають цікавити статті, програми, пов’язані з освітою, особливо — з підвищенням кваліфікації. Хороша новина: без таких видатків не обходиться жоден бюджет. Єдине: треба дізнатися більше, на що саме передбачені кошти, і чи підпадає під це ваше звернення.

2️⃣

Написати лист-звернення голові територіальної громади або комусь із депутатів про виділення коштів.

Текст звернення має бути приблизно таким:

Голові ТГ

Прізвище, ім’я, по батькові заявника

Домашня адреса заявника,

телефон (необов’язково)

Заява / клопотання / скарга / пропозиції

Я, (ім’я), директор/заступник директора школи №…, прошу виділити фінансування на підвищення кваліфікації згідно зі статтею бюджету (або програмою фінансування) «…». Необхідна сума — … грн.

Прошу винести це питання на сесію депутатів територіальної громади. А також прошу повідомити мене про ухвалене рішення на електронну пошту або поштову адресу.

Дата Підпис

3️⃣

Чекати на відповідь.

Далі це звернення мають винести на голосування під час сесії місцевої ради. Якщо більшість депутатів проголосує за, то кошти перенаправлять вам або у ваш заклад освіти.

Щоб таке звернення було ефективнішим, помічниця народного депутата України, а в минулому — депутатка місцевої ради Анна Пуцова дає кілька порад:

  • Звертайтеся безпосередньо до голови громади

    Тут логіка проста: пропозиції, які виносить голова, завжди користуються більшою підтримкою серед депутатів. Звісно, ніхто не забороняє звернутися безпосередньо до вашого депутата. Але тоді краще отримати підтримку одразу кількох народних обранців.
  • Пишіть колективне звернення

    Класно, коли вчительський або батьківський колектив підтримує вашу ініціативу. Такі звернення завжди мають потужніший вплив. Ба більше, ініціативна група може попросити своїх представників проголосувати. Тоді шанси на отримання коштів зростають.
  • Продублюйте звернення як в електронній, так і в паперовій формі

    Звісно в епоху диджиталізації це видається трохи недоречним, але бюрократію ніхто не скасовував. Тому бажано не нехтувати додатковою можливістю.

GoFundEd: інструкція з використання

Краудфандинг — ще один спосіб зібрати кошти для свого проєкту. Це може бути як локальний збір коштів, так і національний. В Україні працює краудфандингова платформа GoFundEd — це унікальний інструмент для освітян. Але про все поступово.

Спочатку розберемося з поняттям «краудфандинг». Якщо буквально, то з англійської «crowd» — це юрба, «funding» — фінансування. Краудфандинг — це добровільна співпраця людей, які об’єднують свої гроші чи інші ресурси для того, щоб допомогти реалізувати задум інших людей або організацій. Впевнені, що ви вже раніше зустрічали це поняття. Цей інструмент можна використовувати по-різному. Можна елементарно розповісти про свою ініціативу в соцмережах, влаштувати цілий флешмоб на її підтримку або створити групу, де регулярно публікувати, як вона просувається. Один зі способів — розмістити ідею вашого проєкту на платформі GoFundEd.

GoFundEd — єдина платформа, що спеціалізується на фінансуванні саме освітніх проєктів. У 2016 році її розробила громадська організація «Про.Світ». Її мета — залучити бізнес та громадськість до фінансування освітніх ініціатив.

Важливий момент — із 2020 року ГО «Про.Світ» змінила правила відбору проєктів, які будуть опубліковані на GoFundEd. Тепер, щоб подати власний проєкт, необхідно потрапити в одну з трьох категорій:

  • бути учасником проєкту «Школа 3.0»;
  • бути учасником іншого проєкту ГО «Про.Світ»;
  • бути ініціатором проєкту загальнонаціонального значення, що збігається із цінностями та цілями команди ГО.

Якщо ви потрапляєте під одну із цих категорій, то сміливо подавайте заявку на сайті: https://gof.org.ua.

Якщо ні, то є план «Б»: можна розмістити свою ідею на платформі «Спільнокошт». Головна її відмінність від GoFundEd: сюди потрапляють проєкти зовсім різного спрямування. Тут ви можете побачити мистецькі, спортивні, культурні та інноваційні проєкти.

По кожному з цих кроків на ресурсі є детальна інструкція, тому розібратися з цим буде не складно.

Ваш проєкт успішно зареєстрований. Що далі?

А далі розпочинається найцікавіше: ідею необхідно «продати». Тому час планувати інформаційну кампанію. Ми не будемо довго зупинятися на комунікаційних стратегіях, які дозволять вам досягти мети, але кількома найбільш вдалими ресурсами на цю тему поділимося.

1️⃣

Інструкція «Як зробити кампанію успішною» від самого «Спільнокошту». Знайти її можна на сайті. Особливо влучним є момент про три кола доброчинців: коло довіри, експертів та широкої громадськості. Там ви можете прочитати і про цільову аудиторію, і про важливість соціальних мереж. Це база для побудови комунікацій.

2️⃣

Для тих, хто хоче заглибитися в тему і поспілкуватися з однодумцями, «Спільнокошт» проводить Майстерні. Це живі зустрічі або індивідуальні онлайн-консультації, що мають на меті обмін знаннями про краудфандинг.

3️⃣

«Урок фінансів: 10 способів зібрати кошти на вашу освітню ідею» — яскравий та практичний матеріал від Platforma. Хороші ідеї та приклади для реалізації. Просто беріть і застосовуйте для власної ініціативи. А #вигадуйте_виклики — порада-переможець, на нашу суб’єктивну думку.

Тому +1 підказка у скарбничку вашого запиту додана: залучайте краудфандинг.

Гранти: міжнародні, національні, локальні

Передусім слід розуміти, що таке грант. Гранти — грошові або інші засоби, що передаються для конкретної мети, передбаченої грантодавцем. Гранти надаються безоплатно і без повернення. Основною умовою отримання гранту є правило, яке ми вивели вище для залучення коштів на проєкти: публічність, відкритість та прозорість.

Кроки для успішного отримання грантових коштів:

1️⃣

Знайти саме ті гранти, які вам підходять. У нашому випадку — спрямовані на реалізацію освітнього проєкту та/або підвищення кваліфікації.

2️⃣

Далі необхідно ознайомитися з правилами надання гранту. Визначитися, чи підпадаєте ви або ваш навчальний заклад під критерії відбору, адже учасники, які подаються на грант, але не відповідають заявленим критеріям, не пройдуть технічний відбір.

3️⃣

Написати грантову заявку. Зараз існує безліч інформаційних ресурсів на цю тему. Часто безпосередньо донори, які надають грант, додають інструкцію з порадами щодо написання заявки. У заявці треба надати інформацію про особу та проєкт, його мету, очікувані короткострокові та довгострокові результати. Решта питань йде на розсуд грантодавця. Одна з вимог — оформлення бюджету проєкту. На сайтах організацій можна отримати бланки та шаблони для його заповнення. Добре, якщо у вас буде бухгалтерська підтримка. Грантові заявки потребують не одного дня для заповнення і можуть сягати десятків сторінок. Звідси й випливає четверте правило подання проєктів на грант.

4️⃣

Поважайте дедлайни. Важливо, щоб усі документи та заявки були подані до вказаного дедлайну, а якщо ви отримаєте грант, то будьте готові до чітких термінів реалізації проєкту та подання звітності. Саме так грантодавець контролює, на що йдуть кошти та як ви реалізуєте запланований бюджет.

Де шукати гранти?

Український культурний фонд. Це національний грантодавець у сфері культури. Він має багато напрямків діяльності. Але просимо звернути увагу на лот «Культура й освіта» — він ідеально підходить під вашу тематику.

House of Europe. Це програма Європейського Союзу, що пропонує можливості для творчості та професійного обміну. Вони надають гранти для різних сфер, у тому числі освітньої.

Громадські бюджети, або бюджети участі. У Києві вже кілька років проходить конкурс проєктів на громадський бюджет. Якщо ваша ініціатива позитивно вплине на мешканців вашого району і набере достатню кількість голосів, то з міського бюджету ви отримаєте заявлені кошти. Але таке практикують не лише в столиці. Реформа децентралізації дала поштовх таким ініціативам у решті територіальних громад.

Хочете знати більше про гранти для освітян — читайте великий гід #Фондуємо освіту.

Де можна дізнатися про доступні можливості?

1️⃣

Osvitoria.Media. Рубрика «Вчителям». На цьому ресурсі регулярно публікуються не тільки корисні матеріали, а й можливості для освітян. Підпишіться на оновлення Facebook-сторінки або на email-розсилку і будьте в курсі всіх освітніх новин.

2️⃣

Про.Світ. Розділ «Про. Можливості». Тут є не тільки вся інформація про GoFundEd, а й добірка освітніх програм. Знову ж радимо підписатися на розсилку.

3️⃣

Досвід колег. Ми переконані, що навіть у межах однієї громади є освітяни, які вже мали досвід залучення коштів. Як показує практика, такі проактивні люди дуже «за» поділитися цим досвідом з колегами. Ось лише деякі зі способів залучення коштів, про які нам розповіли освітяни, що зробили це успішно: спонсорська допомога, гранти від посольств, грант від ПРООН, шкільний ярмарок, громадська організація. Спілкуйтеся з колегами, обмінюйтеся досвідом, адже в нас спільна мета — підвищити рівень освіти в Україні та зробити наступне покоління дітей освіченими та щасливими.

Якщо ви керівник закладу освіти, цей пункт саме для вас

Хочете отримати ще більше інструментів для залучення фінансування? Тоді реєструйтеся на Форум керівників шкіл від ГС «Освіторія»! На ньому ви дізнаєтеся:

  • нові освітні тренди від засновниці громадської спілки «Освіторія» та Новопечерської школи Зої Литвин;
  • корпоративна культура: що це і як з її допомогою просувати ваш навчальний заклад;
  • фінанси: як залучати кошти в школу безболісно та швидко;
  • цінності Нової української школи: куди прямує українська освіта.

У програмі заходу — топфахівці з менеджменту, освіти та корпоративної культури. Реєструйтеся за посиланням і отримайте відповіді на складні запитання, знайдіть однодумців та заряд енергії на рік уперед!

10 грудня, 10:00

Освіторія Хаб

Квитки — за посиланням: https://cutt.ly/vTvpZCJ

Поділитися цією статтею