Як допомогти дітям не тільки легко сприймати інформацію зі складної теми, а й надовго її запам’ятати? Для більшості педагогів це серйозний виклик. Із ним блискуче впорався 26-річний вчитель хімії Іван Заболотських із Новопечерської школи. Він підкорює дитячі серця «пісенною таблицею Менделєєва». Тему на знання послідовності хімічних елементів він «запакував» у вибуховий рок−хіт «We Will Rock You» гурту «Queen». У чому секрет успіху музичної мнемотехніки, яку створив український педагог? Показуємо і розповідаємо.
Співанка про хімічні елементи народилась… у ліжку
Базовий шкільний курс хімії та вивчення таблиці Менделєєва — як мова та абетка. Але досі я не знав учнів, які б вивчали хімічні елементи з небувалим натхненням, — усміхається вчитель хімії Іван Заболотських. — Раніше для закріплення цього матеріалу мої учні писали багато хімічних диктантів, але це наводило на них нудьгу. Мені ж хотілося, щоб школярі здружились із таблицею та вивчали її самостійно.
І ось одного разу я робив удома презентацію з хімічним диктантом для уроку під супровід пісень Scorpions, Queen та The Beatles. Відкрив таблицю Менделєєва, замислився. У той момент із колонки лунало: «We will — we will — rock you!» Мабуть, це виглядало дуже кумедно: доросла людина лежить у ліжку з таблицею хімічних елементів перед очима та під гучну музику простукує ритм долонями по коліну. А потім мене раптово осяяло: назви елементів ідеально лягають на мелодію куплета: гідроген, гелій, літій, берилій (наспівує). Ось так народилась хімічна співанка у стилі рок-мнемотехніки.
Хімічний гімн у рок-стилі співають, награють і фільмують для соцмереж
Вже наступного дня я запропонував дітям цю співанку, яка містить перші 20 хімічних елементів. Спершу проспівав сам, відбиваючи ритм долонями. Потім запропонував учням долучитися, дивлячись на таблицю Менделєєва. Учням сподобалось: я побачив стільки іскорок в очах! Трохи згодом пісня стала шкільним хітом. Мої учні самостійно підбирали мелодію на піаніно, гітарі та виконували з однокласниками співанку в інструментальному супроводі. Упевнений, і в соцмережах вони активно публікували цей «хімічний гімн», адже часто фільмували свої виступи.
У співанці є маленька хитрість. Я довго думав, як вмістити в один рядок співанки елементи оксиген, нітроген, неон і флуор, тому розвів їх по різних куплетах. У першому куплеті співаємо з учнями «бор, карбон, нітроген, неон», а в другому — «бор, карбон, оксиген, флуор».
Які переваги «пісенної таблиці Менделєєва»?
Діти залізно запам’ятовують порядковий номер хімічних елементів, співаючи пісню. Завдяки цьому можна без зазирання в таблицю визначити кількість електронів в атомі елемента, заряд ядра та валентність.
Одна з моїх учениць-семикласниць навіть виправила одного з учителів, який помилився з порядковим номером елемента: «Я точно пам’ятаю — так співаємо в пісні».
- Хімічна співанка — чудовий спосіб налаштувати дітей на продуктивну роботу. Її можна проводити з учнями як на початку уроку, так і для зміни активності — наприклад, щоб поспівати й поплескати в долоні після самостійної роботи. Ми співаємо її з дітьми і тоді, коли вони надто активні й потрібно направити енергію в продуктивне русло. У таких випадках мені здається, що наша класна кімната перетворюється на концертний зал.
- Пісенну таблицю Менделєєва гарно сприймають усі вікові категорії учнів. Це метод і для вивчення, і для повторення. Найактивніші за моїм спостереженням — 7-мі та 8-мі класи. Вони не соромляться співати, люблять усе нове.
- Я підрахував, що метод хімічної співанки на 50% підвищує результати знань з теми періодичної системи елементів. Я вражений і буду навчати за допомогою цього методу інших учнів.
Як зацікавити хімією старшокласників?
Учні старших класів — вимоглива аудиторія. Хімічну співанку сприймають як цікавинку, але їм потрібні теми, наближені до життя. Я помітив, що їхній інтерес розгоряється, якщо під час уроків проводити паралелі з популярними фільмами та серіалами, а також втілювати разом із ними видовищні досліди на кшталт «Зубна паста для слона». Тож відтепер під час перегляду фільмів я звертаю увагу на цікавинки з хімічною складовою, які викличуть інтерес у підлітків.
Що вивчаємо?
Нітрат срібла
Фільм, де є цікавий приклад
«Інший світ»
Запитайте в дітей, хто з них дивився фільм «Інший світ» про війну перевертнів з вампірами. Яку речовину використовували для знищення кровопивць? Правильна відповідь — зброя з нітрату срібла.
Що вивчаємо?
Сірка
Фільм, де є цікавий приклад
«Надприродне», «Костянтин»
Демони, яких винищували в «Надприродному», перетворювались на купку сірки. А в серіалі «Костянтин» демони залишають після себе запах сірчистого газу
Що вивчаємо?
Кислоти
Фільм, де є цікавий приклад
«У всі тяжкі»
Коли ми вивчали кислоти, учні згадали про серіал «У всі тяжкі» та поставили питання: «Чи справді тіло перетворюється на обвуглений скелет, якщо помістити його в ванну з кислотою, як показали на екрані? А підлогу теж вона розчиняє?» Моя відповідь була «ні». У серіалі використовують плавікову кислоту, яка не впорається з повним розчиненням органіки, та й підлогу так не розчинити — а от скло запросто. Сценаристи часто вдаються до імпровізацій, не порадившись зі спеціалістами з хімії.
Що вивчаємо?
Ферум
Фільм, де є цікавий приклад
«Декстер»
Як відрізнити справжню кров від кетчупу чи соку на тканині? Для цього треба провести мінідослідження. Готується розчин люмінолу, яким треба крапнути на тканину. Реактив, нанесений на справжню кров, починає світитися в темряві. Причина — у складі крові є ферум, який і створює таку люмінесцентну реакцію у взаємодії з люменолом.