Як втриматися в жіночому колективі

10 правил, які допоможуть створити продуктивну атмосферу

Переважно жіночий колектив оспівано у фільмі «Службовий роман»: вранішній макіяж на робочих місцях, чаювання, плітки, розмови «за життя» протягом дня, заздрість, підвищена увага до вбрання колег. А школа — це на 85 % жінки. Як же побудувати у «вчительській» гарні робочі стосунки, радить психолог та коуч Олена Любченко.

1. Цікавтеся життям колежанок

Звісно, увага всім приємна, але чоловіки можуть працювати разом 10 років і не знати добре про хобі та родини колег. Із жінками інакше — для них важливо, щоб оточення цікавилося їхніми інтересами, цінностями, звичками. Тож знайдіть час на короткі розмови, дізнайтеся більше після уроків, влаштувавши чаювання. У школі складніше, адже більше часу вчителі проводять із класами, а не пліч-о-пліч. Тим паче доводиться пам’ятати чимало інформації про учнів. Але все ж демонструйте свій інтерес до людей, їхніх смаків, життєвих нюансів, родин, улюбленого кіно та хобі. Навіть потайки записуйте, якщо все плутаєте. Ці зусилля будуть винагороджені.

2. Просіть порад

Жінки більше за чоловіків люблять давати поради та висловлювати свої погляди. Тож змиріться, якщо хтось, кого ви не просили, постійно радить, як вам жити й працювати. Особливо якщо це людина поважного віку. Простіше покивати, ніж сперечатися. А краще регулярно запитувати думку колег про різні робочі ситуації. Тоді буде менше приводів говорити про ваше особисте. Але, по-перше, висловлюйте і свої думки, щоб не вирішили, що ви не здатні самостійно впоратися з робочими моментами. По-друге, не забувайте щиро дякувати.

3. Станьте «буфером» для пліток

Часто буває так: ви не хочете, щоб вам «перемивали кісточки», ви принципово проти пліток. Але коли за чаєм жіночки обговорюють когось, страшно виділитися і припинити це, щоб на вас не образилися. І ось вже стає цікаво, і ви вимагаєте більше подробиць, а потім переказуєте відсутнім на цьому «зібранні», що вчителька математики їздила на канікулах у Єгипет, а також версії, звідки в неї на це кошти.

Щоб не втрапити в халепу, гамуйте свою цікавість. Не варто, дійсно, підкреслено «закривати роти» іншим. Але обмежуйтесь фразою «Нічого собі» на свіжі плітки і міняйте тему розмови. Не розповідайте нікому неперевірені факти. Хай плітки гаснуть на вас. І тим паче не запускайте власні здогадки та фантазії про колег у школі «по колу». Ви привернете до себе увагу на день, а конфлікти можуть потім тривати роками.

4. Кажіть іншим жінкам компліменти

Це не лише чоловіче завдання. Чимало панянок навіть соромляться хвалити когось — мовляв, вважатимуть, що мені щось потрібно або що я нещира. Та якщо це робити від душі, жінкам буде приємно, від вас віятиме позитивом, який впливатиме на інших. Тож хваліть те, що вам до вподоби в кожній колежанці: зачіску чи нову сукню, перемогу її учнів у конкурсі, високі бали чи дисципліну в класі, ідеї та розробки. І ще один ефект: людина, яка говорить багато компліментів, рідко заздрить. А це теж взаємне: ваші успіхи також викликатимуть радість.

5. Не вихваляйтеся

Особливо якщо йдеться про особисте. Закохані у вас чоловіки, ідеальні вчинки членів родини, великі покупки та екзотичні поїздки — усе це може когось дратувати. Особливо якщо у вашій розповіді, крім щастя, звучать хвалькуваті та зневажливі до інших нотки. Звісно, ця інформація — не табу, але хай вашим гаслом буде: «не все, не всім і своєчасно». Не ставте себе вище співробітниць, не прагніть виділитися чимось, окрім професійних успіхів і талантів. До слова, досягнення в роботі — інша річ. Хваліться на здоров’я, але діліться. Приміром, побували на цікавому тренінгу чи конференції? Проведіть для колег міні-презентацію. Виграли грант? Допоможіть іншим сформулювати та правильно оформити ідеї.

6. Не «грузіть» домашніми проблемами

Протилежна проблема — постійно скаржитися та живописати жахи вашого життя. Одна ваша поява викликатиме головний біль у співробітниць. Звісно, у жіночому колективі такі розмови виникають. Якщо щось зіпсувало ваш настрій, але ви «тримаєте обличчя», у чоловічому колективі цього буде досить. А ось у жіночому колежанки відчують напругу та фальш і будуть стурбовані. Тож краще коротко поділитися. Але якщо день за днем у вас купа проблем, треба змінювати або життя, або своє ставлення до дрібниць.

7. Не чіпайте питання етики

Якщо йдеться не про порушення професійної етики, решта диспутів на тему морально щось чи ні, здатні розколоти колектив. Це особливість навіть не жіночого колективу, а вчительського, де всі — вихователі, всім дуже важливо, «що таке добре і що таке погано», а цінності та етичні принципи можуть бути різними. Ну, і кожна вихована людина знає, що про релігію та політику теж не розмовляють «на бігу», на перерві, не висловлюються категорично, щоб не спровокувати конфлікт, який зовсім не стосується роботи.

8. Не шукайте, «проти кого дружити»

Жінки люблять групуватися в зграйки, дружити по три-чотири особи. У цьому є переваги: легше спілкуватися та опікуватися одна одною. Але це і ризик конфронтації з іншими. Адже досить образити одну пані «з групки», як решта просто змушені стати на її захист. Чимало тривалих конфліктів виникає якраз між такими групами. Можуть навіть виживати когось, щоб потішити інших. Є випадки, коли так і казали: «Я поскаржилася керівництву на ту вчительку, бо хотіла зробити приємне на день народження подрузі, з якою вони на ножах». Вам вирішувати, який варіант ближче: групуватися чи залишатися в стороні. Психологи радять триматися з усіма рівно.

9. Не піддавайтеся чужим емоціям

Можливо, це лише стереотип, що всі жінки від народження дуже емоційні. Але ніхто не сперечатиметься, що виховуючи дівчат, їх переконують, що вони підвладні почуттям. До того ж природа наділила жінок гарними виправданнями імпульсивності: ПМС, менопауза. Тож у жіночому колективі значно частіше хтось демонструє роздратування, перепади настрою. Не варто піддаватися на провокації або налаштовуватися на чужий лад. Краще навіюйте іншим позитив.

10. Не уникайте конфліктів

Прожити без маленьких і великих конфліктів неможливо. Адже це — розбіжність між вашими та чиїмось ще інтересами. І обходить ці проблеми лише той, хто не має жодних уподобань та потреб, живе чужим розумом. Але таких серед вчителів взагалі не повинно бути, чи не так? Тих, хто боїться конфліктів, не дуже поважають. Як і тих, хто вирішує їх лише сваркою.

Тож не закривайте очі на конфлікт — від цього він лише росте. Хронічні негаразди між двома псують атмосферу в колективі, створюють напруження. Краще спокійно все обговорити. Оберіть для цього час, коли ніхто з вас не поспішає. Проясніть позиції та знайдіть компроміс. Вчителям не звикати, адже дитячі конфлікти доводиться розв’язувати мало не щодня.

Поділитися цією статтею