Як розкрити дитячий потенціал — секрет найкращого у світі вчителя

Пітер Табічі: «Коли учні знають, що ви вірите в них, вони починають вірити в себе. Ось як ви можете розкрити їхній потенціал». RII SCHROER / THE TELEGRAPH

Навесні найкращим у світі вчителем визнали Пітера Табічі. Переможець Global Teacher Prize — неймовірний кенійський чернець-фізик. Отриману нагороду, 1 мільйон доларів, він планує передати на розвиток громади та справу всього свого життя — навчання дітей, для яких якісна освіта —це надзвичайний шанс. Як вчителю вдається розкривати дитячі таланти у непростих умовах, дізнавались у міжнародному виданні The Telegraph. «Освіторія», яка проводить українську версію премії, подає переклад захопливої статті.

Нагородження

Коли Пітера Табічі оголосили найкращим учителем світу, йому знадобилася хвилина, щоб це усвідомити.

Нагородження проходило в Дубаї. Пітер сидів у залі разом із сотнями делегатів, коли австралійський актор Х’ю Джекман оголосив, що у 2019 Всесвітню вчительську премію отримає 37-річний житель Кенії.

Але Джекман не зовсім правильно вимовив прізвище Табічі.


«Я подумав: у переможця ім’я трохи схоже на моє… Тоді всі повернулися до мене, і я зрозумів. Це був неймовірний момент, — каже він з величезною усмішкою, — і не тільки тому, що переможець отримує чек на мільйон доларів».


Табічі — ченець-францисканець, який викладає математику й фізику в сільській школі у віддаленому регіоні Кенійської рифтової долини. Він подався на викладацьку нагороду, коли дізнався про її існування від друзів. Пітер знав, що у складних обставинах сильно змінює своїх учнів. Їх у кенійській школі на одного педагога припадає майже 60. Та він навіть не очікував, що його досягнення будуть визнані на світовій арені, перевершивши 10 тисяч номінантів з майже 180 країн.

Вчитель здивувався, знайшовши себе в списку фіналістів. Потім був неймовірно приголомшений, коли пройшов до ТОП-10, де серед інших був навіть Ендрю Моффат зі школи Паркфілд у Бірмінгемі (Велика Британія), де протестувальники зривали його уроки про ЛГБТ-стосунки для мусульман.

Те, що чернець потрапив у призери, додало хвилювання: це був його перший шанс полетіти на літаку на церемонію нагородження.


«У кіно люди завжди роблять кілька кроків на борт літака, — розповідає Пітер. — Коли ми в аеропорту рухалися коридором, я подумав, що це ще чергова кімната відпочинку. Аж раптом сказали пристебнути ремені, тоді я зрозумів, що ми збираємося злітати».


Таємниця «Клубу талантів»

Табічі походить з такої ж простої родини, як його учні із середньої школи «Керіко» біля міста Накуру, неподалік якого він виріс. Тут поширені посуха й голод. Його учні часто сироти чи напівсироти з бідних сімей, які живуть землеробством.

Але завдяки Табічі, який віддає 80% свого доходу на підтримку тих школярів, які не можуть дозволити собі книжки чи форму, «Керіко» перетворилася на визнану на міжнародному рівні академію науки.

Учитель фізики та математики Пітер Табічі, лауреат Global Teacher Prize 2019 року, з учнями своєї середньої загальноосвітньої школи «Керіко» у Кенійській долині.
DANIEL URUNGU/EPA-EFE/REX/SHUTTERSTOCK/THE TELEGRAPH

Під його керівництвом молодь здобула нагороди з усього світу за свої винаходи та провідні дослідження. Нещодавно одна група була відзначена Королівським хімічним товариством за їхню роботу з використання місцевого рослинного життя для виробництва електроенергії.


«Коли учні знають, що ви вірите в них, — каже найкращий вчитель світу, — вони починають вірити в себе. Ось як ви розблокуєте їхній потенціал. Головне, знайти те, що вони можуть зробити добре».


Табічі започаткував серію шкільних товариств, зокрема, «Клуб талантів», де і почали яскраво проявлятися здібності учнів. «Учні приходили до клубу, і ми розуміли, що вони можуть малювати або можуть співати — у кожного було щось хороше. І тоді вони почали вірити в себе, і починали робити все краще й краще».

Розширення наукового клубу виявилося ще одним великим успіхом. Через те, що в школі один комп’ютер та погане підключення до інтернету, Табічі проводив усі вихідні дні в інтернет-кафе, зберігаючи матеріали, щоб використовувати в школі. Це, у свою чергу, допомогло дітям стати більш амбітними у своїх проєктах. На науково-технічному ярмарку в Кенії 2018 року група його учнів змогла продемонструвати пристрій, який вони придумали, щоб допомогти людям з порушеннями зору та слуху виміряти об’єкти.

37-річний Пітер Табічі жертвує 80% свого вчительського доходу, щоб допомогти учням оплачувати книги та шкільну форму. TONY KARUMBA/AFP/THE TELEGRAPH

Освіта як найбільший життєвий шанс

Табічі знає, як це — боротися за визнання. Він народився в маленькому селі в південно-західній частині Кенії. Був п’ятим із восьми дітей:


«Батько — учитель початкової школи, а моя мати поралась по господарству. Ми жили в глиняній хатці і їли кукурудзу та овочі, вирощені на городі».


Тоді було немислимо, що Пітера будуть вшановувати, як найкращого вчителя планети, тисячі людей вітатимуть на вулицях і окремо навіть президент поздоровить. «Я не думаю, що хтось міг собі таке уявити, — говорить він, — а найбільше я».

Дитинство Табічі було далеко не легким, особливо після того, як мати померла, коли йому виповнилося 11 років, а його наймолодшому брату був лише рік.


«Після цього мені довелося йти до школи, де викладав мій батько, а це було 7 кілометрів пішки дорогами, які в дощовий сезон перетворюються на непрохідне болото. Це було важко, але я знав, що мені пощастило отримувати освіту. Мій батько взяв кілька кредитів, щоб ми змогли ходити до школи».


Віра та наука

Пітер закінчив школу з найкращими результатами, які тут коли-небудь мали, і націлився до університету. Хоча він уже мав уявлення про своє покликання до духовного життя.

«Я виріс у дуже християнській спільноті, і, читаючи про це більше, усе сильніше надихався життям святого Франциска Ассізького. Його смиренність і простота звернулися до мене».

Табічі отримав учительську освіту перед тим, як приєднатися до францисканців, і в кінці минулого року прийняв свої остаточні чернечі обітниці.


«Це складне життя, але я знав, що це правильний шлях. У мене є великі зобов’язання — але таке життя приносить мені дуже багато щастя».


«Освіторія» запрошує подаватися на українську преміюGlobal Teacher Prize Ukraine — із призом у чверть мільйона гривень.

Номінувати вчителя або подати заявку можна і треба тут.

Поділитися цією статтею