Як провести урок для супергероїв

Автор тексту: Марта Кобринович

Найкращі вчителі Україні спільно з командою Школи Супергероїв зібралися на фестивалі «Вчителі майбутнього» від «Освіторії», щоб створити інструкцію до дива. Ми пропонуємо конспект готового Уроку Суперсили, який ви можете провести зі своїми учнями. Відкрийте разом суперсилу вашого класу.

Соціальний проєкт «Школа Супергероїв» має на меті не тільки забезпечити право на освіту дітей, які перебувають у лікарнях, а й допомогти їм відволіктися від медичних маніпуляцій та подружитися з іншими. Школа Супергероїв надає соціальну франшизу: методичні рекомендації для вчителів, поетапний план реалізації проєкту, брендування тощо. Передбачається, що такі школи згодом діятимуть при всіх обласних лікарнях.

За кожною лікарнею із супергеройським класом закріплюють школу. Директор цієї школи разом із головним лікарем стають відповідальними за розвиток дітей. У таких класах також ведуть журнал досягнень учнів. Коли учень завершує своє навчання в супергеройському класі, йому видають довідку про результати його навчання.

Про те, як працює проєкт, «Освіторія» уже писала. Тепер ми розповімо, як можна провести перший Урок Суперсили. Основний його акцент на тому, щоб надати дітям силу для одужання. Але загальні принципи та прийоми ви можете використати для роботи з будь-якими дітьми і не лише в лікарнях. Ось кілька порад, які під час фестивалю «Вчителі майбутнього» розробити його учасники разом із проєктною менеджеркою «Школи Супергероїв» Мариною Михайленко та Людмилою Сокур із громадської організації «Маленьке серце з мистецтвом».

Вступ: Ваша суперсила

Як і типовий урок, супергеройське заняття починається зі вступу. На цьому етапі діти повинні познайомитися між собою і з учителем та зрозуміти, яка ж їхня спільна мета.

Вони можуть розповісти про себе за допомогою свого імені, де кожна літера має називати певну характерну рису дитини. Наприклад, Іван можна розшифрувати як «Ініціативний, Ввічливий, Авантюрний, Надійний».

Діти також можуть розповісти про себе завдяки улюбленому супергероєві. Наприклад, якщо дитини полюбляє піцу, то може асоціювати себе із Черепашкою Ніндзя, адже ці мультяшні супергерої просто обожнювали таку італійську страву.

Із дітьми можна поговорити про те, що таке сила та суперсила. Крім того, варто проговорити, хто такий, на думку дітей, супергерой. Як він має виглядати? Що надзвичайного може робити? Які його слабкі сторони? Які його таланти?

Основна частина: Паспорт супергероя

На цьому етапі учні вже безпосередньо працюють на те, щоб зрозуміти, що ж таке суперсила. Під час цієї фази важливо, щоб діти заглибилися в себе та відчули свою суперсилу. Тут можна використати мотиваційне відео чи за допомогою сторітелінгу показати, як відомі та успішні люди долали труднощі. Це допоможе дітям зрозуміти, що такого вони вже мають або чого їм ще треба досягти, щоб стати «супер».

Можна також створити власного супергероя, який поєднує в собі всі сильні та слабкі сторони дитини. Цей супергерой може бути індивідуальним для кожного або ж один на цілу групу, але таким, який об’єднував би всіх школярів та їхні мрії.

Для мотивації навчатися та розвиватися далі можна разом з учнями визначити цілі навчання та скласти супергеройський план на наступний тиждень чи місяць. Цікавим завданням є і так звана капсула часу, коли діти пишуть листи самі собі в майбутнє. Ці листи можна писати на тиждень, місяць і рік уперед. У цих листах можна описати, які суперсили, навички та знання хоче здобути дитина. Так учнів можна мотивувати розвиватися далі, щоб їхні мрії з листів стали реальністю.

Можна спробувати створити того героя, ким дитина хоче стати по завершенні навчання. Так дитина краще розуміє, що вона вже знає, а над чим їй можна ще попрацювати.

Старшим учням варто працювати з конкретними кейсами. Наприклад, описати певну проблемну ситуацію, а діти мали б уже зрозуміти, який герой з якими суперсилами зможе її вирішити. Тут учні повинні мати повну свободу дії, щоб створити того супергероя, який їм найбільше подобається.

Як варіант, діти можуть створити справжнісінький паспорт супергероя: намалювати фото, придумати ім’я та описати його прикметні риси, тобто зовнішній вигляд та суперсили.

Крім того, можна розробити Кодекс супергероїв, який би допоміг учням налагодити комунікацію та добрі стосунки між собою. Це може бути збірник правил для роботи в класі, наприклад, допомагати одне одному чи ділитися шкільним приладдям за потреби.

Підсумок: Супергеройське домашнє завдання

Як і будь-який інший урок, супергеройське заняття повинно мати логічне завершення. Варто отримати від дітей зворотний зв’язок про те, що нового вони дізналися та що встигли зрозуміти під час уроку.

Не варто забувати, що супергеройський урок повинен мати й супергеройське домашнє завдання. Як варіант, можна попросити дітей протягом тижня записувати всі малі та великі подвиги, наприклад, допомогу другові чи нову прочитану книгу.

Не бійтеся залучати батьків до таких занять. Напочатку діти можуть почуватися некомфортно та скуто, а батьки поруч можуть їм допомогти відчути себе більш вільно та спокійно.

Утім, це лише кілька порад. Автори пропонують учителям переглянути і застосувати конспект супергеройського уроку. Щоб діти не лише в лікарнях, а й поза їх межами відчували себе супергероями.

Вільно завантажити конспект Уроку Суперсили можна тут.

Поділитися цією статтею
Автор: