«Школа Супергероїв»: Як створити школу при лікарні

Автор тексту: Євгенія Задорожна
Зображення: «Школа Супергероїв»

Першу соціальну франшизу для шкіл у лікарні «Школа Супергероїв: посібник із втілення» презентувала громадська організація «Маленьке серце з мистецтвом». Це готова інструкція до дії — вона детально пояснює, як організувати та облаштувати освітній простір у лікарнях.

«Школа Супергероїв — це не тільки діти, а й вчителі, які не бояться стигми, дискримінації. Вони кожного дня приходять до дітей, займаються з ними та дарують своє тепло», — розповідає Євгенія Смірнова, засновниця ініціативи. Проект «Школа Супергероїв» — це освітній простір для дітей, які перебувають на стаціонарному лікуванні.

У 2017 році стартувала перша Школа Супергероїв, а вже через рік у другій розпочали навчання в Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит». Над посібником організатори проекту працювали понад рік. У трьох томах пропонують покрокову інструкцію, як створити школу в лікарні за досвідом «Школи Супергероїв». Соціальна франшиза безкоштовно передаватиметься громадським організаціям, які виявлять бажання заснувати Школу Супергероїв у лікарні свого міста, підписавши договір.

Плащ Супергероя і дизайн від дітей

У школі викладають математику, українську мову і літературу, біологію, основи здоров’я, англійську мову, інформатику, географію, історію. У рамках проекту — один (або більше) обладнаний навчальний клас з яскравим ергономічним простором у приміщенні лікарні. У класі комфортно можуть розміститися від 8 до 12 учнів. Після навчання видають свідоцтво, дизайн якого розробили діти — обирали кольори, голосували.

«Хочеться, щоб для них це була цінність і хотілося забрати додому, що вони були в Школі Супергероїв, що вони — маленькі супергерої», — ділиться Євгенія Смірнова. За досягнення в навчанні дитина має можливість ходити протягом дня в плащі Супергероя і «літати по лікарні».

Суперсили на одужання

«Коли ми робили дослідження дитячих мрій, то з’ясувалося, що діти в лікарнях не мріють про гаджети чи щось матеріальне. Вони мріють стати здоровими, — розповіла на презентації кураторка проекту, телеведуча Наталія Мосейчук. — Саме зараз у лікарні Охматдит лежить маленький Юра з Карпат, і йому потрібна пересадка нирки. Гроші ми назбирали ще рік тому, але білоруська клініка поки не може знайти нирку, що підійде йому. 8-річний Юрасик мріє про це. Він так і говорить: «Хочу нирочку». Коли вони приїхали в Київ, запитала в його мами, чи все у вас є. У Охматдиті є пральні машини та інше, але вона зізналася: так хоче, щоб Юрасик навчався. Він жодного дня не був у школі. Його дуже берегли вдома, щоб не підчепити ніякої хвороби. Бо є надія, от-от викличуть. Нирка живе 15 годин і треба за цей час якось доїхати в Мінськ. Кажу, у вас на першому поверсі у відділенні є Школа Супергероїв. І коли вона передзвонила і сказала, що будуть туди ходити, не уявляєте, яке щастя було в голосі цієї мами».

Надважливою є роль вчителя в таких освітніх просторах.

«Вчитель у школі при лікарні — це особлива людина, яка витримає і яка зрозуміє біль дитини. Це зовсім інші вимоги», — зазначає Наталія Мосейчук. Прочитавши відгуки, вона не поділяє скепсису вчителів. Більшість з них хвилюються за власне здоров’я та ризики. Але вимоги є не тільки у вчителів, а й до вчителів.

Вчителям у костюмі космонавта не потрібно заходити до ВІЛ-відділення, як і до відділення токсикології. Лікарям доведеться бути трішки педагогами, а педагогам — трішки лікарями.


Важливим завданням є надати учням суперсилу на одужання.


Старт у Житомирі

У Житомирській обласній дитячій клінічній лікарні стартуватиме наступна Школа Супергероїв.

«Коли потрапляєш до лікарні, тебе турбує не так хвороба, як саме перебування. Є навантаження на тебе й хворобу. Створити умови дитині, в яких вона почувалася б комфортно в лікувальному закладі — це величезна допомога лікарям і лікуванню хвороби. Щороку в нашому закладі лікується близько 17 тисяч дітей, з них близько 8 тисяч потребують навчання», — зазначає головний лікар Юрій Довгополий.

Для реалізації Школи Супергероїв вивчали досвід у двох львівських лікарнях, при яких після 1991 року продовжували на офіційному рівні діяти школи. У грудні 2018 року Міністерство освіти і науки разом з Міністерством охорони здоров’я затвердили Положення про забезпечення навчання при лікарні.

Передбачається, що з вересня 2019 року проект «Школа у лікарні» діятиме в обласних центрах та містах обласного значення. Кожен опорний заклад, який найближче розміщений до лікувального закладу, повинен надати вчителів. Робота педагога є добровільною.

Уже виділено 12 млн грн на зарплати вчителів, які прийдуть працювати у школи при лікарнях.

Автор:

Залишити відповідь