Як платформа Classtime змінює традиційні уроки

Три історії про те, як сервіс Classtime допомагає вчителям у роботі

Чому інновації вже не спинити та як завдяки платформі Classtime може виглядати сучасний урок у таких різних українських школах та коледжах.

Ірина Яцкова 

заступник директора
та вчителька опорного навчального закладу «Миропільська гімназія»
у селищі Миропіль Житомирської області.
Викладає зарубіжну
літературу у 6-му, 7-му
та 10-му класах

Історія вчительки

В опорній школі, де навчаються 416 учнів, я працюю з 2015 року. Минулого року, працюючи на посаді вчителя і маючи навантаження 23 години на тиждень, я постійно шукала різні способи, щоб осучаснити урок. Гортаючи стрічку Facebook, натрапила на статтю «Освіторії» про «безкоштовний сервіс, який допоможе вчителю на уроках». Одразу ж захотілося провести тест-драйв цієї платформи. Увечері я прийшла додому, зареєструвалася на ресурсі та відтоді вже рік із Classtime нерозлучна.

Щоб використовувати всі можливості Classtime сповна, у вашій школі має бути хороший інтернет. Звісно, багатьох моїх колег з невеликих містечок і сіл цікавить, як не втратити чудові освітні можливості, якщо в закладі мережа «ледь жевріє, та й те, для видимості інтернету». Але як показує досвід нашої гімназії — можливо все.

Учні назбирали 2 тонни макулатури, щоб якісний інтернет допомагав навчанню

Інтернет у нас був, але бракувало маршрутизаторів, щоб «розкидати» wi-fi по двох поверхах школи. Діти мріяли про уроки із сучасними сервісами, тому з величезним ентузіазмом взялися за збір коштів. Вирішили здавати макулатуру, щоб назбирати необхідні 3 тисячі гривень. Кілограм макулатури коштує трохи більше гривні, тому наші учні назбирали понад 2 тонни і придбали маршрутизатори.

Від словесників до математиків:
кожному вчителю — різні можливості від Classtime

Із Classtime не виникло проблем. Коли ви зареєструєтесь, то самі побачите — багато що робитимете на рівні інтуїції. Інтерфейс простий і доступний.

Готове тестування з теорії літератури, якe розробила Ірина Яцкова і яке можуть використовувати вчителі зарубіжної та української літератури.

Величезний плюс — команда Classtime завжди поруч та готова оперативно відповісти на ваші запитання в месенджері в Facebook, а про нововведення я одразу дізнавалася з їхніх листів.

Розповідала й показувала колегам, ба навіть залучала їх як учнів, щоб одразу зрозуміли, де захована кластаймівська «родзинка».

Помітила, що до Classtime одразу долучилися вчителі-мовники. Із цією платформою їхні учні без нудьги готуються до ЗНО, у тому числі дистанційно. До речі, мій чоловік, історик за фахом, теж «підсів» на Classtime. Цьому сприяли розширені можливості підготовки учнів до ЗНО.

А ось наші математики трохи довше придивлялися до Classtime. Їм треба було розібратись у редакторі формул. Коли один із вчителів «увійшов у смак», швидко навчив інших колег. Тепер вони діляться запитаннями і кажуть, що сервіс чудово допомагає урізноманітнити уроки та зацікавлює навіть тих учнів, хто раніше казав: «Математика — це нудно».

Улюблений досвід Classtime — вправи на розвиток навичок майбутнього

Я пройшла сертифікацію вчителів у Classtime та отримала сертифікат з доступом до пакета Premium на три місяці. Одразу ж відкрилися інші можливості — наприклад, залучення учнів до командної роботи, що надихає. А це одна з важливих навичок майбутнього, разом із креативністю та критичним мисленням. Останнім сервіс теж чудово дає раду.

Цікаво, що діти почали набагато краще готуватися до контрольних робіт, коли я почала використовувати сервіс і для цього. Чому? Учнів дуже мотивує бачити результат «100%».

Тепер учні категорично проти того, щоб проводити тестування письмово — це в нас навіть не розглядається. Багато вчителів приносять з дому власні роутери, щоб проводити урок із застосуванням Classtime, або роздають інтернет з мобільних. Також педагоги просять поставити їхні уроки в кабінетах, де гарне покриття, чи в комп’ютерних класах.

Я вже давно розробляю для своїх учнів тести і випробувала чимало онлайн-ресурсів. Вони непогано справлялися з основним завданням, але там не було можливості складати різні види запитань. Classtime у цьому плані став справжнім відкриттям. Я помітила, що кожна сесія з тестами проходить швидше й простіше для учнів. Подобається, що залежно від мети можу обрати власні налаштування сесії: переміксувати запитання чи варіанти відповідей, дозволити одну спробу вибору відповіді. Це залежить від того, чи в нас зараз контрольна, чи просто моніторинг якості засвоєного матеріалу. В останньому випадку це коротенькі тести, які дають мені змогу побачити прогрес підопічних.

Учнівські «лайки» для Classtime

Учні зайшли до Classtime швидше, ніж я їм все пояснила. Поки розповідала, як активувати запитання, вони відповіли: «Та ми вже всі там!»

Для мене стало відкриттям, що Classtime дав змогу моїм учням полюбити розгорнуті письмові відповіді. Раніше вони неохоче висловлювали думку у «відкритих відповідях», а ось цифровий формат завдання докорінно змінює ситуацію. Діти швидко друкують і водночас можуть перевірити правопис, щоб виправити можливі помилки. Їм подобається додавати до тексту різні смайлики. Також сесії Classtime передбачають можливість рефлексії, тож діти можуть ділитися враженнями від проробленої роботи. 

Юлія Тихолаз

викладачка Вінницького медичного коледжу ім. академіка Заболотного

Історія вчительки

Пані Юлія вже 10 років викладає в коледжі майбутнім медсестрам та медбратам анатомію, патоморфологію та патофізіологію. Студенти вважають ці предмети непростими. Але це фундамент медицини, каже Юлія Тихолаз, а без фундаменту не будуть зрозумілими решта клінічних дисциплін.

Про те, як важливо, щоб весь медперсонал був компетентним, викладачка знає не з чужих слів. Вона сама працювала педіатром, адже закінчила Вінницький національний медичний університет. А тепер вже 10 років вимагає знань від 16–19 річних студентів, і перша професія спонукає її бути вимогливою, принциповою. А ще досвід допомагає викладати не лише суху теорію, а й наводити приклади з життя, розбирати клінічні випадки, давати практичні завдання. Пані Юлія вважає, що вимагати знань від студентів можна лише в тому разі, якщо матеріал подано цікаво, щоб «чіпляло». Тому вона постійно шукає шляхи нестандартного подання інформації, її цікавлять будь-які інновації в освітньому середовищі.

«У жовтні 2018 року, гортаючи стрічку Facebook, я випадково натрапила на інформацію про платформу Classtime. І одразу вирішила її протестувати. Тож зареєструвалася і створила першу групу запитань. Зважаючи на те, що це україномовний сервіс, все було просто. Далі мені потрібно було побачити, як це виглядатиме на екранах смартфонів моїх студентів. Із власного телефону я увійшла на Classtime як учень і опрацювала створену мною сесію. Мені сподобалося!»

спонукає студентів до активного навчання

Пані Юлія дедалі більше відчувала розрив між традиційним стилем викладання та сподіваннями студентів, які хотіли більше сучасних методик. Саме тому почала використовувати Classtime на заключному етапі лекційних занять з метою перевірки якості засвоєння лекційного матеріалу. Це, як правило, коротка сесія, що містить 10–15 ключових запитань відповідно до поданого матеріалу. Юлія помітила, що студенти стали уважнішими під час лекційних занять, знаючи, що на них чекає підсумкова сесія.

економить час викладача і студента

Classtime дає змогу швидко перевірити знання студентів і скоротити час очікування ними оцінки. А це — суттєвий психологічний та виховний фактор.

забезпечує регулярний зворотний зв’язок

Classtime забезпечує постійну комунікацію «викладач — студент», «студент — група». Під час сесії всі відповіді автоматично відображаються на екрані планшета. Це дає змогу миттєво оцінювати рівень розуміння та прогресу кожного студента окремо та всієї групи в цілому. Аналіз відповідей по кожному завданню дає можливість зрозуміти, які питання студенти засвоїли краще, які гірше, і зробити відповідні акценти під час традиційного розбору теоретичного матеріалу.

забезпечує якість та доступність навчання

Окрім коротких сесій, мета яких — швидка перевірка знань, Юлія Тихолаз створює досить об’ємні сесії, що включають 40–50 запитань з кожної теми. Вона називає їх тренувальними. Більшість запитань у таких сесіях супроводжується малюнками або відеороликами, що дає змогу студентам чітко візуалізувати, а отже, краще сприймати, розуміти та засвоювати теоретичний матеріал. Завдання таких сесій завжди активовані, правильні відповіді відкриті.

Можливості платформи дають змогу показувати запитання з різною послідовністю варіантів відповідей. Це змушує студента думати і запам’ятовувати правильну відповідь, а не її номер. Студенти, мотивовані до навчання, можуть опрацьовувати повторно будь-яку сесію для покращення результату. І, що важливо, працювати так можна будь-де, де є інтернет.

забезпечує рівні умови навчання

Classtime став помічником і на модульних заняттях. Його перевага в тому, що всі студенти отримують однаковий набір завдань, які за бажанням викладача можуть бути рандомізовані (тобто подаватися кожному студенту в різному порядку). Це дає змогу уникати списування. Автоматична перевірка відповідей усуває суб’єктивізм.

підвищує мотивацію студентів

«Студенти з азартом включаються в таку роботу. Вони дедалі частіше запитують, коли буде завантажена наступна сесія. Така форма роботи контрастує з рутинним «Візьміть листочки паперу, пишіть…». Спочатку Classtime був для хлопців і дівчат несподіванкою, а далі зростало задоволення від процесу навчання. Чесно зізнаються: «Я не сам набрав ці 80 балів, спочатку не вийшло, відкрив зошит, підручник, Google». Але всі ці зусилля та вміння застосовувати довідкові матеріали якраз і важливі.

додає позитивну емоційну складову

За словами пані Юлії, у Classtime є потенціал для того, щоб створювати теплі моменти. Дорослі вже студенти, немов діти радіють смайликам. А якось під час заліку, що припав на день святого Миколая, викладачка дозволила собі відступити від матеріалу. Усім у різний час рандомно випадало додаткове запитання «Якого дива ви очікуєте в цей день?», а також вітання зі святом. Хотілося в складний період кінця семестру розрадити, зробити приємне. Серед тиші та зосередження то тут, то там з’являлася щира посмішка, подив, по-дитячому безпосередня радість. Тож ефект був чудовий. Наступного разу на заліку студенти з надією питали, чи будуть ще такі питання «не за предметом».

Сергій Кузютічев 

cпівзасновник освітньої компанії «ZNO Courses» у Кропивницькому, викладач історії України, репетитор, вихователь(класний керівник)
у Кіровоградському облкомплексі гімназія-інтернат-школа мистецтв, співавтор різноманітних дидактичних продуктів з історії України для підготовки до ЗНО.

Історія вчителя

Про платформу я дізнався, побачивши рекламу в мережі. Ресурсів для навчання існує дуже багато, але зайшовши на Classtime, відчув себе як серед рідні: комфортно, зрозуміло і без зайвих питань. Вирішив спробувати, оскільки активно займаюсь історією з учнями і багато практичних завдань вирішуємо щодня.

Платформа зручна, проста, зрозуміла, швидка. Для мене цього було достатньо, плюс можна користуватися безкоштовною версією, щоб у повному обсязі познайомитись із можливостями ресурсу. До платформи адаптувався за тиждень. Усе досить просто та інтуїтивно зрозуміло. Найбільше часу витрачав на набір вручну завдань. А коли з’явилася функція копіювання завдань із сесій ЗНО, стало набагато легше.

Користуюсь як платною, так і безкоштовною версією. В основному — безкоштовною. Причина: не потрібна така кількість функцій і доступів. Але наразі групи збільшуються і переходимо до нових типів завдань ЗНО, де потрібне часткове оцінювання, тому думаємо переходити на преміум.

Як спробував платну версію? Підключив до Classtime своїх колег і отримав безкоштовно преміум. Плюси очевидні, але на той момент той багаж функцій був просто не потрібний.

Вірю-не-вірю

Платформу використовуємо для таких форм роботи:

  • узагальнення та систематизація знань (гра «Вірю-не вірю»);
  • домашні завдання у формі тесту з питань взятих із банку тестів ЗНО; 
  • контрольні роботи зі сформованих вручну запитань за допомогою функцій Classtime.

В основному, використовую ресурс для створення тестів різних типів з історії України та математики. Також придумав гру на узагальнення свіжого матеріалу «Вірю-не вірю» і завдяки ресурсу швидко закріплюю з учнями пройдений на занятті матеріал шляхом тестування. Ми вивчаємо новий матеріал, а в кінці пари даю учням посилання на Classtime, де вони проходять тестування на смартфонах.

Тест містить історичний факт чи подію зі щойно пройденої теми, а учням залишається погодитись із цим фактом або ні. Плюс цієї системи в тому, що в ігровій формі можна закріпити пройдений матеріал. І дітям цікаво, і вчитель може перевірити, як опанували новий матеріал.

Додому учні також отримують тести з Classtime (із бази ЗНО з історії я виокремлюю запитання, які стосуються нашої теми, і формую в нову сесію. Учні вдома тренуються, я ж, в свою чергу, вдома спостерігаю їхній результат).

На уроках математики ми використовуємо платформу для вирішення задач (заносимо в тест умову задачі та варіанти відповідей. Учні вирішують у зошиті задачу, а готову відповідь обирають у тесті). Так само робимо і домашнє завдання.

Про переваги платформи Classtime

По-перше, це швидка, автоматична перевірка тестів. По-друге, узагальнення матеріалу. По-третє, сучасність навчання (вирішення тестів завдяки смартфонам) — у тренді з учнями та всім світом. По-четверте, це значно економить час.

Діти виконують тести із задоволенням, бо сучасно і зручно. Завдяки різним формам розвивають свої навички і, найголовніше, мають прогрес. Дуже зручна штука для узагальнення та повторення матеріалу, інструмент для набивання навички вирішення тестів.

Планую знайти час і освоїти функцію командних ігор. А головне — прив’язати і продумати гру, заточену саме під потрібний предмет. Також хочемо стати партнерами і постійними користувачами ресурсу.

Поділитися цією статтею