Як підготувати дитину до зустрічі зі стоматологом

Страх перед лікуванням зубів нерідко буває такої сили, що вмовити дитину зайти до лікаря, здається, неможливо. Або ж «маленький партизан» категорично не відкриває рота. Про те, як впоратися з цими перепонами, розповідають психолог Марина Бабушкіна та стоматолог Інна Білоусова.

Ранній початок

Візити до стоматолога треба зробити звичними ще в дошкільному віці, тоді ризиків буде значно менше. По-перше, це правильно. Адже молочні зуби, які «все одно випадуть», все ж потребують лікування. Від них залежить екологія ротової порожнини.

Карієс може зашкодити постійним зубам ще до їх «появи на світ» — вразити зачатки. Та й не можна залишати хвороботворні бактерії до 6–7 років, адже вони «не сидять» в ізоляції. Патогенні мікроорганізми здатні вразити органи шлунково-кишкового тракту, мигдалини. Сподіватися, що ви побачите карієс неозброєним оком, не варто — далеко не всі його види помітні. Є і так званий прихований карієс.

По-друге, у шкільному віці на дитину не вплине половина методів заспокоєння, ефективних для дошкільнят. Замотивувати подарунком — основний варіант. Сподіватися на свідомість дитини («це треба для здоров’я», «станеш некрасивим», «будь сміливим, як дорослий») не варто. Адже 6–8 років — вік, коли дитина болісно переживає усвідомлення своєї смертності, вразливість тіла.

Нерідко думає про те, що є речі, які можуть непоправно вплинути на організм (скажімо, раніше лялька без руки чи ноги сприймалася весело, як щось неможливе, а тепер хлопчик чи дівчинка вперше розуміють, що є реальний ризик втратити кінцівки). На цьому тлі усіляке медичне втручання здається непоправним. «А раптом лікар випадково просвердлить мене бормашинкою?» У дошкільнят таких питань зазвичай не виникає.

Створюємо правильний імідж

«Мамо, ну коли ми вже підемо зубки лікувати?!» — такі прохання — не фантастика, а правильно створений батьками імідж стоматолога. Якщо діти сприймають візит до лікаря не як лікування, а як послугу, на зразок відвідин перукаря, їх немає потреби вмовляти. Їм має бути цікаво та виникати відчуття, що це — частина дорослішання, якою можна пишатися. Що для цього потрібно? Навіть якщо мало фінансів, хоча б кілька разів треба відвідати сучасну дитячу клініку, де є чимало способів зацікавити маленького пацієнта. Виберіть фахівця, який є не просто стоматологом, а обов’язково дитячим, щоб він враховував усі психофізіологічні особливості малюків та не злякав вашу дитину.

Елементарно — халати там не білі (їх часто бояться діти), а іншого кольору, інтер’єр нагадує не лікарню, а ігрову кімнату. Перша зустріч часто ознайомча, навіть без огляду зубів, щоб дитина звикла. Мультфільми на час, поки дитина в стоматологічному кріслі, іграшки.

Справжній фахівець, немов актор, полікує улюблену іграшку малюка (яку попросять захопити з дому), аби продемонструвати, що лікувати зубки зовсім не страшно. Або попросить дитину стати «асистентом» і підготувати разом пломбу з пластиліну. Або ж звернеться за порадою, як заспокоїти іграшкове цуценя, що «живе» в кабінеті, яке боїться стоматологів.

Коли ж необхідно вдатися до бормашини, обов’язково ввімкне відповідний «саундтрек», щоб перекрити неприємні звуки. Також важлива добра звукоізоляція, аби дитині не довелося ще в коридорі слухати крики нервових маленьких пацієнтів.

Починаємо з профілактичних процедур

У багатьох розвинутих країнах значно менше проблем з відвідинами дантистів, адже зуби потребують лікування зазвичай лише в підлітків. Менші діти регулярно ходять до лікаря заради профілактики, яка не дає жодних болісних відчуттів.

На жаль, в Україні карієсом вражено вже чимало дошкільнят. Але все одно треба не чекати, коли постане потреба термінового лікування. Щоб дитина не боялася, починати слід із профілактичних, навіть цікавих для дитини процедур: фторування, сріблення, озонування, видалення зубного нальоту.

Підбираємо мультфільми

Звісно, є навчальні «мульти», які знімають саме для того, щоб роз’яснити дошкільнятам все необхідне про стоматологію. Утім, діти відчувають каверзу та повчальність. Значно ефективнішими є мультсеріали. Сюжети, де їх давно знайомі улюблені герої йдуть до дантистів, сприймаються як саме життя. Діти частіше копіюють їх.

Експерти радять:

  • «Свинка Пеппа», серія «Зубний лікар»,
  • «Пригоди Кая», серія «Кай іде до лікаря»,
  • «Три коти», серія «Молочний зуб»,
  • «Смішарики», серія «Нові зуби Кроша»,
  • «Хелло, Кітті», серія «Лікуємо зуби»,
  • «Маленьке королівство Бена та Холлі», серія «Зубна фея».

Свинка Пеппа

Радимо почитати

Також добре підготують книги, якщо вони захопливі, привабливі, жартівливі.

«Зубна книга» Івони Радюнц і Томаса Рьонера.
«Фішками» видання стали коробочка для молочних зубів, що випали, та дзеркальце, аби роздивитися рот. У виданні безліч інформації про стоматолога, пояснюються назви та призначення інструментів, щоб зняти напругу.

«Ведмедик Паддінгтон у зубного лікаря» Майкла Бонда. Кумедний герой, з яким ніколи не буває нудно, розтопить серце кожного.

«Чи чистять монстри зуби?» Джессіки Мартінелло.
Сучасні діти люблять роздивлятися чудернацьких створінь, тож «фішка» цієї книги — ілюстрації. А серед іншого розповідається, що стоматологи — це добрі супергерої в білих масках. Вони перемагають злих бактерій, що потрапляють у ротову порожнину.

Обережно з «хробачками»

Дуже поширена порада — заздалегідь розповісти дитині, що відбуватиметься під час лікування. А терміни, що можуть злякати (скажімо, «свердлити зуб», «робити укол») замінити на доступні й приємніші («почистити зуб», «ввести водичку, якої бояться мікроби»).

Усе це правильно, окрім популярної поради назвати дії дантиста «боротьбою з хробаком, що оселився в зубі». Фантазія малюків значно «тотальніша», ніж у дорослих. Вони можуть впевнити себе, що шкідники живуть всюди. Якщо ж хоч колись дитина чула про гельмінтів, яких дорослі теж звуть хробачками, вона може зробити неправильні висновки.

Якщо розповідь про мікробів, яких не видно озброєним оком, видається чимось казковим, то хробаки в тілі — привід для нічних жахіть. Трапляються неврози, коли дитині здається, що щось лоскоче її зсередини. Тож краще казати просто, без страхітливих деталей, але якнайближче до правди. Розповідаючи дитині про маніпуляції стоматолога, варто описувати навіть неприємні відчуття, але в делікатній формі: «ніби комарик вкусить», «буде трохи неприємно».

Гра з батьками

Є чимало іграшок, які допомагають «прожити» візит до стоматолога. «Зубастики» з пластиліновими зубами, механічні іграшки з величезними ротами, де натискування на зуб дає музичний чи світловий ефект, набори юного дантиста, мініатюрні кабінети лікаря зі стоматологічним кріслом — усе це і чимало іншого стане «психотерапією» для маленького пацієнта. Малюк має грати саме роль фахівця, а не клієнта, тоді під час лікування йому буде зрозуміло, що відбувається.

А ось після візиту краще не гратися, а намалювати все, що відбулося. Так дитина продемонструє, що позитивно сприймає лікування, або може виявити свої страхи. Тоді запропонуйте окремо намалювати те, що лякає, а потім спалити чи розірвати його. Простий, але надійний засіб.

Замотивувати

У багатьох дитячих клініках заведено вручати сувеніри дітям, медалі за геройство тощо. Але якщо такого не передбачено, подбайте про це самі. Заздалегідь купіть презент для дитини і таємно передайте його перед прийомом дантисту. Нехай вручить подарунок маленькому пацієнтові. Це не лише винагорода, «пряник» для дитини за те, що вона погоджується йти в клініку, а ще й елемент створення приємного образу стоматологів для малюка.

Також можна ввести приємні родинні ритуали, що пов’язані з відвідинами стоматолога. Скажімо, купувати зубну щітку-іграшку, красиву склянку для полоскання, дзеркальце. Або ж фотографувати білосніжну посмішку, друкувати фото та вивішувати на стіну.

Поділитися цією статтею