Як організувати навчальний рік у початковій школі без стресу

Учні молодших класів дуже емоційні, рухливі та потребують більше уваги, ніж старші школярі. Тому в педагогів може виникнути безліч причин для стресу. Ми поспілкувались із вчителями початкових класів Новопечерської школи та підготували для вас кілька порад. Як зробити навчальний процес спокійним та злагодженим — розповідають Вікторія Колосай та Олена Дячук.

Не намагайтеся бути досконалими

Не завжди виходить все так, як плануєш. Але це не привід картати себе, адже ніхто не ідеальний. Нехай ваша невдача стане приводом для роботи над собою, а не для самокритики. Подумайте про те, як можна покращити ситуацію в майбутньому. Не встигаєте виконати всі заплановані завдання за день, дітям не сподобалася ваша ідея для проекту — нічого. Якщо не можете змінити ситуацію, змініть своє ставлення до неї.

Не намагайтесь усім подобатись. Завжди будуть люди, які знайдуть мінуси у вашій роботі. Та це не означає, що ви поганий педагог.

Працюйте над собою, але не прагніть бути ідеалом у всьому.

Плануйте

Залишайте роботу на роботі. Для вчителя це, звісно, нелегко, оскільки крім уроків є ще перевірка зошитів, підготовка завдань та проектів. Але на допомогу прийде структурування. У вчителів є вікна, які можна використати для запланованого. Розбивайте роботу на частини, виділяйте окремо час на спілкування з колегами, відповіді на листи та зустрічі з батьками.

Звичайно, є різні свята чи презентації, коли потрібно багато часу на роботу. Тоді доводиться працювати вдома. Але так не мусить бути завжди, це забирає багато енергії, а звідси й стреси.

Домовляйтеся з учнями про рівність

Немає нічого поганого в тому, щоб говорити дітям про те, що вас турбує. Ми кожного дня запитували учнів про їхній настрій. Через певний час вони теж почали питати нас про настрій. І це нормально — сказати дітям, що ти сьогодні втомлений чи погано почуваєшся. Вони проявляють розуміння і стараються допомагати.

Ще домовилися про те, що ми один одного захищаємо. Якщо виникала якась конфліктна ситуація, то вчитель завжди був на стороні свого учня. Пізніше ми говорили наодинці, прояснювали ситуацію. Але при інших завжди захищали дитину зі свого класу. Відповідно і учні старалися нас не підводити.

Наприклад, ми заходимо до класу після перерви, а там безлад. Як це буває в молодшій школі: олівці, папірці. Ми пояснюємо дітям, що проводити урок у такому класі не будемо. Через кілька хвилин все було прибрано. Учні могли відмовитися насправді. Це ж вчитель обрав не проводити урок у безладі. Але діти вирішили нас не підставляти, вони навели порядок, і заняття почалося вчасно.

Розділяйте відповідальність

Це треба робити із самого початку навчального року. Ви пояснюєте дітям, за що вони відповідальні, а за що ви. І найважливіше — дотримуєтесь правил. Якщо спочатку ви все братимете на себе: порядок у класі, дотримання режиму дня, дитячі речі — довго так тривати не може. А потім щоб учень вас послухав, доведеться підвищувати голос, бо діти звикають, що це не їхня зона відповідальності.

У нас була домовленість з учнями, що на прогулянці ми відпускаємо охочих грати у футбол, але в зазначений час треба бути біля входу у школу. Діти грають під наглядом вчителя, проте самостійно контролюють свій час і вчителю не треба їх збирати. І якщо вчителю доведеться залишити інших дітей і йти кликати тих, хто грає, то наступного разу вони не підуть на футбольне поле. Головне — дотримувати свого слова, тоді учні розумітимуть, що умова справді працює.

Також ми домовилися про те, що кожен учень відповідає за власні речі. Якщо на перерві хтось не встиг нагострити олівці, знайти потрібні зошити, прибрати своє робоче місце, вчитель не робить це за нього. Ми пояснюємо, що кожному дбати про свої речі зовсім не складно. А вчителю стежити за всім справді важко. Він повинен бути другом, наставником, порадником дитини, а не лише вирішувати всі її проблеми.

Робіть паузу

Насправді стресових ситуацій повністю не уникнути. Бувають різні непорозуміння чи неприємності. У такому разі намагайтеся не обговорювати одразу те, що сталося. Домовтесь із колегою, учнем, батьками прояснити ситуацію пізніше або навіть на наступний день. Тоді, можливо, і не доведеться знову порушувати цю тему. А якщо розмова все ж мусить відбутися, то це буде без зайвих емоцій.

Однак не тримайте все в собі, просто зробіть паузу. Коли ви наодинці добре обдумаєте те, що сталося, то знайдуться правильні слова. У стресовій ситуації часто не можеш навести вдалі аргументи і довести власну думку.

Відпочивайте

Влаштовуйте собі відпочинок не лише на канікулах. Правильно плануйте день і залишайте час на себе. Читайте книги, дивіться фільми, спілкуйтеся з друзями та родиною. Робота не повинна займати весь ваш час і всі думки. Ви маєте повне право вдома не відповідати на листи і не вирішувати ті питання, які можна перенести на робочий час.

Займіться спортом або знайдіть хобі, яке приноситиме задоволення. А головне — пам’ятайте, що негативні емоції та стреси впливають на стан вашого здоров’я. Тому так важливо їх уникати.

Поділитися цією статтею