Готуємо клас до 1 вересня: ідеї для простору, мотивації та натхнення

Ваш класний кабінет може стати окремим світом знань для учнів — місцем віри у власні здібності та командного духу. Кольорові постери та креативні зони в класі піднімуть мотивацію учнів. Зібрали для вас ідеї, як підготувати клас до першого навчального дня.

Простір

Куточок настрою

Вчителям важливо знати про психоемоційний стан дітей. Адже він впливає і на навчання, і на стосунки з однокласниками. Але учні не завжди готові першими говорити про свій настрій або вважають, що це неважливо. У такому разі допоможе куточок настрою у вашому кабінеті.

Надрукуйте або намалюйте три смайлики: веселий, серйозний та сумний і підвісьте їх на стіну. Дітям роздайте прищіпки з їхніми іменами. І запропонуйте відразу визначити настрій: нехай учні прикріплять свою прищіпку до смайлика, що відповідає настрою.

Поясніть учням, що вони можуть змінювати смайлик протягом дня, якщо змінився настрій. А також можуть спостерігати одне за одним та запитувати своїх однокласників, чи потрібна їм підтримка, якщо вони вибрали сумний смайлик.

Запитуйте в учнів про їхній настрій наодинці. І ставтеся з розумінням, якщо дитина не хоче розповідати відразу про те, що її засмутило.

Для старших учнів ви можете створити таблицю із ширшим вибором. Наприклад, додати «я чудово», «я окей», «я так собі», «я тримаюсь», «мені потрібна підтримка», «я жахливо».

Якщо дитина не хоче відкрито повідомляти про свій настрій, запропонуйте їй написати ім’я на стикері та приклеїти його протилежним боком. Тоді лише ви зможете його прочитати.

Відгуки до книг

Прикріпіть на стіну конвертики у формі книжок з іменами учнів. А дітям роздайте паперові смужки. На них вони можуть написати з одного боку назву книги та ім’я автора, а з другого — коротке враження про прочитане. Ці смужки учні кластимуть у свої конвертики.

Таким чином, вибираючи книгу, діти зможуть подивитися, що прочитали їхні однокласники, та дізнатися їхні враження.

Мотивуйте учнів ділитися думками не лише про прочитані у школі книги, а й про те, що вони читають вдома.

Зірковий учень

Відзначайте дітей за ненавчальні досягнення. Для цього можна зробити куточок лідерства з паперовими баночками. Напишіть на них імена учнів та клейте туди паперові зірочки або монетки за активність.

Ви можете визначити конкретні досягнення. Наприклад, самостійність, ініціативність, підтримка однокласників, допомога вчителю. Або це може бути відзнака за волонтерство чи участь у шкільному концерті.

Наприкінці тижня обирайте зіркового учня та відзначте його. Наприклад, ви можете створити невеличкий плакат з його фото та похвальним відгуком. Нехай він висить у класі, доки ви не оберете наступного лідера тижня.

Кроки примирення

Ці підказки особливо допоможуть молодшим учням. Адже вони можуть ще не вміти вирішувати конфлікти та миритися з однолітками.

Напишіть коротку інструкцію, як дитина може перепросити за недобрий вчинок. Повісьте її на видноті у класі. Спочатку підходьте разом з учнями до інструкції, підтримуйте позитивну атмосферу під час примирення дітей. Ваша присутність допоможе подолати зніяковілість. Проте згодом дітям буде значно легше миритися.

Куточок тиші

Облаштуйте невеличке місце, де дитина в будь-який час зможе побути в тиші. Туди можна покласти пледи, подушки. За можливості повісити шторку, що відділятиме куточок від усього класу.

Це має бути місце, де дитина побуде наодинці зі своїми думками, зможе заспокоїтися та розслабитися. В умовах постійного стресу через війну учням може бути корисно кілька хвилин провести в тиші.

Разом із дітьми складіть правила куточка тиші. Їх можна надрукувати та повісити на стіні поруч. Наприклад, зазначте, що це не місце для розваг чи спілкування. Скільки дітей одночасно можуть перебувати в цьому куточку? Яку максимальну кількість часу дитина може провести в куточку під час уроку?

Мотивація

Мислення зростання та фіксоване мислення

Розкажіть дітям про два типи світогляду. Мислення зростання — коли ми віримо у власні зусилля, розвиваємо здібності та досягаємо успіху. Та фіксоване мислення — коли ми уникаємо нових викликів та здаємося після першої невдачі.

Зробіть стенд (самостійно або з учнями) з поширеними фразами, що стосуються цих світоглядів.

Фіксоване мислення:

 • Я не можу цього зробити
 • Я здаюсь
 • Це надто складно
 • Я не знаю, як це зробити
 • У мене немає здібності до цього
 • Я не люблю виклики

Мислення зростання:

 • Я продовжу старатися
 • Я спробую інший спосіб
 • Більше практики допоможе робити це легше
 • Я можу навчитися, як це робити
 • Як я можу стати кращим?
 • Виклики роблять мене кращим

Кожного разу, коли хтось із учнів втрачає віру у свої здібності, відсилайте його знайти мотивацію, переглянувши ваш стенд.

Дошка похвали себе

Виділіть місце, де учні зможуть клеїти стикери зі своїми досягненнями за день. Запропонуйте наступне формулювання: «Сьогодні я зробив/ла все можливе для того, щоб…»

Нехай діти продовжать, написавши про свій успіх. Наприклад, «щоб написати самостійну краще, ніж минулого разу», «щоб навчитися розв’язувати рівняння», «щоб прочитати більше сторінок, ніж вчора».

Учні можуть писати навіть про незначні досягнення. Це мотивує їх докладати більше зусиль та цінувати власні старання, а не лише результат.

Прийняття помилок

Зробіть стенд/постер про прийняття помилок. Це допоможе учням не боятися їх, а навпаки — вчитися на своїх помилках.

Ось приклад, що може бути на цьому постері.

«Як ми ставимося до помилок у цьому класі:

 • Не боїмося
 • Очікуємо
 • Поважаємо
 • Перевіряємо
 • Виправляємо»

Тож щоразу, коли дитина нервує через помилки, нагадуйте їй про те, що вони є невіддільною частиною навчання.

Командна робота

Мотивуйте дітей до спільної роботи. Надрукуйте або виготовте самі постер, який нагадуватиме про те, що в команді легше досягати поставленої мети. Звертайте увагу дітей на нього щоразу, коли вони досягають успіху в команді. Це допоможе підкріпити віру в ці слова. І постер буде для них мотивацією, а не лише красивою картинкою.

«У команді ти зможеш підняти будь-яку вагу»

Цитати класиків про навчання

Ви можете роздрукувати ці вислови та повісити в класі. Або використовувати як епіграфи до уроків.

Хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає вчитися, хоча б зовні він і здавався бездіяльним.

Григорій Сковорода

Пам’ятай: усі разом ми розумніші, ніж кожен із нас.

Гордон Драйден

Якщо ви володієте знанням, дайте іншим запалити від нього свої свічки.

Томас Фуллер

Щоб виховати людину високого інтелекту, красиву й багату емоційно, вчитель не може обійтися без книги, без цілого світу художніх образів.

Олесь Гончар

Поділитися цією статтею