В очікуванні свят батьки мають клопіт з тим, що подарувати доньці або сину. Хвилюються, як обрати подарунок, щоб він не лише сподобався дитині, а й був корисним та не спустошив сімейний бюджет. То якими принципами керуватися, коли обираєте презенти до Дня святого Миколая, Нового року чи Різдва? Від яких ідей краще відмовитися? Ми розпитали про секрети чудових подарунків в Інни Строгової — дитячого та сімейного психолога з Києва.
Подарунок призначений дитині, а не вам
Усім нам у дитинстві хотілося отримати омріяну річ — конструктор чи ляльку. Іноді цього не траплялося. Часом у батьків спрацьовує така схема: якщо я не отримав чогось у дитинстві, то хочу компенсувати це собі в дорослому віці.
Ви щиро вірите: якщо це хотілося вам у дитинстві, то це має бути корисним і бажаним для сина чи доньки. Але дитина — це інша людина, це не ви. Необов’язково, що ця річ — її мрія.
Щоб вберегтися від таких покупок, поставте собі запитання: «Для кого цей подарунок?» та пошукайте чесну відповідь. Так ви впевнитеся, що подарунок купуєте своїй дитині, а не собі маленькому.
Утримайтеся від покупки надто дорогих дарунків
Ідеться про трендові подарунки — «як у моїх друзів та однокласників». Дитина часто не усвідомлює, чи дійсно їй потрібна дорога річ, а піддається спонтанному пориву, бо така іграшка є у всіх навколо. Щоб обрати, купувати річ чи ні, запитайте себе: чи зможе дитина гідно оцінити такий подарунок? Чи в її віці це дійсно потрібна річ? Чи краще купити щось простіше?
Якщо ви купуєте щось дуже дороге, а воно ламається чи губиться дитиною, можете сприйняти це на свій рахунок. Подумати щось на кшталт: «Отак дитина до мене ставиться. Мою працю та вклад не поважають! Я стільки зробила, щоб купити цю річ! А він її загубив…» Дорогі подарунки можуть стати наріжним каменем у стосунках між батьками та дітьми, псувати їх.
Буде чесно, якщо ви повідомите дитині, що на це свято не вийде купити саме цей дарунок. Запропонуйте відкласти покупку до часу, коли це буде можливо для бюджету сім’ї. Якщо дитина для цього хоче зробити свій внесок (докласти заощадження, подаровані кошти зі свят) — заохочуйте це. Так ми вчимо цінувати речі, вберігаємо від споживацького ставлення.
Пам’ятайте про презентацію
Просте вручення подарунка може не викликати в дитини бажаної бурі емоцій. Щоб цього не трапилося, створіть відповідну атмосферу ще за кілька днів до свята. Нехай дитина передчуває його та з нетерпінням чекає.
Під час вручення подарунка поділіться з дитиною його історією: як вибирали, хто купував, які були казуси. Якщо історію подарунка розповідає, до прикладу, святий Миколай, то можна вигадати чарівну розповідь про довгий шлях, який пройшов дарунок.
Щастя — у дрібницях, або Дорожче — не завжди краще
Коли дитина замовляє щось маленьке (блокнот, книгу чи олівці), то батьки можуть почуватися винними. Запитують: «А що ти ще хочеш, може, щось більше?» У цей момент важливо себе зупинити, адже дитина вже обрала, чого хоче. Нам слід з розумінням поставитися до того, що саме книга чи олівці є тим, що принесе їй радість цього року.
Утім, навіть у маленькі подарунки вкладайте велику любов та повагу: підпишіть листівку з побажаннями чи мотивацією, якої потребує донька або син.
Вибирайте сюрприз, враховуючи вік дитини
Чи зможе дитина трьох років належно оцінити ляльку зі справжніми повіками та волоссям? Швидше за все, ні. Вона може впустити чи зламати річ — через необережність. Обираючи подарунок, звертайте увагу на безпечність іграшки: щоб дитина не проковтнула деталі та не поранилася під час гри.
Хочете придбати дорогу техніку? Проаналізуйте, чи є реальна потреба в цьому гаджеті та чи усвідомлює дитина цінність такої покупки.
Даруйте потрібні й корисні речі, якщо це узгоджено з дитиною
Взуття, одяг, спортивне спорядження та меблі даруйте лише зі згоди дитини. Важливо донести, що це буде подарунком на свято, а не чимось, що само собою розуміється. Бо ми наче і без свят купуємо одяг та взуття, новий стіл у кімнату, а тут — вирішили це виставити як сюрприз. Ось чому проговорювати, що це буде подарунком — необхідно. Обґрунтуйте, чому ви зайняли таку позицію. Крім цього, неодмінно підготуйте ще щось маленьке на свято, щоб дитина розуміла, що про неї піклуються.
Важливо те, що ви хочете сказати подарунком
Подарунок — це один зі способів сказати, що ми любимо свою дитину. Варто зсунути фокус зі «свято — подарунок» на «свято — добре, що ти в нас є; добре, що нам є про кого піклуватися; ти нам по-справжньому важливий». Так ми думаємо, яке значення має подарунок для дитини та наших сімейних стосунків, а тому обираємо його ретельніше.