Як навчити тайм-менеджменту дошкільнят

cover_kids_clock
Автор тексту: Аліна Мірошникова
Зображення: disney.com

Ви ганяєтеся за сином чи донькою зі шкарпеткою в руці і гарячкуєте, бо запізнюєтеся, а малюк розуміє лише, що грати у схованки приємніше, ніж одягатися. Чимало проблем з дітьми до 5-6 років пов’язані з тим, що в них немає поняття про час, причинно-наслідкові зв’язки і плани на день. Отже, з якого віку і як навчати дітей тайм-менеджменту? Підготували для вас добірку лайфхаків і гаджетів, що привчать малюка дотримуватися розкладу.

Досліджуємо циферблат

Уявляєте просунуте дошкільня, яке, надягаючи куртку, кричить: «Мамо, швидше, час у садок»? Або жваво прибирає розкидані іграшки зі словами «Скоро мультики почнуться»? Автори різноманітних ігор, програм, інструментів тайм-менеджменту для найменших впевнені, що це цілком реально.

0540839_PE653259_S5

Та шлях починається з усвідомлення часу та вимірювання. Тільки-но дитина почне у 2-3 роки рахувати хоча б до трьох, привчайте її вимірювати час гри або очікування. Приміром, «Один-два-три, старт» або «Малюєш, доки я рахую, потім віддаєш олівець мені, я малюю — ти рахуєш».


Навіть коли малюк вивчить цифри до 12, дорослий настінний годинник — поки щось незрозуміле для нього. Звісно, краще іграшковий.


Можна зробити кубики із цифрами до 12 — потренуватися показувати на циферблаті те, що випадає. Можна обрати годинник-вкладиш. Але не очікуйте надто багато: поки що дитина навчиться лише механічно розставляти та знаходити цифри.

Сортуємо намистини-години

Згодом експерти радять дати дитині справжній будильник, у якому залишити лише годинну стрілку. На початку влаштувати «день знайомства»: нехай дзвенить щогодини, а ви звертайте увагу на рух стрілки, на те, які справи очікують зазвичай на малюка в цей час. Можна щогодинні сигнали налаштувати на телефоні, обравши різні мелодії для ранку, дня та вечора — це дасть відчути структуру дня.


Для старших дошкільнят заводити будильник щогодини можна з іншої метою: аналіз витрат часу. Звучить складно, а насправді виглядає як гра: дитина згадує, що вона робила за цю годину, а мама занотовує.


Наприкінці добре зробити візуалізацію такого аналізу: взяти коробки з написами чи символами «ігри», «прогулянка», «гігієна», «допомога батькам» тощо. Окремий пункт — «капризки», до якого можна віднести всі істерики, затягування часу, безглузду біганину.

Як виховати справжнього принца

Візьміть великі намистинки, ґудзики чи камінчики — стільки, скільки годин дитина мала змогу попильнувати сьогодні. Разом, орієнтуючись на записи, розподіліть, на що витрачено час. Якщо результат вас зовсім не влаштовує, у жодному разі не критикуйте дитину. Висновок вона має зробити сама, хай і не з першого разу.

Таймер, пісочний годинник, свічки

Дитина має навчитися відчувати невеликі проміжки часу, а також розуміти, за який період може зробити певну справу. Для цього якнайкраще підійде таймер — кухонний чи дитячий. Для візуалізації часу придбайте пісочний годинник чи маркіровані часовою шкалою свічки (звісно, не забувайте про правила безпеки).


Коли діти почнуть вивчати хвилини, краще дати спочатку поняття про чверті години.


Поділіть годинник на чотири частини, обклейте кожну чверть папером іншого кольору. Є й інший спосіб: закрийте циферблат кольоровим пластиком чи папером, залишивши «віконце», щоб можна було одночасно бачити лише одну чверть.

Якщо дитину вже цікавить настінний годинник, можна зробити планер. На звичайну модель закріпіть циферблат із символами занять, які щодня очікують на дитину: сніданок, ігри, прогулянка, купання тощо. Картинки потрібно розмістити на тих годинах, коли надходить час це робити.

Як рух може захистити школярів від стресу

Малюк заздалегідь бачитиме, що буде далі, вчитиметься узгоджувати дії з годинником, а батькам легше буде підганяти: «Подивись, що час робити». Але дошкільня здатне і на більше.

Планер з віконцями-справами

Планування дня — посильне завдання для дитини, якщо допомагати та придбати (або зробити самотужки) яскравий матеріал, що перетворює все на цікаву гру. Дитині потрібно те, що можна бачити і мацати, а не абстракція. Знадобляться 50-100 карток із зображеннями: це і режимні моменти, і розваги, і розвивальні ігри, і корисні заняття.


Є готові набори, де картки на магнітній основі  кріплять до холодильника чи дошки.


Вранці дитина разом з батьками обирає собі заняття на день та прикріпляє потрібні картки, а потім звіряється, що заплановано саме в цей час. Якщо пункт виконано, повертає зображення в коробку.

Є також набори з планером у формі будиночка з комірками-квартирами відповідно до кількості годин неспання дитини. Магнітні віконця зачиняються, коли заплановану справу завершено.

Якщо майструватимете самотужки, можна зробити просто дві колонки: що дитина хоче зробити та що вже зроблено. Після виконання малюк сам перекладе картку з однієї групи до іншої. А планер можна замаскувати під що завгодно: потяг, літак, карусель, сходинки, роботів.

Якщо з магнітами складно, можна зробити паперові кишеньки, тканинну основу та картки-липучки, ґудзики та картинки на петельках, приєднати гачками чи прищіпками.

Можна закріпити пакети на застібках до стрижня і вкладати картки, починаючи згори. А ще додати движок-стрілку, яку дитина переміщатиме вниз у міру виконання справ.

«Морський бій» із часом

Здається, у більшості дітей є природній потяг до планування, як це не дивно звучить. Можливо, їм подобається наслідувати дорослих чи керувати певним ресурсом, тож ця гра викликає цікавість.

Для дитини 5-6 років можна ускладнити завдання — зробити такий собі «морський бій» з багатопалубними кораблями. У цьому планері малюємо або клеїмо зображення незмінних моментів розпорядку дня. І залишаємо стільки пустих клітинок, скільки вільних годин є між обов’язковими пунктами.

Як навчити школярів користуватися гаджетами за правилами етикету

А картки справ робимо різної довжини — залежно від того, скільки часу потрібно на кожну з них. Запропонуйте дитині враховувати цей розмір під час планування. Скажімо, якщо є дві вільні години між денним сном і гуртком, то похід у кіно, на який треба 5 клітинок-годин, не втиснеться в цей проміжок. А ось прогулянка якраз підійде.


Думати про великі проміжки часу і вчитися азам довгострокового планування дитина зможе вже в шкільні роки.


Проте її можна підготувати: допоможуть фотоальбоми (розкладати разом фото тієї самої людини з дитинства донині) та фільми з прискореною зйомкою (наприклад, як росте дерево чи зводять будинок).

Дитячі гаджети

Виявляється, існує чимало гаджетів для малят 3-6 років, які допомагають їм керувати своїм часом. Щоправда, деякі — задоволення не з дешевих.

81XzhwFQTEL

Прилад On-Task On-Time for Kids — той самий планер, але замість карток тут стікери, які закріплюють просто на циферблаті. На ньому є червона зона — вже зроблене, жовта — що належить зробити, зелена, у віконці, де лише одне завдання — на зараз.

Дитячий смарт-годинник за допомогою кольорових зображень нагадує, що зараз слід робити. На дисплеї дитина бачить одну з 600 іконок, які символізують певну дію.


Коли дитина виконала це, оповіщення йде на смартфони обох батьків. Програмують розклад також мама й тато.


А тайм-трекери для дітей вмикають, коли потрібно виконати завдання за певний проміжок часу. Залежно від того, скільки хвилин залишилося, гаджет підсвічує зеленим, жовтим або червоним світлом.

Поділитися цією статтею