Як говорити з дітьми про екологію

Про навколишнє середовище не обов’язково говорити нудно та серйозно. Дітям подобається бути супергероями, які рятують світ. Тож варто допомогти їм уявити, як можна конкретними кроками рятувати навколишнє середовище. Пропонуємо статтю від Green Country journal.

Ви визираєте з вікна ввечері, щоб помилуватися зорями, а натомість не можете відірвати погляду від жирного пацюка, який несе півбатона з переповненого смітника в підвал? Кицька Мурка радше буде обніматися з брудними шкарпетками, ніж піде чадіти на балкон? А в сусідського Бровка обліз хвіст після купання у водосховищі?

Тримайтеся! Головне — не скиглити і не бігти одразу пакувати валізи у Швецію! Якщо нам вдасться вкласти в голови собі та своїм дітям, що про довкілля треба дбати нам самим, а не чекати магії з неба, то вже через кілька років багато що налагодиться, адже більшість проблем вирішуються саме нами! До прикладу, чи знали ви, що харків’янин Сергій Тимчук придумав, як виготовляти з кукурудзяного крохмалю їстівний поліетилен? Він розкладається в природі за чотири тижні, а батон, загорнений у таку упаковку, можна їсти разом із плівкою!

Цікаво? Нижче кілька ідей про те, як не нудно поговорити з дитиною про важливу тему довкілля та відходів.

1) Сходіть на екскурсію в музей непотрібних речей.

Там можна подискутувати, чому люди викидають ті чи ті речі, як вони до них потрапляють, як уникати зайвих речей тощо. Графік роботи: пн–пт 09:00-18:00, сб 11:00-17:00, Київ, вул. Євгена Маланюка, 112.

2) Подивіться тематичні мультики та відео.

Їх багацько. Ось для прикладу таке про пластик: What really happens to the plastic you throw away Варіант запиту для пошуку тематичних відео «environmental problems».
Із повнометражних мультиків одразу спадає на думку «Волл-І» («Wall-e»). Буде чудово, якщо ви не лише переглянете відео, а й обговорите його.

3) Змайструйте щось з відходів, бо ж не все те зовсім сміття, що викидають.

Наприклад, ось такий набір для боулінгу із пластикових пляшок.
Або ж чудові корзинки на всі випадки життя зі старих журналів.
Варіант запиту для пошуку інших тематичних крафтсів — «recycled crafts».

4) Розкажіть дитині про цікаві винаходи із переробки сміття.

Чому б вашому нащадку не стати геніальним винахідником, який врятує людство?! Про харків’янина Сергія Тимчука та його їстівний поліетилен ми вже згадували. Також поки невтіленим і маловідомим, але від того не менш геніальним є винахід українських вчених — сміттєпереробний завод, який не тільки не смердить, а й виробляє енергію з відходів!
Більше цікавих винаходів можна пошукати за запитом «recycling inventions».

5) Ну й, звісно, складіть план-список того, як дитина самостійно чи з вашою підтримкою може діяти вже сьогодні.

План-список повісьте на холодильник, на дверях «кімнати задуми» або ж в іншому популярному місці. Ось пара ідей для старту.

Великі кроки:

— Виготовити для своєї родини інструкцію та облаштувати місце для сортування сміття. Як саме сортувати — залежить від ваших можливостей (місце, як часто здаватимете відходи і т.д). Почитати, як краще сортувати, можна тут або тут.

— Долучитися до актуалізації карти пунктів прийому вторсировини. Ідея корисна та проста — треба гуляти своїм районом та перевіряти, чи інформація про пункти є достовірною. А також повідомляти, якщо відкривається новий пункт прийому вторсировини.

— Зібрати однодумців та встановити у своїй школі компостер, що перероблятиме недоїдки з їдальні на добриво. Такий задум вже реалізовано в багатьох навчальних закладах України. Проект називається Компола. І придумали його, до речі, не якісь серйозні дядьки, а двоє школярів!

Маленькі кроки на щодень:

— носити із собою одноразові рукавички та пакет для сміття. Якщо відпочиваємо в парку чи деінде, намагатися залишити місце чистішим, ніж було до цього;

— мити тару з-під молочних продуктів;

— не купувати маленькі пляшки з водою;

— використовувати екоторбинки та багаторазові контейнери замість поліетиленових пакетів;

— використовувати багаторазовий посуд (або хоча б екологічний одноразовий, наприклад, біорозкладні горнятка);

— економити папір (друкувати з двох сторін, використовувати чернетки, купувати продукцію з переробленої сировини, здавати макулатуру на переробку);

— давати речам «друге життя».
Варіант запиту для пошуку відео, де є більше екоідей на щодень, — «Ways to Reduce Waste».

Ви тільки уявіть, як зміниться наше довкілля, якщо батьки та вчителі в кількості, наближеній до «усі», донесуть до своїх діточок хоча б третину цієї інформації!

Бажаємо, щоб у вашому районі добре жилося лише декоративним пацюкам, коти із задоволенням гуляли на балконах, а Бровкам було аж соромно купати свої хвости в чистесеньких водоймах!
Автор: Христя Борщ

Поділитися цією статтею