Ставлення до тварин — тест на людяність. Зараз, коли увага українців та всього цивілізованого світу прикута до підриву Каховської ГЕС та екологічної катастрофи, у останні дні навчального року можна провести заняття про допомогу тваринам. Адже під час війни цінне кожне життя. Як і хто рятує їх від потопу тварин? Що здатна зробити родина кожного школяра з будь-якого регіону? Підготували для вас конструктор уроку.
Інформаційна частина
Цю частину можна представити у вигляді презентації, разом переглянути зворушливі відео порятунку тварин — за посиланнями нижче. Важливо запитати, які сюжети на цю тему бачили або читали самі школярі, що їх найбільше зачепило, вразило.
Факти, які варто запропонувати дітям для обговорення
1. Із початку війни на території нашої країни загинуло понад мільйон тварин.
2. Підірвавши Каховську ГЕС, окупанти заподіяли лихо не лише людям, а й тваринам. На Дніпропетровщині – масовий мор риби, повідомляє преса.
Загинули тварини у контактному зоопарку «Казкова дібрава», що у затопленій Новій Каховці. Але, на щастя, кілька десятків із 300 утриманців вижили, пише Obozrevatel. Cпівробітники зоопарку прихистили у себе шиншил, дегу, білок, тхорів, хом’ячків та аж 46 морських свинок.
Можуть померти сотні тисяч птахів і десятки тисяч тварин, серед яких ті, що занесені до «Червоної книги». Експерти прогнозують, що деякі види флори та фауни можуть взагалі щезнути. Наприклад, «Кінбурнські кенгуру», які проживали лише на затоплених Олешківських пісках. Звісно, це не великі сумчасті, а гризуни з родини тушканчикових, наукова назва яких — кандибка Фальц-Фейна. А ще піщані сліпці, степові мишівки, що вже майже 30 років під охороною держави.
3. На тлі цього чимало українців не на словах демонструють свою любов до природи, рятуючи постраждалих живих істот. Під час евакуації були ті, хто не мав змоги забрати домашніх та свійських тварин. Але сусіди рятували та виносили їх. Волонтери, як свідчать репортажі, спеціально об’їжджають на човнах двори у пошуках собак і котів, які зачинені у домівках, витягують із води, знімають з дахів. До порятунку долучаються військові ЗСУ. Є й ті добровольці, у яких немає плавзасобів, тож вони просто пливуть чи йдуть по груди у холодній воді, аби дати шанс на життя покинутим тваринкам. До Херсонщини виїхали зооволонтери зі Львова, Харкова, Києва та інших регіонів. Врятовані мешканці селищ повертаються, аби забрати домашніх улюбленців, корів, кіз.
4. Військові та волонтери допомагають і лісовим тваринам: білкам, зайцям. У селищі Антонівка врятували оленятко, яке тремтіло від холоду й вже не було спроможне плисти.
5. Порятованих та безпритульних нині тварин евакуюють далі. Наприклад, повідомляє «Суспільне», до Одеси з Херсону під обстрілами вивезли 43 собаки, серед яких навіть величезний алабай, та 19 котів. Чимало собак і котів привезли також до Києва, за свідченням організації «Зоопатруль». Благодійному фонду «Україна. Об’єднані в різноманітності» вдалося евакуювати 113 хвостатиків. Ще 105 тварин прихистили у Чернівецькій області.
Продовження уроку
Можна варіювати залежно від віку школярів. За основу можна взяти готові конспектами уроків, схвалені МОН, пропонує благодійний фонд «Happy Paw», що вже 11 років рятує «хвостатиків». Або скористатися нашими пропозиціями.
Ігрова частина (для учнів 1-2 класів)
У розділі «Методичні матеріали» є онлайн-ігри, які дають змогу дитині уявити обсяг повсякденних турбот про тварин, вчать помічати їхні потреби. Зокрема, гру «Піклування про тварин» можна пов’язати з тим, як багато різноманітної допомоги потребують врятовані тварини. Тим паче вони незнайомі, з іще не вивченими звичками та характерами. За свідченнями волонтерів та журналістів, частина тварин страждає на застуду після холодної води, дехто серйозно травмований (таким ветеринари одразу надають допомогу), дехто має подряпини та ранки, які волонтери обробляють самі.
Запитайте дітей, у якому настрої можуть бути тварини, що втратили господарів, звичні домівки? (розгублені, засмучені). Що можна зробити, аби трохи їх розвеселити?
У гру можна грати на гаджетах або ж вивести на інтерактивну дошку та разом обирати варіанти відповідей (вказувати рукою на відповідну кнопку — праву верхню, праву нижню, який варіант більше дітей вказали, той і обирає клас).
Гру «Повернення додому» можна пов’язати зі спробами волонтерів відшукати колишніх господарів. Адже дехто випадково втрачав тварин, не міг взяти, бо, скажімо, ніс дитину на руках, але дуже сумує за пухнастиком.
Вікторина «Ветеринар» (для учнів 3-4 класів)
Зміст вікторини полягає в тому, що учні (індивідуально чи поділившись на групи) виступають у ролі ветеринара, який веде прийом хвостатих пацієнтів. По черзі вони обирають кому з відвідувачів хочуть допомогти. Всього на прийом чекають 12 відвідувачів. Натискаючи на обраного господаря з твариною, учасники дізнаються, з яким питання до них прийшов відвідувач та обирають один із варіантів відповідей. Обраний варіант діти записують і всі разом одночасно демонструють учителю. За кожну правильну відповідь учаснику (або команді) зараховується 1 бал. Перемагає та команда або той учень, які отримали найбільшу кількість балів.
Диспут із інформаційної безпеки «Фейкове фото: дрібниця чи допомога ворогу» (для 5-8 класів)
Розглянувши відео або фото у презентації, нагадайте учням про підбір зображень до новини чи історії у соцмережах та пресі. Інколи людина ставить перше-ліпше фото, що не має стосунку до ситуації. Наприклад, відомий уже всім кадр, на якому дитина рятує цуценя — це повінь 2014-го року у Сербії.
Обговоріть у класі питання: Чи має значення, фейкове це фото чи ні, адже зображення відповідає тому, що відбувається на затоплених територіях? Чому краще взагалі їх не використовувати? А якщо ти популярний блогер, інфлюенсер?
Підведіть до висновків: фейкові фото знецінюють переживання свідків трагедії, підривають довіру до їхніх історій, навіть можуть кинути тінь на причини того, що відбулося. В умовах воєнного часу це може підхопити ворожа пропаганда: мовляв, якщо на фото — інші місця й часи, вони все вигадують стосовно реальної ситуації, і взагалі українці самі підірвали ГЕС. Перепощувати та поширювати інформацію слід обережно. Хай учні дізнаються, за матеріалами сторінки «НотаЄнота», як перевіряти фото та боротися з фейками.
Якщо фото не має стосунку до події, його підписують як «ілюстративне». Але якщо йдеться про трагедію, таких ілюстрацій взагалі не повинно бути або мають бути документальні фото з місця події.
Групова робота
Запропонуйте дітям поділитися на три групи та провести «мозковий штурм». Кожна група має попрацювати над окремим завданням.
- Перше: чим можна допомогти рятівникам, які шукають тварин на затоплених територіях?
- Друге: як можна допомогти господарям, які випадково втратили пухнастих улюбленців, повернути тварин?
- Третє: як допомогти притулкам, центрам, де нині перебувають врятовані тварини?
Нагадайте школярам правила проведення «мозкового штурму».
10 хвилин — ідеї. Учасники групи обговорюють проблему та пропонують способи її розв’язання. Діти мають враховувати та записувати будь-які, навіть не дуже реалістичні ідеї. Критика на цьому етапі заборонена.
5 хвилин на аналіз. З усіх варіантів групи самостійно обирають кращі.
По 3 хвилини — презентація пропозицій (один представник від кожної групи).
Заключна частина
Запропонуйте дітям проєкти, до яких вони та їхні батьківські родини можуть долучитися (грошима, речами, взяти собі чи на тимчасове утримання тварин). Координати можуть бути наприкінці презентації, виведені на дошку, подані у роздруківках, розіслані онлайн.
Можливі варіанти:
1. Терміновий збір коштів на допомогу тваринам з Херсонщини. Вносити можна від 100 грн, організатори Happy Paw планують зібрати 1 млн грн на харчі для собак та котів, ліки, будки та вольєри.
Також ця організація пропонує взяти тварину додому, взяти індивідуальне шефство над твариною, опікуватися на відстані (щомісяця оплачувати харчування та гігієну обраного чотирилапого).
2. Потрібні ліки, корм для тварин, перев’язувальні матеріали. «Тварини на війні» Херсон. Нова пошта 3
Контактний номер: Ігор Цуркан 099 367 31 97
3. «Порятунок тварин Харків» — волонтери працюють на Херсонщині. Потрібні човни, клітки та переноски, вологий корм для тварин.
Контактний номер: 0999218262 Шпак Галина
4. Взяти участь у флешмобі #прихищуізтваринами організації UAnimals. Можна взяти на перетримку тварин або тимчасово прихистити переселенців з Херсонщини з тваринами.
5. «ЗооПатруль UA»: можна переказати гроші, передати речі, ліки, корм для тварин, взяти песика чи кота назовсім або на перетримку.