Учителі — рушійна сила благодійництва і волонтерства

Українці масово долучилися до благодійності після 24 лютого. Про це свідчать дані дослідження «Благодійність у часи війни», проведеного БФ «Zagoriy Foundation», згідно з якими у 2022 році до благодійності та волонтерства долучилися на третину більше людей, ніж у 2021 році (86 % проти 67 %). Дуже помітним та очевидним є внесок у таке зростання благодійних організацій та волонтерських фондів. Менш очевидним, але дуже потужним є внесок освітян у благодійну справу. Про це свідчить аналіз та результати благодійних ініціатив для навчальних закладів, які Національний банк України проводив у 2022 році.

Навчальні заклади на чолі з педагогами стали своєрідними волонтерськими хабами на місцях

Наприкінці 2022 року Національний банк України проводив Марафон добрих справ для навчальних закладів. Це освітня ініціатива, де діти та молодь на чолі з педагогами роблять добрі справи та розповідають про них. Педагоги — учасники Марафону, надсилали інформацію про добрі справи, зроблені навчальними закладами протягом 2022 року.

Ось у яких напрямках працювали:

  • допомога Армії;
  • допомога українцям, які постраждали від війни;
  • допомога людям поважного віку;
  • захист довкілля;
  • допомога людям з інвалідністю;
  • допомога дітям;
  • допомога тваринам.

До Марафону долучилися близько 700 навчальних закладів. Найактивнішими виявилися педагоги закладів шкільної освіти: у проєкті взяла участь 501 школа.

Наближення перемоги важлива справа кожного педагога

На початку повномасштабного вторгнення освітяни мобілізували свої сили для допомоги Армії та ВПО. Педагогам вдалося об’єднати зусилля дітей, батьків, місцевого бізнесу та небайдужих жителів громад.

Найбільше добрих справ у 2022 році (69 %) навчальних закладів були спрямовані на допомогу Армії.

На початку повномасштабного вторгнення навчальні заклади стали осередками благодійництва на території громад

Педагоги організовували збори коштів на амуніцію та авто для військових, процес виготовлення маскувальних сіток, окопних свічок, проводили благодійні заходи (ярмарки, концерти, аукціони) та готували їжу для захисників. Усе це відбувалося в приміщеннях навчальних закладів, куди приходили займатися благодійністю та волонтерством не лише учні та студенти, а й батьки та небайдужі місцеві жителі.

Активно навчальні заклади допомагали захисникам своїх громад, які перебувають на фронті. Також освітяни активно співпрацювали з благодійними фондами, надавали допомогу військовим шпиталям, де військові проходять лікування.

Освітяни також допомагали внутрішньо переміщеним особам (10 %). У перші тижні повномасштабного вторгнення приміщення закладів стали тимчасовими прихистками для осіб, які рятувалися від війни та переїжджали в безпечніші регіони. Саме під егідою освітян були швидко облаштовані приміщення закладів для ночівлі та забезпечено людей, які рятувалися від війни, речами першої потреби.

Також педагоги організовували толоки з прибирання територій після обстрілів, збір необхідних речей для постраждалих від агресії рф.

До більшості благодійних ініціатив під егідою педагогів активно долучалися жителі громад

Крім добрих справ, пов’язаних із військовими потребами, навчальні заклади допомагали людям поважного віку, дітям, людям з інвалідністю, тваринам і робили добрі справи, спрямовані на захист довкілля.

Всього учасники Марафону добрих справ реалізували та/чи долучилися до 3 533 благодійних ініціатив протягом 2022 року.

Найактивніше долучалися до добрих справ навчальні заклади Дніпропетровської, Черкаської, Харківської, Полтавської, Рівненської, Львівської областей.

Педагоги не лише роблять благодійні справи, а вчаться робити це максимально ефективно

Про це свідчить кількість учасників Школи благодійності для педагогів, яку Національний банк України проводив разом із благодійними фондами та громадськими організаціями: БФ «Zagoriy Foundation», ГО «Відчуй», БФ «Помагаєм», ГО «Українська природоохоронна група», Центр екологічних ініціатив «Екодія», БФ «Екологія Майбутнього», БФ «Життєлюб», БФ «Сіріус», БФ «Save Wild», БФ «Таблеточки».

Це освітній проєкт про те, як допомагати ефективно та з максимальною користю, а також як підвищити фінансові навички освітян. Школа відбувалася в листопаді 2022 року, до заходу долучилося понад 2 400 педагогів дошкільної, шкільної, середньої спеціальної та вищої освіти.

5 млн грн монетами відправлено на фронт, близько 81 % від суми — завдяки зусиллям освітян

У межах благодійної акції НБУ зі збору монет на допомогу ЗСУ «Смілива гривня» зібрали 5 млн гривень, із них понад 4 млн гривень зібрали на допомогу армії саме завдяки зусиллям педагогів. Педагоги заохочували дітей та батьків до благодійності, попри те, що в період, коли проходила акція, лише 15 % закладів освіти працювали очно, 33 % — дистанційно, 51 % — змішано, поєднуючи очне та дистанційне навчання (згідно з даними дослідження).

Загалом до акції долучилися понад 2 400 навчальних закладів і колективів організацій, із них 1 950 (81 %) — це навчальні заклади.

Педагоги потужно сприяють підвищенню культури не лише серед учнів та студентів, а й серед жителів своїх громад.

Організація благодійних заходів у навчальних закладах дає змогу робити добрі справи всім небайдужим жителям громад.

У часи війни більшість українців відчувають потребу в тому, щоб робити свій внесок у перемогу, у тому числі завдяки роботі педагогів, завдяки яким благодійні справи на місцях є організованими, ефективними та потужними.

Поділитися цією статтею