Окупанти підірвали Каховську ГЕС 6 червня. Колись, після перемоги, українські діти читатимуть про нинішні події на сторінках підручників з історії. У чому важливість цієї гідроелектростанції? Що сталося? Які наслідки прогнозують експерти? Зібрали головні факти про ГЕС, які має знати кожен.

1. Каховська ГЕС була за потужністю на дев’ятому місці серед українських ГЕС — 351 мВт. Вона є останнім, шостим ступенем каскаду Дніпровських ГЕС, найменшим у каскаді за потужністю, але найбільшим за виробництвом електроенергії.

2. Каховська зрошувальна система вважається найбільшою в Європі.

3. Це одна з найдавніших ГЕС у країні (після Дніпровської). У 1955 році завершили монтаж першої турбіни, що вважається днем народження гідроелектростанції. А у 1959 році Каховську ГЕС прийняли в промислову експлуатацію. 

4. Будівництво Каховської ГЕС того часу відносили до «великих будов комунізму». Так само, як ДніпроГЕС або БАМ (у рф). Радянська ідеологія переконувала: такі амбітні проєкти наближують «світле майбутнє». На будівництві працювали близько 12 тисяч фахівців, величезна кількість техніки.

5. ГЕС забезпечувала електроенергією та питною водою весь південний схід України, навігацію від Херсона до Запоріжжя. Її дамба поєднувала правий та лівий береги Дніпра (автомобільний та залізничний мостові переходи). Спорудження Каховського гідровузла підняло рівень води в Дніпрі до 16 метрів.

6. Для обслуговування ГЕС було зведено місто Нову Каховку. За останніми даними, тут проживало 45,4 тис. населення. Стару частину міста занесено до світових пам’яток архітектури як місто, збудоване за єдиним планом.

7. Історія Каховської ГЕС сумна від самого початку. Заради втілення проєкту довелося затопити 257 тис. га Дніпровських плавнів, тисячі гектарів орних земель, 90 селищ. Недосліджені археологічні та історичні пам’ятки стали дном Каховського водосховища. До слова, його об’єм — 18 куб.м, а площа дзеркала — 2,2 тис. кв.м. Була затоплена територія Великого Лугу — символу козацької безпеки і волі. Існує гіпотеза, що під водою штучного моря розташована могила кошового отамана Запорізької Січі Івана Сірка. Народ зберіг пам’ять про те, що він був не лише непереможним воїном, а й магом-характерником.

8. З 1996 по 2006 роки відбулася масштабна модернізація та реконструкція ГЕС, частково профінансована Європейським банком реконструкції та розвитку та Європейським інвестиційним банком. Встановлено сучасне обладнання світового рівня. Станція приведена у відповідність до актуальних екологічних вимог.

9. До 2014 року ГЕС забезпечувала 85% питної води для населення Криму. Північнокримський канал поєднував Дніпро з півостровом. Після анексії Криму рф поставки води припинили до деокупації півострова. Рашистська влада не спроможна була вирішити питання водопостачання у достатніх обсягах, тому Каховська ГЕС стала однією з важливих воєнних цілей для загарбників.

10. У перші ж дні повномасштабного російського вторгнення Каховську ГЕС захопили. Окупанти підірвали шлюзи та дамби, аби крадена вода потекла до окупованого Криму, повідомляє преса. Окрім цього, вони розбили та зламали чимало техніки в головній споруді каналу (пульт управління, монітори). Але навіть після захоплення Каховська ГЕС все одно генерувала енергію в українську електромережу до вересня 2022.

11. У квітні 2022 року західні експерти повідомили про ймовірне мінування греблі Каховської ГЕС. У жовтні стало відомо про посилення мінування. Окупанти планували вибухом на ній прикрити свій відступ з-під Херсона. 11 листопада 2022 року російські війська таки влаштували диверсію під час відходу на лівий берег Дніпра, але тоді шлюзи не дуже постраждали. Утім, водосховище почало міліти. Також є ризик, що до води потрапили токсичні метали та інші хімічні речовини. У лютому почала масово гинути риба.

12. У ніч з 5 на 6 червня 2023 року близько 3-ої години окупанти підірвали Каховську ГЕС. Експерти визнають, що пошкодження настільки масштабні, що ремонту вона не підлягає. Каховська ГЕС майже повністю пішла під воду. Це найбільша рукотворна екологічна катастрофа в Європі за останні 10 років.

13. Аналогічні ситуації можна згадати з історії. 18 серпня 1941 року Червона армія підірвала греблю ДніпроГЕСу. Вона відступала і намагалася створити перешкоду на шляху ворога. Від вибуху загинули радянські солдати, які в цей момент переправлялися через греблю. Були затоплені кілька десятків населених пунктів на шляху величезної хвилі. Загинули мешканці селищ. Одні експерти вважають, що постраждало від 20 до 100 тис. людей і руйнування були величезні. Але точні дані замовчувалися радянською владою. Інші експерти переконані, що масштаби трагедії значно перебільшені. Але ж трагедія була. 
У 1942 році німці відновили ДніпроГЕС, а під час відступу у 1943 і самі почали готувати її підрив. Планувалося знищити станцію вщент, але вдалося підірвати тільки частину. Історія повторюється: і тоді окупанти знищували гідроелектростанцію, бо їх тіснили із захоплених територій. 

14.  СБУ відкрила карну справу стосовно підриву Каховської ГЕС. Окупантів звинувачують за двома статтями Кримінального кодексу: ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) та ст. 441 (екоцид, тобто навмисне заподіяння шкоди природному середовищу). 

15. Які наслідки можливі? Одна з найбільших загроз — загроза ядерній безпеці через можливі неполадки на Запорізькій АЕС. Це один із найбільших атомних об’єктів Європи. Попри те, що АЕС виведена з робочого стану, для безпечного функціонування станція потребує охолодження. Саме з Каховського водосховища наповнюється ставок-охолоджувач. За даними МАГАТЕ, поки що ситуація під контролем, але за чотири дні рівня води вже не вистачатиме. Керівництво Запорізької станції обговорює низку альтернативних джерел води для охолодження атомного об’єкта. Енергетики запевняють, що ризику для навколишнього середовища не буде. Кажуть, без охолодження станція знищуватиме сама себе — розплавляться дизель-генератори, але зовнішнього ризику немає. А ось запустити в роботу АЕС після цього буде неможливо без масштабного відновлення. 

16. Підтоплені населені пункти Херсонщини (24 на 16:00 6 червня). Триває евакуація людей. Втрачено майно, у небезпеці домашні улюбленці та сільськогосподарські тварини. Вода прибуватиме ще протягом доби, за прогнозами експертів. 

17. Крим залишиться без водопостачання на 10–15 років або навіть назавжди через підрив ГЕС, попереджали ще торік. Вода йшла по Північнокримському каналу самопливом, тож після зниження рівня води в Каховському водосховищі півострів залишиться без води. Також, як повідомляє Центр журналістських розслідувань, без зрошення і питної води залишиться понад 400 тис. га земель у Херсонській і Запорізькій областях. Проблеми з водою можуть очікувати на Мелітополь, Кривий Ріг, Бердянськ. На думку доктора географічних наук, професора Херсонського державного університету Ігоря Пилипенка, 400–450 тис. людей у цій місцевості не матимуть доступу до питної води, не зможуть займатися зрошенням і, відповідно, не матимуть роботи. Це вдарить по аграрному сектору: по вирощуванню цінних, високотоварних сільгоспкультур. Майбутнє зменшення врожаю через це — удар по продовольчій безпеці не лише нашої країни, а й країн Африки, куди продавали частину зерна. Заповнити водосховище знову можна буде лише навесні, коли буде приплив води.

18. Величезна кількість прісної води потрапить до Чорного моря, поділилися експерти із «Суспільним». Одне це вдарить по його екосистемі. Але, крім того, у водах з Каховської ГЕС містяться токсичні метали та нафтові залишки. Надалі вони можуть потрапити до Середземного моря. Зменшення солоності та хімікати вплинуть на морські рослини, планктон, рибу та дельфінів. Також екологи очікують віддалені наслідки, коли відмерлі водорості спустяться донизу моря та поглинатимуть кисень, перетворюючи кисневі зони на сірководневі. Це вдарить по рослинах, рибах та інших істотах нижніх шарів моря. Існує загроза епідемії в Чорноморському регіоні.

19. Через підрив машинного відділення Каховської ГЕС у Дніпро потрапило 150 тонн мастила, повідомляє пресслужба Офісу Президента. На засіданні РНБО йшлося про те, що є ризик витоку ще 300 тонн. 

20. Також страждають птахи і тварини на затоплених територіях. Можна говорити про знищення біорізноманіття прилеглих територій. Ситуація критична для екосистеми нижнього Дніпра, зокрема для Національного парку «Нижньодніпровський», повідомляє Укрінформ

Поділитися цією статтею