У жовтні компанія сучасного навчального обладнання Elizlabs подарувала Новопечерській школі Києва 3D Техно Лабораторію. У матеріалі Вікторія Бартюк, вчителька трудового навчання та STEM, розповідає, чому учням подобається працювати з приладом і як можна використати його на уроках.
Що це за лабораторія?
3D Техно Лабораторія — це 3D-принтер, який можна використовувати в навчанні. Ми, вчителі STEM, отримали його від Оксани Хомич. Компанія Elizlabs подарувала його пані Оксані як фіналістці Global Teacher Prize Ukraine. До набору входять магнітні матеріали, потужні неодимові магніти, набір механічних елементів, набір електрокомпонентів і багато інших наборів, з якими ми плануємо працювати вже після канікул.
Які особливості пристрою від Elizlabs?
По-перше, зручно, що є магнітні дверцята, що знімаються. Їх неможливо відламати чи вирвати — у роботі з дітьми це завжди перевага, — ділиться враженнями Вікторія Бартюк. — Крізь них можна бачити, що відбувається всередині принтера — як він друкує деталі. Моїм учням подобається спостерігати. Вони залипають над процесом.
По-друге, пристрій компактний і мобільний. Його без проблем можна переносити, якщо потрібно. Водночас він може друкувати безліч різноманітних предметів. Наприклад, на кулінарному гуртку ми з учнями обговорювали, що можна надрукувати форми для випічки печива, не виходячи з класу.
По-третє, до принтера є багато додаткових наборів. Наприклад, набори механічних елементів, електрокомпонентів — з ними плануємо працювати вже після канікул, адже в старшокласників якраз за програмою складніші теми.
Як можна використовувати на STEM-уроках?
У цьому семестрі з пристроєм працювали переважно сьомі класи. Наприклад, вони робили STEM-проєкт про вимірювальні прилади — і видрукували лінійку зі своєю шкалою на 3D-принтері! Раніше в мене також був досвід роботи зі схожим пристроєм на уроці біології. Тоді разом з дітьми ми виконали невеликі моделі тварин: саламандри та слоника. Можна виготовляти різні брелоки, органайзери. Колись учні навіть корпус для лампи робили. Він складався з кількох елементів і потім його потрібно було ще скласти. Загалом 3D-лабораторія — це точно річ, яка не має просто стояти та припадати пилом. Із нею потрібно працювати.
Чому школам варто придбати 3D-принтер?
У кожній школі для математичних або природничих дисциплін потрібні певні предмети — об’ємні геометричні фігури, головоломки, шестерні. З їхньою допомогою можна краще показати, як працюють закони та явища. Якщо разом із дітьми видрукувати ці предмети на 3D-принтері, то тема їм точно запам’ятається! Можливості цього пристрою широкі. Тому результати будуть залежати від потреб і творчості окремих учителів. Утім, якщо ще й учнів попросити накидати ідей — без діла принтер точно не лежатиме.
Ось лише кілька прикладів того, як школи та учні можуть використовувати 3D-принтер під час будь-якого предмета:
- Робототехніка: створення рухомих роботів з окремих деталей;
- Графічний дизайн: моделювання 3D-версії своїх творів мистецтва;
- STEM-напрям: покращення навичок конструювання, моделювання, просторової уяви та інженерії;
- Географія: друк топографії;
- Хімія: друк 3D-моделі молекул;
- Історія: можна роздрукувати історичні артефакти для вивчення;
- Біологія: створення клітин, вірусів, органів та інших біологічних артефактів;
- Математика: друк 3D-моделей задач для вирішення.
Чи складно користуватися?
Загалом навчитися користуватися приладом нескладно. Достатньо уважно прочитати інструкцію і виділити день або кілька годин на тижні, щоб сісти та розібратися. Кожному вчителю знадобиться різна кількість часу. Проте нічого страшного немає. Там невеликий дисплей, на якому все зручно та зрозуміло. Якщо виникнуть запитання — завжди можна звернутися до спеціалістів онлайн. Можливо, навіть призначити відеодзвінок і все показати. Нікуди не треба їхати і щось везти. Це стереотип, що з 3D-принтером можуть працювати лише програмісти та айтішники, що треба знати мільйон програм. Якщо є мінімальна цифрова грамотність — цього буде досить. Головне — працювати за інструкцією.
Щоб пом’якшити виклики, які стоять перед учителями, 3D Техно Лабораторія передбачає:
- програмне забезпечення для друку освітніх моделей НУШ — 120 проєктів;
- методичне забезпечення для використання в освітньому процесі;
- сервіс підтримки обладнання та методичну підтримку протягом двох років;
- шестигодинну навчальну програму «3D-моделювання».
Чи дорого утримувати?
Сказати напевно зможемо лише в кінці року, коли будемо планувати бюджет на осінь. Утім, враховуючи те, що пристрій ми використовуємо для навчання, а не для промисловості — то навряд чи надто дорого. Більше треба закладати часових ресурсів, ніж фінансових. Наприклад, друк маленької деталі може зайняти до двох годин. Поки що ми не відчули, що це затратно.
Як дітям?
Діти реагують круто — як на все нове. Пригадую, як вони зайшли в кабінет із принтером і такі: «Вау, пані! Це що у вас — 3D-принтер?!» Я кажу: «Так! Тільки не в мене, а в нас!» Вони його справді облюбували. За потреби навіть користуються ним поза уроками. Утім, не просто заради якоїсь розваги. Я одразу дала зрозуміти: «Ми не можемо надрукувати — і викинути. Для речі має бути застосування». І вони це розуміють. Захоплення однозначно було. Коли п’яті та шості класи почули, що будуть працювати з принтером у наступному семестрі, від них було лише одне запитання: «Коли вже нарешті почнемо?»
Завдяки використанню 3D Техно Лабораторії в класі діти вчаться досліджувати нові предмети та поглиблювати своє розуміння складних концепцій, особливо в напрямку STEAM. На сторінках Facebook, Instagram та на сайті Elizlabs ви завжди знайдете цікаву інформацію про новинки інноваційного обладнання для шкіл.