Напередодні Дня вчителя 3 жовтня національна премія Global Teacher Prize Ukraine оголосила ім’я цьогорічного переможця. Ним став Артур Пройдаков, учитель української мови та літератури родом із Луганщини. Ім’я тріумфатора, чий девіз — «Дивитися на світ українським поглядом», засяяло велетенськими літерами на фасаді Національної бібліотеки імені Вернадського.
Артур Пройдаков отримає 300 тисяч гривень, освітню подорож на Global Education and Skills Forum та реалізує омріяний освітній проєкт за підтримки громадської спілки «Освіторія». Розповідаємо про нестримні емоції переможця, плани на головний приз і шалену сімейну підтримку — дружини, мами та найменшого члена родини — немовляти Марка.
Київ огорнула холодна осінь, але на Софійській площі — гаряче. На честь фіналістів Global Teacher Prize Ukraine 2021 б’ють дзвони собору Святої Софії, гримлять козацькі литаври та палає всіма відтінками вогнів світлового шоу найбільша книгозбірня України. Коли ім’я Артура Пройдакова починає майоріти на фасаді бібліотеки Вернадського, вчитель на кілька секунд завмирає. Рвучко підхоплюється з місця та не йде, а буквально летить на сцену, щоб міцно обійняти «зоряну» статуетку премії. Після промови вихоплює з букета троянду та мчить із квіткою в обійми коханої дружини Марини.
— Пам’ятаю гуркіт свого серця. Я кілька хвилин заворожено спостерігав за картинкою на екрані — візуальні ефекти вразили, а емоції набирали обертів. Коли побачив своє ім’я — не міг повірити, був у шоковому стані. Це було щире здивування! Адже наша десятка — дуже сильна, і кожен учасник вартував стояти на моєму місці. Колеги з ТОП-10 бурхливо мене привітали першими, забравши до дружнього кола обіймів (усміхається). До речі, я геть не готував промову. Але основні меседжі в цьому спонтанному спічі я все ж озвучив. Мене переповнює вдячність.
Артур Пройдаков із ніжністю дивиться на дружину.
— Як же ми пишаємось Артуром! Приїхали підтримувати всією родиною, — каже Марина. — Знаєте, у нас тут справжнісінький «вчительський десант», адже і я, і мама Артура — теж вчителі.
Артуре, під час промови на сцені ви сказали: «…Саме вчителі впливатимуть на зміни в країні». Які саме зміни необхідні Україні та її освітній сфері?
— Україні потрібні вчителі-однодумці, які робитимуть на своїх уроках все для того, щоб навчання тісно перепліталось із реальним життям. Проєктної роботи на уроках має стати більше. Виступаю за те, щоб у наших школах було менше бюрократії, звітної документації. Саме цей момент ми детально обговорювали з фіналістами премії. Звісно, наша країна потребує підвищення престижу професії вчителя, щоб молоді педагоги хотіли працювати в школах. Ще один болючий аспект української освіти — зміна парадигми підготовки студентів педагогічних вишів та підвищення оплати праці вчителів.
Які ваші персональні мрії знайдуть шанс на втілення завдяки головному призу премії?
— Вже давно мрію реалізувати глобальний проєкт — побудувати культурний міст між людьми із Заходу та Сходу України за допомогою міжобласних подорожей. Я народився на Луганщині і 24 роки свого життя провів у місті Стаханові, яке зараз є тимчасово окупованою територією. Дуже багато моїх однокласників і колег не виїжджали за межі регіону. Зацикленість моїх однолітків на житті в одному регіоні стала одним з тих факторів, який призвів до розгортання війни в 2014 році. Для того щоб мешканці Донецької та Луганської областей не почувалися замкненими в межах одного територіального простору, мають виїжджати за межі області — бачити Україну, якою вона є, всі її відтінки. Особливо це стосується дітей. Завдяки стиранню бар’єрів між українцями буде легше протидіяти пропаганді Кремля.
«Я прагну змінити обличчя сучасного вчителя!» Багатьом запам’яталися ці ваші слова. Як і що робите для цього?
— Вважаю, що сучасний вчитель має володіти ліберальними цінностями та бути соціально активним, заявляти про свою громадянську позицію, ділитися досвідом і не боятися бути в центрі уваги. Навпаки, намагатися привернути до себе увагу спільноти — наприклад, через соцмережі, створюючи цікавий і цінний для окремого учня та суспільства в цілому контент.
Місія сучасного вчителя №1 — розвивати особистість кожної дитини, надихати й створювати творчий і конструктивний діалог з учнями — як у школі, так і за її межами. Я щодня шукаю нові способи зацікавлювати дітей і пропагую на кожному уроці сучасну українську культуру.
Ваша фішка — залучати дітей до гри під час уроків. Але як зберігати баланс між розважальною складовою і нудною, але часом необхідною освітньою рутиною?
— У процесі пояснення та подання нового матеріалу я активно застосовую едьютейнмент — поєднання навчання та розваги: це робить доступними для сприйняття навіть найскладніші теми. А коли ми з учнями систематизуємо й закріплюємо знання — підключаємо тестові, самостійні роботи.
Як потрібно викладати «зумерам» і «альфам», щоб вони тебе почули та зацікавились?
— Вихід лише один: комбінувати під час уроку різні види діяльності. Але візуальна складова — обов’язкова умова для кожного заняття. Активно використовую меми. Кожні 5 хвилин — нова активність.
До слова, про учнів. Наскільки сильно ваші підопічні вірили в вашу перемогу?
— Здається, часом навіть більше ніж я. Ду-у-уже сильно вірили. Вони мені дзвонили перед початком премії, під час трансляції присилали в приват скріншоти. Після оголошення телефон взагалі не змовкав! Діти люблять мене за щирість та відвертісь. За те, що я створюю на уроках максимально невимушену атмосферу спілкування. Учні часто називають мене «другом» і «старшим братом»: із братом весело, він може дати пораду, підтримати, та разом із тим встановлює певні рамки — там, де це потрібно.
Ви маєте досвід викладання у державних школах, але наразі вчителюєте в приватній. Чому обрали саме приватний заклад освіти?
— Перевага приватних шкіл у тому, що вони дають педагогу більшу автономію та свободу дій. Я не обмежений нічим, можу формувати навчальний контент у взаємодії з учнями. На жаль, у більшості державних шкіл досі панує ієрархія, яка не дозволяє педагогам виходити за рамки. Матеріальний фактор теж не втрачає актуальності, адже фінансові умови, які пропонують приватні школи, значно привабливіші.
А ким себе бачить у подальшому переможець Global Teacher Prize Ukraine 2021? Маєте управлінські амбіції?
— Чому б і ні. У перспективі хочу спробувати свої сили як управлінець у галузі освітньої політики.
Поки переможець роздає інтерв’ю топовим телеканалам країни як справжня зірка, біля червоної доріжки стоїть його мама, пані Валентина. Вона теж присвятила життя вчительству, а зараз на пенсії.
— Артур давно йшов до цієї перемоги, вона не випадкова! — каже пані Валентина. На руках у неї спить маленький син Артура Марк. — Артур ще коли малим їхав до бабусі на літо, просив привезти книжки українських авторів — цілий список мені давав. Мене потім бібліотекарка питала: він справді їх читає? Не читав їх, а ковтав! А коли вступав до університету після школи, на тесті з української мови отримав 100 балів зі 100 можливих. Ректор вирішив сам перевірити Артурову роботу, бо не повірив, що в Луганській області є хлопець із таким високим рівнем знань. Помилок не виявив, і син отримав своє бюджетне місце.
6 цікавих фактів про Артура Пройдакова
- Народився та виріс у невеличкому місті Стаханові на Луганщині — зараз це тимчасово окупована територія. Вчителював у Стахановському педколеджі, загальноосвітніх школах №3 та №1 у місті Ромнах (Сумська область). Зараз працює в приватній київській школі «Мідгард».
- Створив курс з української літератури для 11-класників у рамках проєкту «Всеукраїнська школа онлайн». Записав курс «Подкасти з української літератури», веде Telegram-канал «ЗНО українська» та долучає учнів до адміністрування сторінки.
- Під менторством пана Артура школярі невеликих міст складають ЗНО на 190+ балів, вже після першого року в університеті знаходять роботу в SMM або копірайтингу та мимоволі закохуються в сучасну українську літературу.
- Артур Пройдаков — справжній майстер навчання через гру. «Ігри — джерело вивчення інформації та водночас емоційний порив творчості та гумору», — каже вчитель.
- Переможець Global Teacher Prize Ukraine 2021 подорожує з дітьми Україною, відвідує з учнями виставки й концерти, обговорює «хайпи» вітчизняного шоу-бізнесу. «Навчальний процес не завершується в шкільному кабінеті. Урок — це лише увертюра або пролог до тривалого періоду становлення особистості», — певен Артур Пройдаков.
- Головне завдання школи Артур Пройдаков бачить у допомозі сучасному підлітку розібратися в собі, знайти порозуміння з навколишніми та бути готовим подолати неприємності, щоб іти вперед до успіху попри будь-які труднощі.