Як підготувати дітей до голосування на виборах?

Чи знають сучасні підлітки, як функціонує держава? Чи уявляють вони, як відбуваються вибори в Україні, та чи готові будуть голосувати через кілька років після закінчення школи? Цей епізод подкасту «Більше діла» присвячений практичним вправам про найважливіший інструмент демократії — вибори. Після того як ви переглянете цей випуск, точно зможете підготувати своїх учнів до виборів.

40 % молодих людей взяли участь у першому турі останніх президентських виборів. Цифру підрахували фахівці фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва. Згідно зі статистикою, тенденція низької явки молоді зростає з кожними наступними виборами. Це треба змінювати, вирішили представники громадської організації «Агенція розвитку освітньої політики». І от уже кілька років поспіль втілюють в Україні міжнародний проєкт «М18. Ми можемо більше!» Проєкт «привезли» з Німечини у 2015 році. Він розрахований на дітей, молодь і навчає основних громадянських компетенцій до 18-річного віку. У цьому епізоді вчителька історії, правознавства і громадянської освіти, переможниця премії Global Teacher Prize Ukraine 2020 у номінації «Вчитель громадянської освіти» Леся Юрчишин розповідає, як сама проводить «гру у вибори» з учнями, та ділиться практичними вправами для уроків громадянської освіти.

Громадянська освіта через гру

— Найпопулярніше запитання від учнів 10-го класу: що ж це за урок «Громадянська освіта», — зізнається вчителька Леся Юрчишин. — З точки зору навчального змісту, який зараз закладений у предмет, — це суміш психології, правознавства, соціології, філософії, економіки та екології. Усі уроки громадянської освіти я проводжу в тренінговому форматі. Основний акцент роблю спочатку на усвідомленні і самоідентифікації учнями себе як людини і громадянина, а далі — на пошуку шляхів взаємодії з навколишнім світом, оточуючими, суспільством та державою. В ідеалі, після закінчення школи хочеться бачити цілісну особистість із проактивною життєвою та громадянською позицією, здатну брати відповідальність за свої вчинки, ефективно взаємодіяти та, діючи локально, впливати глобально. Але як виховати проактивних громадян, якщо повні громадянські права — право голосувати, право бути обраним — учні отримають лише у 18 років. У цьому й проблема: ми готуємо дітей до ЗНО, але це лише один з етапів їхнього життя. А от участь чи не участь у демократичних виборах — це багато-багато етапів упродовж усього життя. Тому я надзвичайно щаслива, що 6 років тому стала частиною неймовірного проєкту «М18 — Менші 18. Ми можемо більше». За німецьким аналогом, ми успішно втілюємо його по всій Україні. Суть проєкту — перед будь-якими «дорослими» виборами провести імітацію таких виборів для дітей, таку собі аполітичну гру в політику. Вважаю, що уникати питань про вибори не тільки неможливо, а навіть шкідливо.

Як влаштувати імітацію виборів у школі?

Проєкт є політично нейтральним. Він не підтримує жодну політичну силу. Але для навчання бере реальні передвиборчі програми реальних кандидатів, адаптує їх і на їхній основі створює синопсис, зашифровуючи назви партій та кандидатів літерами А, Б, В тощо.

Регіональна координаторка в Одеській області Марія Гриньова, працюючи з наймолодшими учнями, придумала подавати такі синопсиси у формі піктограм і малюнків, щоби малечі було зручніше обирати.

А координаторка з міста Ірпінь Світлана Меркулова на останніх місцевих виборах говорила, що дістати реальні передвиборчі програми кандидатів, щоби на їхній основі зробити синопсиси, було чи не найскладнішим завданням! Як виявилося, навіть не всі «рейтингові» кандидати мали їх у вільному доступі чи в агітаційних наметах.

На першому етапі я знайомлю учнів з теорією спіральної динаміки та результатами дослідження World Values Survey. Запитую: «На яких цінностях повинна будуватися Україна?» Після цього пропоную кожному створити свій short list з 5 необхідних заходів-реформ. І, звісно ж, потім ми все обговорюємо.

На наступному етапі я об’єдную учнів в експертні групи. Їхнє завдання — проаналізувати синопсиси. Як у них розкривається те чи те питання — економіка, соціальна політика, армія, освіта, медицина, міжнародні відносини? Чи взагалі програма реальна до виконання? Зазвичай найбільше учнів дивує те, що в окремих програмах бачення розвитку освіти і соціальної політики — фрагментарне або його взагалі немає. Повертаючись до гри. Далі — проводимо у класі імітацію самого «походу на вибори». Можна навіть облаштувати реальні кабінки для голосування.

Жеребкуванням учні отримують ролі «Голова Дільничної виборчої комісії», «Заступник Голови ДВК», «Секретар ДВК», «Член ДВК», «Поліцейський», «Спостерігач», «Журналіст», «Виборець», «Виборець*Таємне завдання».

Вчительський Конструктор

Ми можемо більше. Вчимося грамотно обирати владу. Методичний посібник для роботи з дітьми та молоддю

Імітація процесу голосування

Рольові моделі для гри-імітації

Голова Дільничної виборчої комісії:

  • скласти присягу члена ДВК;
  • підрахувати голоси після завершення голосування;
  • поставити свій підпис у протокол;
  • передати протокол та виборчу документацію до Окружної виборчої комісії.

Заступник Голови Дільничної виборчої комісії:

  • скласти присягу члена ДВК;
  • підрахувати голоси після завершення голосування;
  • поставити свій підпис у протокол;
  • передати протокол та виборчу документацію до Окружної виборчої комісії.

Секретар Дільничної виборчої комісії:

  • скласти присягу члена ДВК;
  • підрахувати голоси після завершення голосування;
  • поставити свій підпис у протокол.

Член Дільничної виборчої комісії:

  • скласти присягу члена ДВК;
  • перевіряти документ, що посвідчує особу;
  • видавати виборчі бюлетені під підпис;
  • підрахувати голоси після завершення голосування;
  • поставити свій підпис у протокол.

Представник поліції

Спостерігач

Журналіст

Виборець:

  • ознайомитися з політичними програмами;
  • прийти на дільницю з документом, що посвідчує особу;
  • підписатися за отриманий бюлетень у списках виборців;
  • здійснити свій вибір у кабінці для голосування;
  • опустити бюлетень у виборчу урну.

Виборець. Цілком таємно:

Вибрати щось одне!

  • проголосувати не в кабінці для голосування;
  • спробувати винести бюлетень;
  • вимагати видачу бюлетеня без документа, що посвідчує особу;
  • вимагати видачу бюлетеня за друга, який відсутній зараз;
  • намагатися сфотографувати бюлетень у кабінці для голосування.

Останній клас/дільниця додатково отримує ще й повноваження Окружної виборчої комісії і зводить усі протоколи разом. Оскільки імітаційна гра — всеукраїнська, то згодом ми побачимо зведені загальні результати. А от під час останніх місцевих виборів ми ознайомилися також і з повноваженням ТКГ територіальних громад, щоб діти усвідомлювати важливість такого нововведення і нові перспективи.

Після проведення гри-імітації обов’язково обговорюємо: як минув сам процес голосування, що та чому витворяв виборець із таємним завданням.

Раджу також ознайомити учнів з тим, як працюють псевдосоціологи, що таке політична «джинса» та подивитися, як працює База даних від Руху «Чесно» чи Центру протидії корупції.

Торік, до прикладу, ми з дітьми порівнювали результати правопорушень офіційного звіту Громадянської мережі «Опора» з нашими «порушеннями». Таким чином, ми знову ж таки вийшли на тему активної ролі громадськості та обговорили форми її впливу на державні органи влади. Діти у свої «надцять» років вже багато знають та розуміють. Вони можуть протистояти маніпуляціям і бути свідомими під час свого вибору. Давайте покажемо, у першу чергу, самим собі, що «Ми можемо більше».

Корисні матеріали та ресурси: вчительський чекліст

  1. Проєкт «М18 (Менші за 18) — Ми можемо більше! Для активної громадянської участі молоді в Східній Європі».
  2. Як навчати громадянської освіти в старшій школі за стандартами НУШ.
  3. Facebook-сторінка проєкту «М18. Ми можемо більше».
  4. ПРОСто про Вибори від ЦВК.
  5. Всеукраїнська громадянська мережа про вибори ОПОРА.
  6. Інструменти впливу громадян на місцеву владу. Проєкт USAID «Громадяни в дії».
  7. База даних політиків та партій від Руху Чесно https://www.chesno.org/polithub/
  8. Серпом по рейтингу від Центру протидії корупції https://www.serpom.org.ua/
  9. База Декларацій від ініціативи Канцелярської сотні https://declarations.com.ua/
  10. Антикорупційні журналістські розслідування від BIHUS-info https://bihus.info/

Подкаст «Більше діла» створено в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст подкасту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Поділитися цією статтею