Освітні тренди: як цифрові підручники змінюють навчання?

Якою буде освіта майбутнього? Яких навичок найбільше потребуватимуть діти? А яких підручників? Зібрали головні освітні тренди 2021–2025 років і все про цифрові підручники.  

Наталя Лотоцька-Гевко
Керівниця мережі шкіл англійської Грін Кантрі

Сучасні освітні тренди можна умовно поділити на такі блоки:

  • Онлайн-освіта. Змішане навчання. Хоумскулінг. Як в Україні, так і у світі стрімко зростає кількість онлайн-шкіл та дітей-хоумскулерів. Одна з причин — удома діти почуваються безпечніше, отримують більше підтримки і менше стресу.

    31% батьків кажуть, що їхні діти почуваються у безпеці вдома більше, ніж у школі.

    30% батьків хвилюються за здоров’я дитини та сім’ї, зокрема хочуть захиститися від ковіду.

    22% запевняють, що їхнім дітям більше подобається онлайн-навчання, аніж офлайн.

    Таких висновків дійшли дослідники компанії Reach Capital, які розвивають освітні інструменти і стежать за трендами.
  • Мікронавчання. Персоналізація. Гейміфікація. Проєктне навчання. У конкретний проміжок часу людина може засвоїти обмежений обсяг інформації. Що цікавішою буде ця інформація і більш дотичною до інтересів учня, то кращих результатів вдасться досягти. Саме тому в усьому світі розробляються освітні продукти, що базуються на технологіях. Такими є освітні платформи, цифрові підручники, віртуальні лабораторії, віртуальні кампуси, соціальні мережі, мобільні додатки для кооперації та менеджменту освітніх процесів, електронні бібліотеки. Усі вони сприяють більш якісному, сучасному навчанню, де учні відчувають його зв’язок із життям.
  • Освіта стає дешевшою та доступнішою. Здешевлення освіти в глобальному вимірі відбувається завдяки багатьом взаємопов’язаним факторам. Це і перехід з офлайну в онлайн, і зменшення кількості паперових підручників, на заміну яким приходять електронні, і збільшення онлайн-курсів, на яких одночасно можуть навчатися тисячі людей, і зміна ролі вчителя — відбуваються експерименти, де один вчитель завдяки технологіям може управляти аудиторією із сотень учнів. І зараз не має значення, де ти живеш і яка школа чи коледж розташовані поряд. Кожен, маючи планшет або смартфон і доступ до інтернету, може зареєструватися на курс, який викладає найкращий професор із Гарварду. Єдина стаття витрат на освіту, що збільшується — це купівля техніки: планшетів, лептопів, інтерактивних дощок, доступу до освітніх платформ.
  • Оновлення ролі вчителя. У 2019 році всім учителям довелося за лічені дні перелаштуватися і опанувати абсолютно нові для більшості інструменти для онлайн-викладання. Відтоді багато чого змінилося: і вчителі, і учні, і батьки зрозуміли: освіта може бути значно різноманітнішою. Йти на урок, який не приносить результату, не варто. Його можна легко замінити уроком з YouTube або ж знайти якісні онлайн-заняття. А вчителем тепер може бути не лише Марія Іванівна, а й Меліса Сальгеро, фіналістка Global Teacher Prize, Малала, пакистанська правозахисниця, або гурт Металіка — усі вони мають власні онлайн-курси — безкоштовні або вартістю як три чашки кави чи один шкільний підручник. Такий підхід, де вчитель отримує роль ментора, коли професія стає більш поважною, де вчителями стають зіркові люди, де один курс може безкоштовно пройти кілька мільйонів учнів, у перспективі приведе до абсолютного оновлення освіти та її ролі. Що ми бачимо зараз в Україні? Вчителі стають дедалі активнішими отримувачами знань, що стали більш доступними. Учителі відчувають потребу отримувати цифрові навички, опановувати роботу з lms-системами, смартдошками, освітніми платформами.

Інтерактивні цифрові підручники

Одним із практичних інструментів у реалізації освітніх трендів є інтерактивні цифрові підручники та освітні платформи. Вони допомагають робити освіту дешевшою та доступнішою, підтримують персоналізацію освітніх потреб дитини, є зручними за змішаного формату навчання, реалізують інтерес учнів у навчанні сучасними методами із застосуванням гаджетів, додають елементи гейміфікації. Це лише невеличка частина того, що можна втілити завдяки новим технологіям.

Цифровий підручник значно ближчий до українських шкіл, ніж може здаватися. За приклад можемо взяти підручник з англійської мови Stories. Його розробила освітня компанія Грін Кантрі Букс для конкурсу підручників НУШ для 5-х класів.

Технології Stories. Підручник Stories є поєднанням паперової та електронної інтерактивної версій, що робить його унікальним продуктом, який вже у 2022 році може потрапити в українські школи державним коштом. У такому випадку освітяни та учні навчатимуться так, як це диктують нам тренди: учні зможуть виконувати завдання за допомогою своїх гаджетів, на платформі буде видно прогрес та успішність, учителям не потрібно буде перевіряти паперові зошити, адже система робитиме це за них. Усі тести будуть доступні онлайн, і за бажанням вчитель зможе їх роздрукувати. Підручники передбачають інтерактивні форми роботи: індивідуальні, парні, групові, а кожен урок детально розпланований та містить аудіо- й відеоматеріали.

На платформі передбачено 12 інструментів, за допомогою яких можна отримати щонайменше 20 видів активностей: робота з текстами, відео, аудіоматеріалами, різноманітні види вправ для знайомства та закріплення матеріалу, флеш-картки, ігри. 

Ознайомитися з платформою

Методика Stories. Створюючи підручник, автори дотримувалися переважно комунікативного підходу (Communicative Approach), який наразі є найпопулярнішим у світі під час викладання мови. А у викладенні граматики та лексики спиралися на Guided Discovery Approach. Окрім цього, у підручнику використано те, що “точно працює” — класичні та новіші методи викладання: Grammar Translation, TBL (Task Based) Approach, TTT (Test, Teach, Test) Approach, Audio-Lingual Method, Total Physical Response та інші. Саме тому підручник вийшов різноплановий та підходить для всіх учнів — аудіалів, візуалів, консерваторів та навіть покоління Альфа.

Концепція Stories. Уроки для Stories розробили за концепцією перевернутого уроку, про яку так багато говорять. Усі її знають, але мало хто наважився реалізувати. Обравши Stories для свого 5-го класу, кожен учитель зможе спробувати працювати в гібридному форматі — онлайн удома та офлайн у класі. Навчання відбувається таким чином, що учні виконують самостійно підготовку до заняття онлайн, а в класі на основі отриманих знань вже мають змогу відпрацьовувати навички.

Ознайомитися з пдф-версією підручника

Чому перевернуті уроки дійсно важливі та чого вони можуть навчити, окрім основного матеріалу?

  1. Учень у центрі уваги. Завдяки самостійній підготовці до заняття вдома, де учень робить це у власному темпі за допомогою інтерактивних видів роботи, дитина може вільно практикувати і поглиблювати свої знання в класі з однолітками.
  2. Більше практики, менше теорії. Традиційні уроки передбачають багато рутинної і неактивної роботи, і це виправдано: оскільки викладач має познайомити всіх з новою темою та дати можливість відпрацювати базові знання. Протилежна ситуація відбувається під час перевернутого уроку, адже студенти вже мали змогу дізнатися про тему під час самопідготовки та навчальних відео. Тому час у класі може бути використаний саме для того, щоб відпрацьовувати навички під час проєктної роботи в групах та в парах.
  3. Учитель виступає в ролі ментора, а не джерела знань. Учні, які зараз навчаються в школах, мають великий доступ до знань. Тому часом вони скаржаться, що їм стає нудно під час занять. Це ще одна проблема, яку не можуть подолати традиційні уроки. Натомість перевернуті уроки змінюють роль викладача: він перестає бути джерелом знань (за це тепер відповідальні онлайн-ресурси, що знайомлять учнів із темами), а стає ментором. Так, учитель має змогу витрачати час у класі не на те, щоб ретранслювати певну інформацію, а на те, щоб разом з учнями залучатися у процес створення спільних проєктів, групової роботи і давати якісний та професійний фідбек.
  4. Корисне використання гаджетів. Сучасний світ неможливий без гаджетів. Водночас і батьки, і лікарі занепокоєні надмірним використанням дітьми та підлітками мобільних телефонів, планшетів, комп’ютерів. Науковці навіть мають для цього спеціальний термін: Screen Time — час, проведений за екранами будь-яких гаджетів. Найцікавіше те, що на думку дослідників, маємо прагнути не зменшення часу перед екранами, а збільшувати корисний час із гаджетами. Якраз перевернуті уроки сприяють якісному споживанню контенту, оскільки мають справу саме з навчальним контентом.
  5. Відповідальність. Компетенції, які освітяни та науковці називають важливими для життя у XXІ ст., — це проактивність та лідерство. Вони неможливі без відповідальності. Перевернуті уроки не лише сприяють успішному опануванню певної галузі знання, а й також допомагають виховати цю навичку. Учень розуміє: самопідготовка є важливою частиною навчання і її виконання забезпечує участь в активностях у класі.

Цифровий підручник — тренд майбутнього, яким учні можуть користуватися вже сьогодні.

Цифровий підручник — ідеальний інструмент для колаборації учнів та вчителя.

Цифровий підручник — це сучасно, адже матеріали максимально близькі до способу навчання та мислення сучасних дітей.

Поділитися цією статтею