Олімпіади, конкурси, наукові змагання: календар можливостей для учнів на 2022 рік

Як українським школярам розпочати шлях у винахідництві чи стартаперстві, як показати свої знання з хімії чи біології на міжнародних конкурсах? А як учителям розвинути важливі для кар’єрного зростання професійні навички? Спільно з Малою академією наук ми підготували календар можливостей на 2022 рік. Перша його частина — для учнів. Це великий список всеукраїнських олімпіад та наукових змагань для школярів, умови подання та дедлайни.

Конкурс-захист науково-дослідницьких робіт

Що це?

Конкурс науково-дослідницьких робіт для учнів 9–11-х класів. Можна і розповісти про власний екостартап, і виконати наукове дослідження творчості Бенксі — є вибір аж серед 12 відділень і 65 секцій: від філософії та мистецтвознавства до екології та економіки. Конкурс проходить у три етапи і дає реальний шанс поїхати зі своїм проєктом на міжнародні змагання.

Які конкурсні напрями?

Літературознавство, фольклористика та мистецтвознавство, мовознавство, філософія та суспільствознавство, історія, науки про Землю, технічні науки, комп’ютерні науки, математика, фізика і астрономія, економіка, хімія та біологія, екологія та аграрні науки.

Які вимоги до учасників?

Обрати наукового керівника, створити дослідницький проєкт, захистити його за допомогою постера та презентувати результати на науковій конференції секції.

Як долучитися?

Звернутися до вчителя у школі або в гуртку МАН у своєму місті чи ОТГ.

Дедлайн подання

Дати І та ІІ етапів визначають на місцях, а щодо ІІІ етапу сповіщає наказ МОН у лютому.

Всеукраїнський конкурс «Кристали»

Що це?

Конкурс із хімії, на якому учасники вирощують кристали вдома. Наразі до змагання можуть долучитися учні 13–18 років. Організатори допоможуть порадами й інструкціями, а учні отримають нагоду створити справжню домашню лабораторію та креативно поекспериментувати.

Які вимоги до учасників?

Учасники, окрім вирощування кристала, пишуть про цей процес науково-дослідницьку роботу, яку потім захищатимуть у Львові.

Як долучитися?

Учні 13–18 років заповнюють анкету та прикріплюють до неї тези своєї наукової роботи.

Дедлайн подання

Для кандидатів 13–18 років — до 20 березня.

Виставка-конкурс «Майбутнє України»

Що це?

Конкурс науково-технічних винаходів для учнів 12–18 років. Це нагода презентувати свої проєкти на виставці в Києві. Вони мають бути креативними та належати до однієї з конкурсних категорій.

Які конкурсні категорії?

Електроніка та приладобудування, матеріалознавство та перспективні технології, машинобудування, інформаційно-телекомунікаційні системи та технології, екологія та ресурсозбереження, технічна творчість і винахідництво, робототехніка та робототехнічні системи.

Які вимоги до учасників?

Розробити свій винахід і на першому етапі показати його фото, а також написати тези до проєкту. На другому етапі презентувати свій винахід наживо фаховому журі, провідним науковцям та одноліткам.

Як долучитися?

Надіслати на електронну скриньку регіональної МАН заявку на участь, тези проєкту, фото моделі чи макета винаходу.

Дедлайн подання

Реєстрація стартує влітку. Заявку надсилають протягом двох місяців з моменту оголошення І етапу.

Всеукраїнський конкурс «Екопогляд»

Що це?

Конкурс екопроєктів для школярів. Учасники проводять власні дослідження на підставі супутникових знімків та аналізу стану довкілля: наслідків пожеж у Каліфорнії чи екологічної ситуації в Карпатах. Фокус проєктів — на географії, екології чи біології. Головне, щоб було актуально й науково.

Які вимоги до учасників?

Пройти курси та надіслати свою роботу журі.

Як долучитися?

Заповнити онлайн-анкету на участь і зазначити в ній свій досвід роботи з картами та знімками Землі й мотивацію до участі в конкурсі.

Дедлайн подання

Про точну дату повідомить наказ. Зазвичай — наприкінці жовтня.

Всеукраїнська олімпіада з філософії

Що це?

Змагання з філософії для учнів 8–11-х класів. Учасники пишуть есе за цитатою та висловлюють думки на теми справедливості чи кохання або ж діляться власними ідеями про суспільство після пандемії. Переможці отримують шанс поїхати на міжнародну олімпіаду.

Які вимоги до учасників?

Пройти підготовчий етап, відвідувати лекції та майстер-класи, написати пробне й фінальне есе. Для англомовної секції — знати англійську на рівні В2.

Як долучитися?

Заповнити реєстраційну форму, яку постять на офіційній Facebook-сторінці олімпіади.

Дедлайн подання

МАН повідомить цього вересня на своїх сторінках у Facebook та Instagram.

«Відкрита природнича демонстрація»

Що це?

Онлайн-турнір з фізики, астрономії, біології, географії та хімії для учнів 7–11-х класів. Це нагода використати знання з природничих дисциплін і розвинути креативне та критичне мислення, а ще навички командної роботи. Учасники розв’язують наукові челенджі та вирішують нестандартні задачі.

Які вимоги до учасників?

Сформувати команду з 5–6 осіб та обрати ментора. Під час змагань вирішувати відеозавдання різних рівнів складності.

Як долучитися?

Заповнити реєстраційну форму, яку постять на сторінках МАН у Facebook та Instagram.

Дедлайн подання

31 жовтня.

Всеукраїнський відкритий інтерактивний конкурс «МАН-Юніор Ерудит»

Що це?

Наймасовіший конкурс МАН для учнів 5–11-х класів. Тут можна позмагатися в знаннях з історії, астрономії, техніки та екології. Це нагода для учасників показати, як вони знаються на археологічних епохах чи вміють вираховувати орбітальну швидкість планет. Можна вибирати формат: онлайн чи офлайн.

Які конкурсні категорії?

Історія, астрономія, техніка, екологія.

Які вимоги до учасників?

Вибрати категорію та вирішити тестові завдання різних рівнів складності.

Як долучитися?

Зареєструватися за інструкціями, які постять на офіційній Facebook-сторінці «МАН-Юніор».

Дедлайн подання

За місяць після оголошення реєстрації. Інформацію опублікує МАН на своїх сторінках у Facebook та Instagram.

Всеукраїнський інтерактивний конкурс «МАН-Юніор Дослідник»

Що це?

Конкурс дослідницьких проєктів для учнів 7–11-х класів. Учасники презентують власні наукові дослідження: від розслідування про життя відомої письменниці до інноваційної ідеї з переробки сміття. Головне, щоб робота підійшла до однієї з чотирьох категорій конкурсу.

Які конкурсні категорії?

Історія, астрономія, техніка, екологія.

Які вимоги до учасників?

Обрати наукового керівника та створити проєкт за визначеною темою. На етапі оцінювання учасники коментують роботи одне одного, а у фіналі захищають дослідження перед журі.

Як долучитися?

Заповнити заявку та надіслати презентацію і тези до проєкту. Знайти детальні інструкції та форму для реєстрації можна на Facebook-сторінці «МАН-Юніор».

Дедлайн подання

За місяць після оголошення реєстрації. Інформацію опублікує МАН на своїх сторінках у Facebook та Instagram.

Всеукраїнський конкурс есе імені Сергія Кемського до Дня Гідності та Свободи

Що це?

Це конкурс есе для учнів 8–11-х класів. Тут є великий простір для креативу та можливість висловити ідеї про політичні течії майбутнього чи особисті якості прогресивних лідерів думок. Головне, аби твір був суголосним цьогорічній темі конкурсу.

Які вимоги до учасників?

Написати есе на задану тему.

Як долучитися?

Зареєструватися за посиланням, яке МАН постить на своїх сторінках у Facebook та Instagram.

Дедлайн подання

1 жовтня.

Поділитися цією статтею