Певно, ви вже прогулялися залами світових музеїв і закінчили кілька онлайн-курсів на карантині. Якщо ні, ми жартуємо. Але ніколи не зайве пригадати слова Тараса Шевченка «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь» і заповнити прогалини шкільної програми з української літератури. У цьому допоможе Всеукраїнська школа онлайн — проєкт дистанційної освіти на час карантину, який спільно реалізують МОН, Офіс Президента України та громадська спілка «Освіторія». Ми підготували добірку телеуроків про Шевченка, які доводять, що Тарас — крутий і сучасний навіть сьогодні. 

Шевченкова Катерина в сучасній Україні

Гадаєте, історія Катерини, яку ошукав і зрадив коханий, залишилася в XIX столітті? Помиляєтеся — у сучасній Україні таких героїнь багато. Як доказ — на уроці про образ матері і сина у творчості Шевченка вчителька наводить приклад сучасного телесеріалу, де повторюється доля зрадженої дівчини. А чи знали ви, що поему Шевченка «Катерина» нещодавно видали англійською мовою? Ілюстрації до книжки створив крутий сучасний художник Микола Толмачов, який після навчання у вищій школі мистецтв у Франції повернувся в Україну. Тож Шевченко не лише актуальний, а й цікавий світові сьогодні.  


Про що частіше писав Шевченко — про Україну чи про Бога?

269 разів Тарас Шевченко вживає слова «Україна» та «український». Тоді як про Бога, Господа і християнську віру пише 1281 раз. Коли поет тяжко хворів, Біблію йому подарувала його близька подруга Варвара Рєпніна: у Біблії поет знаходив розраду, натхнення, глибокі художні образи. Після цього уроку поезія Тараса Шевченка стане значно зрозумілішою вам. Окрім того, матимете змогу перевірити свої знання з біографії поета в інтерактивному квізі.


Поему «Кавказ» читали на Майдані під час Революції Гідності 

«Борітеся — поборете, вам Бог помагає», — саме цей уривок з поеми «Кавказ» Тараса Шевченка читав на барикадах Майдану Сергій Нігоян за кілька тижнів до загибелі. А майже 170 років до того загибель близького друга Тараса Шевченка — українського шляхтича шотландського походження Якова де Бальмена надихнула поета написати цей твір. Літературознавці досі сперечаються, чи це поема, адже «Кавказ» не має ні героїв, ні сюжетної лінії, попри це гостра сатира твору залишається актуальною донині.  


Шевченко дружив з відомим американським актором 

Ви вже певно зрозуміли, що Шевченко був ще тим «хіпстером» свого часу: після повернення із заслання поет вів активне світське життя — він був бажаним гостем на всіх імпрезах мистецької тусівки Санкт-Петербурга. На одній з таких вечірок він познайомився з афроамериканських актором Айрою Олдріджем. Той грав Шекспіра так, як ніхто до нього, і Шевченка це захоплювало. Олдрідж також був з бідної родини, так само колись прислужував, аж поки став актором театру. Тож Айра і Тарас мали багато спільного і розуміли один одного попри мовний бар’єр. 


Шевченко здійснив квантовий стрибок

1384 пам’ятники Тарасові Шевченку стоять по всьому світу, а його «Заповіт» перекладено понад 150 мовами. Проте найкрасномовнішим доказом того, що Шевченко є брендом, став його квантовий стрибок. «Квантовий стрибок Шевченка» — саме так називалася виставка сучасного українського художника Олександра Грехова, де поет постає в образах різних героїв сучасної поп-культури — від Джека Горобця до Спайдермена. Роботи Грехова виставили на одній зі станцій метро в Києві, і це спричинило гучний резонанс — одні були у захваті, інші ненавиділи і нищили зображення. Хай там як, а Шевченко досі не залишає нас байдужими до своєї постаті і творів, а отже, він досі з нами. 

Поділитися цією статтею