Volt Camp: Готуємо в Карпатах майбутніх нобелівських лауреатів

Під час унікального Volt Camp у Карпатах найкращі викладачі фізики, інтелектуальні зірки та лідери думок розвиватимуть таланти юних науковців

Тільки уявіть: на карпатську полонину насувається ніч. Найкращий вчитель фізики в Україні та переможець премії Global Teacher Prize Ukraine Паул Пшенічка разом із 30 сміливцями йдуть шукати простору галявину, щоб… оживити фізику! Озброївшись потужними телескопами, юні фізики спостерігатимуть за нічним небом у горах, до якого мов рукою сягнути — такими великими та яскравими здаються зірки. І ось — сузір’я Велика Ведмедиця, Кассіопея. У південній стороні чатує Оріон. А на південному заході рубіновим сяйвом виблискує Марс…

Наступного дня учні зроблять понад 20 не менш захопливих, ніж спостереження за зорями, завдань з астрономії. І це лише один із заходів, які чекають обдарованих школярів протягом десяти днів у літньому науковому кемпі з фізики, астрономії та винахідництва. Знайомтеся, Volt Camp!

Чим особливий?

Це перший в Україні безкоштовний науковий літній проєкт для дітей, обдарованих у сфері фізики та астрономії. Саме тут створять середовище інтенсивної підготовки, винахідництва та навичок 21 сторіччя для юних геніїв.

Де?

Готельний комплекс у серці мальовничих Карпат

Коли?

3–12 серпня

Для кого?

32 талановитих учня з 8-го по 11-й клас з усіх куточків України

Volt Camp допоможе юним науковцям безнадійно закохатись у фізику

Зоя Литвин

очільниця «Освіторії» та натхненниця Global Teacher Prize Ukraine

Фізика — фундаментальна наука й найважливіша серед природничих. Недарма вчені нарекли її царицею серед наук! Замисліться на хвильку: така наука, як історія походить від соціології: вчені досліджують, як соціум реагує на певні події. Соціологія — похідна від психології, адже соціум — спільнота великої кількості індивідуумів, і кожен неповторний у психологічному аспекті. А психологія — похідна від біології. Вона пояснює, як гормони та інші чинники можуть впливати на наш ментальний стан, наскільки ми готові«творити революцію», закохуватися. Біологія походить від хімії, а хімія — від фізики. Тож саме вона — фундамент для решти наук.

Коли я подорожую з командою Unit City та дізнаюся про інноваційні й прогресивні стартапи — бачу, що без втручання фізики й там не обійшлося! І навіть якщо це креативний стартап, розуміння законів фізики може надати йому несподіваний прогресивний вектор. А моє знайомство з викладачем фізики та астрономії, почесним членом Лондонського інституту фізики Паулем Пшенічкою склало цей пазл разом. Один із засновників методу проєктно-орієнтованого навчання допоміг зрозуміти, у якому стані розвиток фізики в нашій країні, чого не вистачає. Тож якщо починати з азів — це освітні інвестиції в надзвичайно обдарованих у сфері фізики дітей.

Так і з’явилася ідея створити Volt Camp і зібрати майбутніх Ньютонів і Ейнштейнів разом. Адже часто найважливіших речей ми навчаємось не у вчителя, а в колег і однолітків-однодумців, які поруч. Наше завдання — занурити талановитих дітей у практичне наукове середовище, яке допоможе краще зрозуміти свій напрямок у фізиці та закохатися в цю науку безнадійно. І, звісно, прокачати свої практичні навички. Відштовхуючись від глибоких знань, учні отримають виняткові результати на практиці.

Пізнати мову фізики

Паул Пшенічка

головний зірковий учитель табору

Як і кожна наука, фізика має свою власну мову, і цією мовою є математика. Якщо з математикою в дитини не склалося — ох… Це все одно, як читати китайський текст, не знаючи ієрогліфів. Талановиті діти, які захоплюються фізикою, легко долають бар’єр математики й швидко засвоюють мову фізики. Інколи до мене потрапляють діти, які вже в 4-му класі освоюють підручник для 7-го чи навіть 10-го класу — але це винятки. У 9-му класі деякі учні засвоюють теми з фізики за перший курс університету.

На щастя, 90 % фізики — це експеримент. Ця сторона фізики видовищна і засвоюється на інтуїтивному рівні практично всіма дітьми, навіть «чистими гуманітаріями». Можна сказати, що експериментальна фізика є гуманітарною наукою. У мене є доповідь, яку я читав в Арагонській національній лабораторії ANL — одному з найбільших американських технопарків. Називається вона «Фізика для дитячого садочка». Експериментальну частину цієї доповіді моя внучка засвоїла в 4-річному віці. Саме вона і навела мене на думку, що фізику можна вивчати змалку. У Volt Camp я також прочитаю цю доповідь, і учасники табору її легко зрозуміють, хоча наприкінці ми перейдемо до найсучасніших проблем науки та цікавезних дослідів.

1 група дослідів…

фізика польоту. Це експериментальні досліди, які належать до розділу гідро- та аеродинаміки. Учні самостійно ставитимуть експерименти і розроблятимуть проєкти, базовані на дослідах, простих у виконанні й досить складних у поясненні.

2 група дослідів…

на тему звукових і хвильових явищ, з якими всі мають справу в повсякденному житті. Але ми покажемо той бік фізики, що залишається поза увагою.

3 група дослідів…

стосується таємниць квантової гравітації, і це суцільна низка парадоксів. За останній рік зроблено три унікальні відкриття в цій галузі: вперше зафіксовано гравітаційні хвилі, отримано фотографію чорної діри та знімок квантової заплутаності (загадкова телепортація).

Крім експериментальної фізики на дітей чекають лекції з теоретичної фізики, розв’язування олімпіадних задач і лабораторні роботи з фізики й астрономії. І все це — у польових умовах. Спостерігатимемо за небом!

Також розповімо деякі цікаві факти про видатних вчених, які надихнуть дітей і будуть повчальними, бо оживляють фізику — це гуманітарний бік цієї науки.

У Volt Camp досвідом ділитимуться світові лідери думок та видатні дослідники

Анна Сидорук

операційна директорка «Освіторії»

Якщо раніше ми навчалися для того, щоб отримати гарну роботу, то майбутнім поколінням доведеться самостійно генерувати та створювати робочі місця. Тож особливі сподівання покладаємо на юних науковців: саме ця галузь надважлива для розвитку країни.

Але неможливо виховати покоління майбутніх новаторів і генераторів ідей, якщо тут і зараз не показувати їм можливості, які вони зможуть отримати для реалізації амбітних цілей. Саме тому «Освіторія» розробила проєкт, де окрім наукової роботи, підготовки до олімпіад, ми покажемо дітям можливості, які відкриті та чекають на них в Україні. Але вже й зараз ми пишаємось успіхами учасників Volt Camp: один з учнів розробляє проєкт з очищення морів і океанів, який планує реалізувати після участі в нашому кемпі.

Volt Camp стане тим майданчиком, де учні навчатимуться створювати нові технології та проєкти, які змінять життя країни на краще.

Окрім академічної програми з фізики й астрономії на учнів чекають зустрічі з натхненниками Аспен Інституту, які вміють закохати в книги, спонукатимуть до жвавих дискусій та навчатимуть тонкощів відкритого діалогу. Усе це — про розвиток м’яких навичок.

А ще ми в приємному передчутті від зустрічей зі спікерами, які розкажуть дітям, як і де будувати кар’єру, навчать самопрезентації. Бо ж я особисто знайома з дітьми, які розробляють неймовірні проєкти, а ось вигідно їх презентувати не вміють. Тому запланували в програмі навчання із самопрезентації. І не тільки!

Топ-спікери та наставники

Паул Пшенічка

Коли: 3–12 серпня

Чим цікавий?

Головний ментор табору, координатор наукового забезпечення і проєктно-орієнтованої частини навчання.

Паул Францович — викладач фізики й астрономії Чернівецького ліцею № 1, засновник молодіжного наукового товариства «Квазар», найкращий учитель фізики світу 2004 року, почесний член Лондонського інституту фізики та один із засновників методу проєктно-орієнтованого навчання. А ще — володар власної планети.

Паул Пшенічка увійшов до щорічного рейтингу «Топ-100 найвпливовіших українців» за версією журналу «Фокус», його ім’ям лабораторія Лінкольна назвала астероїд.

Учні пана Паула працюють у головних офісах корпорацій Microsoft і Samsung, у наукових центрах США, Німеччини, Швейцарії, Ізраїлю, Голландії, Норвегії та багатьох інших країн, викладають у Гарварді, Принстоні, університетах Берклі та Солт-Лейк-Сіті.

Ростислав Данило

Коли: 8 і 9 серпня

Чим цікавий?

Зараз Ростислав Данило живе та працює у Франції. Спеціаліст із розробки лазерних та оптичних технологій, які використовуються навіть для створення військової зброї. Він — випускник Київського національного університету, французького École Polytechnique, дослідник плазми. Після здобуття ступеня магістра працював як дослідник у Шанхайському науково-технічному університеті. Пiсля роботи в Шанхаї повернувся в Лабораторiю прикладної оптики для здобуття ступеня доктора фiлософiї в галузi оптики й фотонiки. Лауреат численних стипендiй та премiй: SPIE Optics+Photonics Scholarship 2014, Премiї Київського мiського голови 2015, стипендії Французького уряду 2015, стипендiї Шанхайського уряду 2016.

Олександр Толесніков

Коли: 3–8 серпня

Чим цікавий?

Чемпіон світу з інтелектуальних ігор з Ізраїлю.

Юлія Безвершенко

Коли: 3-12 серпня

Чим цікава?

Юлія Безвершенко входить до списку ТОП-20 українських жінок в STEM, який складає Центр «Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності». Пані фізик — кандидатка фізико-математичних наук, молодша наукова співробітниця Інституту теоретичної фізики імені Боголюбова НАН України, заступниця голови Ради молодих вчених НАН України, віце-президентка ГО «Наукова унія», викладачка Києво-Могилянської Академії.

Олег Орлянський

Коли: 3–12 серпня

Чим цікавий?

Кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри теоретичної фізики ДНУ ім. Олеся Гончара, викладач фізики Ліцею інформаційних технологій, лектор з фізики та астрофізики. Голова журі обласної олімпіади з фізики, експерт-консультант Всеукраїнського турніру юних фізиків, укладач задач Всеукраїнських учнівських олімпіад з фізики, автор понад ста науково-популярних статей і книжок.

Ігор Чернецький

Коли: 5–6 серпня

Чим цікавий?

Завідувач відділу створення навчально-тематичних систем знань Національного центру МАН, веде практичні роботи з фізики та астрономії.

Андрій Табачин

Чим цікавий?

Працює над розробкою та впровадженням різних технологічних рішень для освіти. Понад 5 років очолює освітні проекти Nravo Kids та EdPro. Активний учасник освітніх конференцій та подій. Експерт з освітніх технологій. Розповість про останню з розробок — набір EdPro Amperia та поділиться досвідом з юними учасниками Volt Camp.

Як відбирали учасників Volt Camp?

1. Усі охочі учні заповнювали анкети, у яких вказували:

— володіння англійською

— досягнення та власну мотивацію до участі

— поле інтересів

— писали есе на проблемну тему

2. Аналіз анкет

Ретельний аналіз отриманих анкет від потенційних учасників організаторами проєкту

3. Формування списків учасників і супроводжуючих

4. Затвердження

Збір і перевірка документів дітей

Отримання згоди від батьків

Поділитися цією статтею