7 звичок, що покращують пам’ять

Автор тексту: Анастасія Вуйко

Вивчаєте нову мову, вчитеся гри на музичному інструменті або просто тренуєте пам’ять? Ми зібрали кілька способів, які допоможуть швидко покращити здібність запам’ятовувати інформацію.

Як працює наша пам’ять?

Якщо просто, то під час запам’ятовування в нашому мозку відбуваються такі процеси:

  1. Спершу ми закодовуємо інформацію.
  2. Далі відправляємо на зберігання.
  3. Коли знадобиться — намагаємося її відтворити.

1. Спробуйте метод Айвазовського та ейдотехніки

Чи знали ви, що мозок використовує найбільше своїх ресурсів для аналізу саме візуальної інформації? Іншими словами, велика частина його потужності йде на обробку зорових процесів, і лише решта розподіляється серед усіх інших.

Порада:

Сміливо додавайте фотографії або вирізки з газет і журналів до своїх нотаток. Також користуйтеся кольоровими малюнками й діаграмами, щоби проілюструвати нові знання.

Якщо ви любите творчість Айвазовського, який писав морські пейзажі, зрозумієте, його метод працює: для того щоби зловити мить пейзажу моря, потрібна справді фотографічна пам’ять.

До речі, цей метод також користується популярністю серед розвідників, яким деколи за лічені хвилини потрібно запам’ятати великий обсяг зорової інформації. Про це пише в книжці «Твої можливості, людино!» автор Віктор Пекеліс.

Порада:

Розглядайте предмет протягом декількох хвилин, далі закрийте очі і намагайтесь якомога точніше відтворити образ з усіма деталями.

Як ефективно вчитись і пригадувати вивчене, радить Євген Мірошниченко, бізнес-тренер та президент Асоціації практичних психологів:

«Спробуйте метод ейдотехніки (з грец. «ейдос» — «образ»), в основі якого — перетворення інформації в цілісні образи. Головний інструмент ейдотехніки — створення візуального конспекту чи шпаргалки».

2. Дозвольте собі добряче поспати

Як не дивно, сон — запорука зберігання інформації.

Згідно з дослідженнями Гарвардської медичної школи, відсутність сну в перші 30 годин після активного вивчення нової інформації може звести нанівець усі ваші зусилля.

А річ у фізіології, адже нервові клітини для кращої передачі імпульсів повинні «обрости» мієліновою оболонкою. І розвивається цей шар якраз у періоди відпочинку, найкраще — уві сні. Тому перед важливим проєктом або іспитом краще добре виспатися.

Професор Гарвардської медичної школи Чарльз Кзейлер навіть розробив навчальний курс про сон і вплив недосипання на академічну успішність. Його мають пройти всі студенти перед початком навчального року.

Порада:

Забудьте про цілодобове навчання та роботу! Щоби зберегти в пам’яті знання, варто починати справу після того, як достатньо відпочили.

Дрімота також додає позитивного ефекту.

У Каліфорнійському університеті з’ясували, що студенти, які дрімали після вирішення складного завдання, виконували наступні значно краще за тих, хто весь час не змикав очей.

За результатами дослідження, опублікованого в журналі Psychological Science, сон у перерві між заняттями допомагає краще запам’ятовувати матеріал.

«Поєднувати сон із процесом навчання подвійно корисно: це скорочує час, який у вас піде на повторне засвоєння матеріалу, і допомагає пам’ятати його довше», — пише автор дослідження, психолог Ліонського університету Стефані Мазза.

Порада:

Спробуйте тренувати нові навички і читати перед сном або дрімотою. Після пробудження викладіть на папері те, що вам вдалося вивчити.

3. Будьте трішки вчителями

«Батьки і педагоги доволі успішні в передачі першого виду знань», ділиться психолог, письменниця Анні Мерфі Пол.

Інформація засвоюється краще, якщо в майбутньому вам доведеться нею з кимось поділитися. У такому разі ми якісніше структуруємо знання та запам’ятовуємо більше важливих деталей.

Підходити до навчання з позиції «повчальників» радять і вчені з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі. Так підсвідомість змусить мозок ретельно розбирати матеріал і розумітися в нюансах питання.

Порада:

Занотовуйте або ведіть блог, де відтворюватимете все, про що дізналися. Пишіть про різні концепції та ідеї так, ніби це урок, який вам доведеться давати іншим.

4. Діліть на блоки та чергуйте

Дослідники з Луїзіанського університету радять вивчати новий матеріал протягом 30–50 хвилин. Коротших відрізків часу буде замало, а безперервне навчання протягом години викличе втому, вважають експерти. Вони також радять робити короткі перерви у 5–10 хвилин.

Такий спосіб запам’ятовування також радять психологи з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі Генрі Родігер та Марк МакДеніел, які протягом сорока років вивчали феномен запам’ятовування та виклали результати своїх досліджень у книжці «Make It Stick: The Science Of Successful Learning».

Порада:

Якщо ви вивчаєте нову інформацію, міксуйте її з тим, що вже знаєте. Наприклад, поєднуйте старі та нові слова під час вивчення іноземної мови.

5. Робіть нотатки від руки

Американські дослідники з’ясували, що студенти активніше слухають і краще розпізнають важливу інформацію, коли занотовують від руки. А в тих, хто веде нотатки на комп’ютері, планшеті чи смартфоні, записи перетворюються на своєрідну стенограму.

Ті, хто друкує, також схильні дослівно записувати лекції замість того, щоб обробляти і формулювати отриману інформацію своїми словами. Другий спосіб значно сприятливіший для запам’ятовування.

Порада

Йдіть на лекції, семінари чи важливу робочу зустріч із записником та групуйте інформацію в тези.

6. «Смакуйте» новими знаннями

Може здатися дивним, проте ми вчимося швидше, коли розтягуємо навчання. Автор книги «How We Learn» Бенедикт Кері порівнює процес пізнання з поливанням газону:

«Можна поливати його раз на тиждень півтори години або тричі на тиждень по пів години. Якщо робити це тричі на тиждень, результати значно покращаться».

Порада:

Не поспішайте, встигніть насолодитися відчуттям «насичення» інформацією.

7. Пийте воду, їжте шоколад і більше усміхайтеся

Медики з’ясували, що вода допомагає краще концентруватися і вирішувати складні завдання. Результати експериментів показують, що люди, які відчувають спрагу, сприймають отриману інформацію приблизно на 14 % повільніше.

Сміх — чи не найкращий спосіб розслабитися та уникнути «емоційного вигорання», особливо коли вам доводиться вчитися в режимі нон-стоп. Доведено, що сміх допомагає знаходити розв’язання проблем і проявляти креативність. А щоби швидше поповнити сили, корисно зїсти шматочок чорного шоколаду.

Порада:

Створіть позитивний настрій, беручись за будь-яке завдання, і його неодмінно вирішите.

Поділитися цією статтею
Автор: