У спецпроекті #ВчителіВажливі розповідаємо про фіналістів премії Global Teacher Prize Ukraine.

Цьогорічний переможець стане відомий вже 7 жовтня.
А поки інтрига триває, знайомимо вас із п’ятіркою
найкращих вчителів. Серед них Вікторія Биркович —
вчителька початкових класів з Ужгорода, яка використовує лісову педагогіку та кольоротерапію.

teacher_2

Критичне читання

Вікторія Биркович має справу з наймолодшими школярами — працює вчителем початкових класів в Ужгородському економічному ліцеї.

Коли вона почала викладати, замислилась над тим, як сформувати в дітей критичне мислення. На її думку, це не менш важливо, ніж читати, писати й рахувати.


«Сьогодні вже неможливо навчати традиційно. Необхідно по-новому будувати процес виховання. Тільки так можна сформувати особистість, яка готова до життя у світі, що постійно змінюється».


Биркович навчає критичному мисленню через дослідження та ігри. Починаючи з першого класу на уроках літературного читання вона використовує різні вправи: на дихання, темп і тембр читання, на висоту голосу, мелодику, а також артикуляційні вправи.

Критичне читання супроводжується нотатками, малюванням схем і таблиць.

А на уроках математики діти самі обирають метод, яким їм зручніше розв’язувати задачі чи обчислювати вирази.

Спочатку цікавість

Вікторія пояснює: щоб навчити наймолодших, їх потрібно зацікавити, і вона робить це за допомогою інтерактивних вправ.

Наприклад, вправа «Фантастичні гіпотези»  — діти відповідають на запитання «Що було б, якби…?».

Або «Формула-1» — під час читання діти, ніби справжні гонщики, читають текст одну хвилину, ставлять олівцем позначку, де закінчили, а потім читають ще раз, намагаючись обігнати свою ж позначку. Під час повторного читання вони уточнюють інформацію, аналізують її, роблять висновки.

Ще одна гра — «Незнайко» — розвиває вміння слухати. Учитель читає текст, у якому навмисно допускає помилки. Учні повинні плескати в долоні, якщо помітили неточність.



Неординарне навчання

Биркович також використовує так звану лісову педагогіку — уроки про природу, що проводяться в лісі. Так діти вчаться жити в гармонії з природою та піклуватися про довкілля. А також застосовує проектне і дослідницьке навчання — вчить працювати у команді та використовувати природні матеріали.

Дітям, звичайно, подобається грати в пригодницькі та ситуаційні ігри. Наприклад, під час гри «Знайомство-шишкофон» учень називає своє ім’я і тварину або рослину, з якою себе асоціює.
А в грі «Лісова брама» ведучі ставлять запитання. Дітей,
які правильно відповіли, пропускають через «браму» до лісу.

Вікторія застосовує і нестандартні методи психологічної допомоги. Серед них — кольоротерапія — вплив кольором на самопочуття учнів. Це допомагає розслабитися, зняти стрес або, навпаки, підняти настрій і тонус, створює комфортну психологічну атмосферу в класі й об’єднує учнів.

Бути добрими сусідами

Вікторія вчить також добросусідству — намагається сформувати у дітей толерантність і повагу до загальнолюдських цінностей. Наприклад, діти вивчають спільне й відмінне в культурах різних народів, вчаться мирно вирішувати конфліктні ситуації.

І знову на допомогу приходять ігри. Наприклад, «Я — сонечко». Учні пишуть, хто вони є, а потім порівнюють себе один з одним: чим схожі, а чим відрізняються.


«Сьогодні, як ніколи, необхідно формувати вміння спілкуватися зі своїми сусідами — і внутрішніми, і зовнішніми. Тим більше, що нашими сусідами нині фактично є весь світ».


Ця концепція, за словами Вікторії, передбачає почуття відповідальності за планету та всіх її мешканців. Вона розпочинається зі сприйняття людської сім’ї та зв’язку між націями. Щоб пояснити, хто такий громадянин світу, Биркович дає вправи, спрямовані на усвідомлення учнями взаємозалежності людини і світу, відчуття себе громадянами світу.

«Обговорюємо чи є зв’язки між людьми, які проживають в різних країнах світу, як ці зв’язки впливають на нас, і так визначаємо характеристики громадянина світу», — розповідає вчителька.

Хто кого вчить?

У Вікторії поки невеликий стаж роботи (7 років). Однак уже є перші результати новаторського підходу до викладання. Діти посідають призові місця на учнівських олімпіадах. А ще беруть участь у Міжнародному природничому інтерактивному конкурсі «Колосок». Минулого навчального року зібрали 11 золотих осінніх та 6 золотих весняних колосків.

Сама ж Биркович говорить, що радо навчається у своїх учнів: «У спілкуванні з дітьми я використовую стилі, засновані на партнерстві та захопленні спільною творчою діяльністю. Педагог не навчає, виховує чи розвиває, а співпрацює з учнями, навчаючись і самовдосконалюючись разом з ними».

Ілюстрації: Ірина Донська, фото: Анна Федик

Поділитися цією статтею
Автор: