У спецпроекті #ВчителіВажливі розповідаємо про фіналістів премії Global Teacher Prize Ukraine. Серед них — Людмила Боднарюк, вчителька музичного мистецтва Виноградівської ЗОШ №8 на Закарпатті.
Не планувала бути вчителькою
Людмила Боднарюк від самого дитинства була захоплена мистецтвом, але зовсім не планувала ставати вчителькою. Тому вивчилась на організатора культури та дозвілля, керівника оркестру.
Вона три роки працювала з дітьми в будинку культури, і врешті-решт вирішила здобути освіту вчителя. Зараз пані Людмила має вісім років педагогічного стажу і вже встигла отримати звання «Заслужений вчитель України».
Поєднання математики та англійської мови з мистецтвом
Вчителька зуміла поєднати уроки музичного мистецтва з елементами математики та англійської мови. Адже музика насправді містить у собі математичні розрахунки, і тому діти, вирішуючи цікаві завдання з музично-математичних додатків, навіть не помічають, як працюють одразу в кількох сферах. А зміст завдань вона при цьому розписує англійською мовою.
Людмила знайомить учнів з додатками, наприклад, «Мusic weather», де можна проаналізувати музичний твір за допомогою «погодних зображень» англійською. «Хоч то, здавалося б, дрібниці, насправді елементарні слова, словосполучення та речення англійською. Але таким чином можна легко запам’ятати, особливо тим дітям, які «не дружать» з англійською мовою», — говорить вона.
Та найновішою, найцікавішою, найунікальнішою є її авторська розробка — технологія навчання дітей гри на японських дзвониках. Вона вигадала спеціальний шифр, завдяки якому діти можуть зіграти практично будь-яку мелодію.
«Тут не обов’язково мати музичну освіту, адже діти математично можуть вирахувати, коли і як саме потрібно зіграти на своєму дзвонику (чи дзвониках). Ці японські дзвоники, авторський шифр і сама технологія є дуже цікавими та унікальними. Завдяки цій технології діти розвивають логіку, математичні знання та нахили, музичний слух, точність, зосередженість, а також вчаться працювати в одній команді, адже якщо ти помиляєшся, то мелодія змінюється. Ну, і, звичайно ж, створюють неймовірну красу — музику», — розповідає вчителька.
Виховує релігійну свободу в дітей
Людмилі також вдається виховувати в дітей релігійну свободу без дискримінаційного ставлення до представників інших конфесій.
«Кілька років тому я почала об’єднувати дітей різних релігійних конфесій завдяки співу в дитячому церковному хорі. Так, мій ще один (бо це не шкільний) хор має стосунок до певної церкви, тому що саме ця церква колись попросила мене підготувати виступ з кількома дітьми. І саме там ми маємо всі умови для занять. Але співають у цьому прекрасному хорі не тільки діти з усього міста. Це діти різних релігійних конфесій: як греко-католики, так і римо-католики, і православні (не важливо, яких патріархатів)».
Боротьба зі старими поглядами та стереотипами
Також вже понад 11 років вчителька опікується соціальним проектом із посилом «Look at me, not my disability» («Дивись на мене, а не на мою інвалідність»). Разом зі своєю мамою та учнями вона підтримує дітей з інвалідністю, які проживають у дитячому будинку-інтернаті №3. Вони не просто допомагають дітям з інтернату — вони дружать з ними.
«Суть проекту — не тільки допомога особливим діткам, а саме основне — дружба з ними. Знову хочу наголосити, що я все життя працюю над об’єднанням дітей. Найбільше, що я хочу досягти не тільки у роботі, а взагалі в житті — це зміна нашого соціуму, старих поглядів, ламання стереотипів, але досягти цього можна тільки спільними зусиллями, об’єднуючи всіх навколо себе», — вважає вчителька.