В Україні спалах кору. Що відбувається?

cover_measles
Автор тексту: Олексій Сімончук

У кількох регіонах України зафіксовано спалахи кору. Ми підготували відповіді на найважливіші запитання, пов’язані з хворобою.

Чому всі говорять про кір?

У минулому році в Києві на кір захворіли 87 осіб (з них 63 дитини), а вже за кілька днів 2018-го зареєстровано 54 випадки (43 дитини і 11 дорослих). Про це заявив директор ДУ «Київський міський лабцентр МОЗ» Сергій Чумак. Він також зазначив, що майже всі вони були невакциновані.

Крім Києва, спалахи кору зафіксували в кількох областях України. В Одеській області в новому році зафіксовано 122 випадки захворювання на кір, 69 з них — у дітей. Одна дитина навіть померла через кір. Глава департаменту охорони здоров’я Одеської ОДА заявив, що в усіх хворих не було щеплень від кору. 11 січня облдержадміністрація вирішила, що нещеплених дітей не пускатимуть ні в школи, ні в дитсадки. У Дніпропетровській області захворіли 63 людини, з яких 41 — це діти.

В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун запевняє, що це не епідемія кору, але батьки повинні зробити щеплення своїм дітям, адже вакцини вистачає. «Є спалахи в Києві, була в таборі ромів і в цирку, але ви ніколи не знаєте, коли навколо вас будуть хворі, тому потрібно мати щеплення, щоб захистити себе і своїх дітей. Але про епідемію не йдеться», — сказала Супрун.

Чому це відбувається?

Кір, як і більшість інфекцій, має циклічний розвиток: раз на 5-6 років спостерігається підйом захворюваності. Кількість вакцинованих людей впливає на те, чи буде поширюватися захворювання серед більшої кількості людей, чи ні. Будь-які масові заходи — це ризик передання інфекції. Якщо немає імунітету, то ймовірність зараження є високою.

А що це таке?

Кір — це гостре інфекційне захворювання. При ньому спостерігається виражена інтоксикація, лихоманка до 40 градусів, запальні процеси з боку дихальних шляхів, кон’юнктивіт, поява висипань на слизовій оболонці ротової порожнини та плямисто-папульозний висип на шкірі.

За даними міжнародної організації UNICEF, кір залишається однією з основних причин смертності серед дітей раннього віку в усьому світі, навіть незважаючи на наявність вакцини. Найвищого ризику захворювання на кір та розвитку ускладнень зазнають невакциновані діти.

Джерелом інфекції є хворий на кір у будь-якій формі, що заразливий для оточуючих з останніх двох днів інкубаційного періоду до четвертого дня висипань. З п’ятого дня висипань він уже вважається незаразливим. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Він виділяється хворою людиною під час кашлю або чхання. Найчастіше хвороба вражає дітей 2-5 років і дуже рідко тих, хто перехворів на кір у дитинстві.

Що робити?

Метод профілактики захворювання лише один — вакцинація. Також вважається, що для профілактики можна вживати вітамін А. Рекомендується менше відвідувати місця масового скупчення людей, уникати контакту з хворими.

Для забезпечення імунітету та запобігання спалахам хвороби необхідні дві дози вакцини. Одна доза вакцини дає захист на 95%, дві — на 99%. Водночас потрібно розуміти, що захворіти на кір може і вакцинована людина, але тоді хвороба мине з меншими ускладненнями. Захисна дія вакцини триває багато років.

В Україні для вакцинації дітей використовують бельгійський препарат «Пріорікс». Його вартість — приблизно 300-350 грн.

А якщо дитина вже захворіла?

На жаль, зараз немає препаратів для лікування кору. Лікарі можуть тільки пом’якшувати симптоми захворювання (збивати кашель, знижувати температуру). Для зменшення лихоманки і болю використовують жарознижувальні препарати, наприклад, ібупрофен і парацетамол. Не рекомендується використовувати аспірин. А зняти свербіж допомагають щоденні ополіскування тіла та вмивання спеціальними розчинами.

Під час хвороби також необхідно промивати очі. Для цього використовують розчин харчової соди або міцний чай. Ротову порожнину полощуть настоєм ромашки або хлоргексидином. У випадку кон’юнктивіту прописують краплі з антибіотиками, а в разі розвитку пневмонії або інших бактеріальних ускладнень від кору застосовують антибіотики.

Поділитися цією статтею