Чи стикалися ви із ситуаціями, коли учні переставали сприймати матеріал, бо втомилися? То як за кілька хвилин активізувати клас і поновити сили дітей, щоб вони з натхненням продовжили день у школі? Пропонуємо скористатися енерджайзерами, які не лише задовольнять потребу в русі та фізичній активності, а й дадуть змогу проявити винахідливість та креативність під час виконання завдань.
«Скульптура»
Тривалість:
10 хвилин.
Гра:
Об’єднайте учнів у три групи. Роздайте кожній з них аркуш із завданням. На його виконання передбачено чотири хвилини. У міні-групах діти самостійно визначаються з ролями та працюють над створенням «скульптури». Після того як час минув — презентують іншим спільний витвір.
За умови, що в одній групі мінімум 6, а максимум — 10 осіб, завдання можуть бути такими:
— Створіть спільну «скульптуру», використовуючи праві руки всіх учасників вашої міні-групи. При цьому двома ногами на підлозі можуть стояти лише п’ятеро, решта стоять на одній нозі.
— Троє з вас обома руками торкаються підлоги, тоді як інші намагаються втримати вас, щоб ви не впали. Важливо — усі ви формуєте одну «скульптуру».
— Усі разом створіть «скульптуру», що показує один день зі шкільного життя. Скульптура може рухатися та розмовляти. Пам’ятайте: ви взагалі не можете об’єднуватися за допомогою рук для створення скульптури. Пропонуємо вам подумати над більш креативними способами.
— Створіть одну спільну «скульптуру». Троє з вас згинають праву ногу, один — тримається рукою за підлогу, двоє — тримають на голові підручник. Інші обирають свою позицію самостійно.
Ефект:
Завдання допомагають поповнити запас фізичних сил та направляють дітей, проте не обмежують їх у творчості.
Окрім цього, вчителі можуть спостерігати за комунікацією всередині міні-груп та розуміти, чи діти розподіляють ролі та спілкуються за принципом «рівний рівному» та чи немає тих, хто почувається виключеним з групової роботи або життя класу загалом.
«Повторюй за мною»
Тривалість:
15 хвилин.
Гра:
Діти стають у коло. Вчитель запитує, хто хоче розпочати гру. Завдання — назвати своє ім`я та показати рух. Наприклад: «Оксана», поплескати в долоні. Наступна дитина поруч з Оксаною спершу повторює: «Оксана» та рух учениці, а тоді називає своє ім`я та демонструє новий рух.
Гра триває, доки всі діти не назвуть правильно імена та рухи тих, хто був перед ними. Останній учасник називає імена та рухи всіх.
Для зручності можна сформувати два кола. Щоб ускладнити завдання, діти можуть називати імена та рухи однокласників від останнього до першого. Проте це займе більше часу.
Ефект:
Гра розвиває спостережливість та зорову пам’ять. Діти вчаться вибудовувати асоціації з рухами та іменами, щоб краще запам’ятовувати.
Гра є версією швидше індивідуального енерджайзера. Утім, завдяки тому, що учні виконують такі завдання разом, покращується мікроклімат, а діти позитивніше оцінюють свої шкільні будні.
«П’ять фактів»
Тривалість:
10 хвилин.
Гра:
Запропонуйте кожній дитині за дві хвилини на окремому аркуші написати п’ять її хобі чи вмінь. Наприклад: «Люблю фотографувати», «Вмію кататися на лижах», «У мене є кіт», «Знаю дві мови», «Люблю пізно прокидатися на вихідних», «Читаю сучасну українську поезію».
Завдання — хаотично рухатися класом та питати інших, чи їхні вміння та інтереси збігаються з вашими. Наприклад, Олег теж вміє кататися на лижах, тому вписуємо його ім`я навпроти цього пункту. До кожного з п’яти пунктів слід написати імена двох однокласників. Виграє той, кому першому вдалося зібрати та написати десять імен.
Ефект:
Гра рівноцінна короткій фізичній розминці. Завдання побудовано так, що діти розповідають про себе не публічно, а перед одним-двома однокласниками одночасно. Завдяки цьому вони тренують соціальні навички в найменш стресових умовах, вчаться комунікувати та презентувати інформацію в умовах обмеженого часу.