Три ідеї творчих проектів на уроках, що зацікавлять старшокласників

Як захопити старшокласників навчанням? Пропонуємо три ідеї інтегрованих проектів, в яких учні зможуть застосувати теоретичні знання, проявити творче мислення і попрацювати в команді. Адже творчі завдання — один з найкращих способів надихнути школярів на навчання.

Буктрейлер: проморолик про книгу

Буктрейлер — це рекламний ролик про книгу, що образно висвітлює окремі моменти сюжету і водночас інтригує та спонукає до прочитання повної версії тексту. Візуалізувати зміст книги можна у вигляді трейлера фільму, набору слайдів з ілюстраціями та окремими цікавими фактами про твір.

Приклад буктрейлера за мотивами драми Лесі Українки «Лісова пісня» (проект Даші Левіної)

Головне завдання буктрейлера — не стільки розкрити зміст книги, скільки викликати сильні емоції і зацікавлення до її прочитання. Цього можна досягти, вдало скомпонувавши моменти сюжету твору, оздобивши відеоряд музичними треками і відеоефектами.

Ідеї втілення проекту з учнями

Запропонуйте школярам відчути себе справжніми режисерами і створити коротке відео за мотивами улюбленої книги, програмного твору чи бестселера. Причому втілити такий проект можна не тільки на уроках літератури, а й у межах будь-яких навчальних дисциплін.

Наприклад, на уроках історії можна візуалізувати певний історичний період. На уроках географії — зробити міні-фільм про відкриття чи дослідження певного географічного об’єкта (материка, острова, країни). На уроках фізики, хімії, біології чи математики — зробити проморолик до підручника. Проект такого формату дає змогу проявити креативність і розкрити свій творчий потенціал кожному учню.

Буктрейлер за мотивами роману «Анна Кареніна» Толстого, відзнятий учнями 11-го класу

Для втілення проекту можна використовувати наявні в мережі відео, світлини, зображення, музику і фрагменти тексту (посилання на джерела обов’язково вкажіть у титрах). Або відзняти справжній міні-фільм за мотивами книги зі школярами у ролі акторів. Камер смартфонів буде цілком достатньо для зйомки такого проекту.

Етапи створення буктрейлера

Перш ніж приступати до виконання проекту, необхідно розробити детальний план роботи, а також розподілити обов’язки між учасниками команди (якщо проект груповий).

  • Вибір книги. Узгодьте одразу з учнями, до якої саме книги вони будуть створювати буктрейлер (програмна класика, підручник з певного предмета, сучасний бестселер тощо).
  • Розробка сценарію. Запропонуйте школярам продумати сюжет і написати текст, якщо він потрібний. Сюжет має бути побудований так, щоб глядачеві неодмінно захотілося дізнатися, що ж було далі в цій історії. Важливо зауважити, що тривалість готового матеріалу не має перевищувати трьох хвилин — оптимальний час, щоб утримати увагу потенційного глядача.
  • Збір матеріалу. Порадьте школярам відповідально підійти до підбору потрібного матеріалу. Протягом цього етапу їм необхідно дібрати фото, тексти, малюнки і музичні треки.
  • Підготовка до зйомки і створення відеозаписів (якщо це передбачено сценарієм). На цьому етапі необхідно дібрати костюми, підготувати інтер’єр для кожного фрагмента і зробити запис окремих сцен у кілька дублів.
  • Запис озвучення тексту (якщо це передбачено сценарієм). Для цього необхідно використати спеціальну програму. Наприклад, Ashampoo Music Studio 2018 — зручний безкоштовний редактор з приємним інтерфейсом для нескладної обробки звуку.
  • Вибір програми і відеомонтаж. Для початківців можна використовувати програму Windows Movie Maker. Вона проста у використанні, при цьому має досить великий функціонал.

Скрайбінг: навчальні мальовані відео

Скрайбінг — це метод пояснення чи розповіді, під час якого паралельно створюються схематичні малюнки, що ілюструють ключовий зміст сказаного. За допомогою скрайбінгу можна донести будь-яку інформацію в максимально зрозумілому і привабливому для слухача форматі. Тому для його створення використовують малюнки, схеми, ключові слова, діаграми, анімовані зображення тощо.

Скрайбінг, створений AsapScience і перекладений освітнім проектом «Цікава наука»

Найчастіше йдеться про відеоскрайбінг — короткі мальовані відео, створені за допомогою спеціальних програм.

Ідеї втілення проекту з учнями

Вивчаючи суху теорію, передбачену навчальною програмою, запропонуйте школярам переосмислити її та подати у формі розповіді з яскравими наочними малюнками, простими прикладами і цікавими фактами.

Скрайбінг-презентація «Частина мови — іменник»

За допомогою скрайбінгу можна візуалізувати що завгодно, навіть складну математичну теорію або сухий матеріал параграфа з будь-якого підручника. Із додаванням яскравих анімованих героїв можна створити справжній пізнавальний мультфільм на будь-яку тему (візуалізувати правило з мови, зміст хімічної реакції, математичну теорему тощо).

Етапи створення скрайбінгу

  • Обґрунтування ідеї. Зверніть увагу учнів, що ідея відео має бути актуальною і зрозумілою, а пояснення — вичерпним і підкріпленим фактами.
  • Розподіл обов’язків між учасниками робочої групи. Це обов`язково потрібно зробити на етапі підготовки, якщо запланована робота над командним проектом.
  • Створення сценарію. Запропонуйте школярам розробити план розповіді, прописати всі репліки і продумати всі візуальні образи, які будуть використовуватися на кожному з етапів.
  • Вибір програми. Необхідно ознайомитися з можливостями, перевагами і недоліками інтернет-інструментів для створення скрайбінгу та обрати оптимальний варіант. Пропонуємо звернути увагу на такі програми — PowToon, Sparkol VideoScribe, Moovly та Vyond.
  • Вибір заготовок. На цьому етапі доцільно дібрати шаблони та замальовки, які будуть використані під час монтажу.
  • Монтаж. На фінішному етапі необхідно скомпонувати і змонтувати сюжетні складові в єдиний відеоряд, а також перевірити, чи достатньою мірою образи відтворюють теоретичний зміст.

Комікси: навчальний матеріал у веселих малюнках з репліками

Комікс — мальована історія, в якій ілюстрації, як правило, супроводжуються текстовими репліками головних героїв та іншими коментарями. Цей прийом широко практикують у школах США і країнах Західної Європи для опрацювання навчального матеріалу.

Ідеї втілення проекту з учнями

Робота над створенням проекту коміксу дає змогу творчо підійти до подання навчального матеріалу, адже можна вигадати історію з намальованими персонажами. За допомогою коміксу можна переосмислити найскладніші речі і розповісти про них у цікавому розважальному форматі.

Фрагмент коміксу на тему шкільної екскурсії телевізійною студією «1+1»

Наприклад, на уроках з точних і природничих наук можна запропонувати учням створити комікс із сюжетом на кшталт мультфільму «Фіксики», в якому головні герої пояснюватимуть практичний сенс фізичних законів, хімічних реакцій чи математичних закономірностей у форматі сторітелінгу.

На уроках з української чи іноземної мови можна запропонувати школярам намалювати комікс, у репліках головних героїв якого обов’язково вживатимуться, наприклад, певні слова, звороти, сталі вирази чи використовуватимуться дієслова в різному часі.

Етапи створення коміксу

Проект коміксу можна зробити як власноруч, промалювавши кожний епізод, так і за допомогою спеціальних онлайн-інструментів. Останні мають широкий функціонал і завдяки величезній кількості готових шаблонів дають змогу намалювати онлайн яскраві змістовні ілюстрації навіть тим учнями, у яких зовсім немає хисту до малювання.

  • Перш ніж починати роботу над промальовками фрагментів коміксу, необхідно розробити план і розподілити обов’язки між учасниками команди (якщо проект груповий).
  • Визначитися з темою. Узгодьте з учнями, який зміст програмного матеріалу має бути висвітлено в проекті.
  • Окреслити головну ідею та прописати сюжет. Визначіться зі школярами, як саме має бути розкритий навчальний матеріал (хто головні герої, які події розгортаються в їхньому житті тощо).
  • Розробити сценарій. На цьому етапі необхідно продумати візуальні образи, зміни ракурсів та прописати репліки кожного фрагмента коміксу.
  • Обрати онлайн-інструмент. Запропонуйте школярам ознайомитися з програмами для створення коміксів і обрати найбільш зручну. Наприклад, можна використовувати безкоштовний сервіс Pixton.
  • Скомпонувати. Це завершальний, але найголовніший етап, у ході якого необхідно поєднати всі малюнки та вписати всі репліки таким чином, щоб читачеві було цікаво послідовно його читати і переглядати, занурюючись у тематичну атмосферу.

    Поділитися цією статтею