Можливості для вчителів: підвищуйте свою професійну цінність в «Освіторії»

Про підвищення кваліфікації багато говорять, а де і як його можна пройти? Де відбувається системна «прокачка» сучасного вчителя? А як бути під час пандемії: перенести всі наміри «на кращі часи» чи скористатися онлайн-можливостями вдома? А якщо непокоїть окреме питання: наприклад, як провести дистанційний урок чи як допомогти конкретному учневі з особливими освітніми потребами? Про все це розповідає координаторка тренінгового центру «Освіторії» Наталія Каташинська. А також — про 15 програм з підвищення кваліфікації вчителів.

І для «гурманів», і на повсякдень

«Концентроване натхнення» — так казали присутні, коли в тренінговому центрі «Освіторії» навчала дружньої комунікації в команді Меґґі Макдоннелл — найкраща вчителька світу за версією Global Teacher Prize 2017, одна з ТОП-100 жінок за версією BBC.

Якщо навчання від міжнародних освітніх зірок та виступи світових лідерів думок у галузі освіти — для «гурманів педагогіки», то серед решти семінарів, лекцій, тренінгів та воркшопів можна знайти щось до смаку кожному: і, так би мовити, хліб насущний, і десертик. Адже тут пропонують різні формати: двогодинні лекції для вчителів і батьків, презентації, майстерки, ґрунтовні одно- та дводенні тренінги на вихідних, модульні курси навчання з підвищення кваліфікації.

Хоча Освіторія Хаб, справжнє місце сили освітян, відкрили лише рік тому, у нього вже є певні традиції. Історія тренінгового центру «Освіторії» починається значно раніше, коли різноманітні активності проходили не в одному приміщенні. Перші тренери (Юрій Гайдученко, Ігор Хворостяний, Марина Пристінська, Євгенія Плужник, Інна Большакова) виростали з учителів Новопечерської школи, підвищенням кваліфікації яких займалися провідні канадські педагоги-практики. Нині тут найкращі експерти України та світу допомагають учителям підвищувати свою професійну цінність, переформатовувати освіту під потреби учня XXI століття.

Агенти змін і ті, хто сприяє інклюзії

З 2017 розпочався найбільший на той час проєкт — Школа тренерів НУШ. Ідеться про підготовку справжніх агентів змін — фахівців з підвищення кваліфікації вчителів початкових класів Нової української школи. Вони опановували, а потім ділилися досвідом як експерти в регіонах з іншими педагогами сучасними методиками: інтегроване навчання, стратегії розвитку критичного мислення, читацьких і математичних компетентностей, психологічні особливості розвитку дітей молодшого шкільного віку, організація класного середовища, проєктна та групова робота, основи нейропсихології та багато іншого. Набували навичок вчителя XXI століття та вчилися передавати їх колегам, адже без таких глобальних змін реформа могла б стати просто формальністю. Із тренерів НУШ теж виросло чимало експертів, які знаходять час ще й на тренінгову діяльність.

З 2018 року запрацював курс сприяння інклюзії в Україні «РАЗОМ». Зараз вже триває четвертий успішний навчальний курс, на який подали заявки понад півтисячі вчителів, психологів, вихователів дитсадків. Усі, кому важлива та потрібна в роботі тема інклюзії, можуть пройти 6 модулів, які складаються зі 144 годин теорії та 100 годин практики. Наступні модулі, до яких, до слова, можна приєднатися окремо: про особливості навчання дітей із СДУГ, дислексією, порушеннями мовлення та синдромом Дауна, а також про психологічні аспекти інклюзивної освіти.

Реєстрація

Вихід у віртуальний формат

У 2020 році, після оголошення локдауну 12 березня, тренінговий центр дуже гнучко і швидко перейшов у новий формат. Вже 21 березня тренінги працювали в онлайн-форматі. Освітянам запропонували теми, які найбільше їх хвилюють відтоді й донині: як вибудовувати та оцінювати дистанційне навчання в складних умовах, без попередньої підготовки. Лектори пропонують слухачам освітні ресурси, які полегшують життя вчителя під час онлайн-занять, відеоматеріали та іншу конкретну допомогу.

За словами пані Наталії, їй ближче «живі» тренінги з обмеженою кількістю учасників. Для неї це про глибину, прицільну роботу, можливість відпрацювати матеріал з кожним, набуття нових навичок. Але вебінари, дистанційні курси та інші формати онлайн-навчання рятують у нових умовах. До того ж на думку експертів, за ними майбутнє, коли люди протягом усього життя у зручних для себе умовах, вдома обиратимуть цікаві курси, вмітимуть дисциплінувати себе та завершувати такі заняття, міксувати отриманні знання в щось нове.

Навчаються і командами

За останні роки в тренінговому центрі «Освіторії» з’являється дедалі більше курсів, тренінгів, напрямів — це вже ціла система, що побудована гнучко і відкрито. Це і розвиток, і спілкування, і формування освітянської спільноти, і натхнення. І, звісно ж, сертифіковане навчання: тут пропонують 15 програм підвищення кваліфікації.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №800, тренінговий центр «Освіторії» може вважатися суб’єктом підвищення кваліфікації педагогів. За цей рік ми затвердили програми, адаптували сертифікати та створили їх реєстр. Тепер наші навчальні події можна внести в план свого професійного розвитку, а отримані сертифікати достатньо визнати педагогічною радою школи. Окремі вчителі можуть приєднатися до тренінгів за розкладом подій «Освіторії».

Але є і варіант командного навчання з власної ініціативи. Тоді дата і тематика підбираються залежно від запиту. Ефективніше, коли топменеджери шкіл та інші очільники освітянських команд організовують системне навчання для всього колективу, наприклад, із впровадження змішаного навчання або стратегій формувального оцінювання.

Чому опираються вимогам «згори»

Пані Наталя впевнена, що система підвищення кваліфікації вчителів буде розвиватися та змінюватися. Адже жодні зміни не відбуваються «згори», доки вчитель не має розуміння, що це потрібно. А нині він не має достатньо інформації, навіщо активно вчитися, що це змінює. Зазвичай є активісти, новатори, які скористалися різноманітними можливостями, програмами, грантами, володіють сучасними знаннями і хочуть бути ще кращими. Але це лише група людей. Решта сприймає це як нові штучні вимоги до них керівництва: мовляв, треба бути «таким і сяким», а де на все взяти час та інші ресурси?

Прагнення розвитку — звісно, вроджена якість, особливо у вчителів. Але надто багато клопотів у повсякденній роботі не дають на це зважати. Багатьох освітян збиває з пантелику перехідний етап перевірки кваліфікації вчителів, непевність у процедурі (як гроші мають ходити за вчителем, що це дає). Ще не забулися часи, коли підвищення кваліфікації було «примусово-добровільним», лише в інститутах післядипломного розвитку, лише за однією програмою, яка нічого особливо не змінювала у професійному житті вчителя.

Наталя Каташинська розповідає про тренінговий центр «Освіторії» та інші корисні ресурси для вчителів на EdCamp

Що дає вчителеві вибір

Суть реформування в тому, щоб відтепер ініціатива зараховувалася, щоб учителі знаходили те, що саме їм цікаво, потрібно в роботі просто зараз і на завтра, мали відповіді на свої конкретні запитання, переймали досвід у практиків. За ті самі гроші, які мають ходити за вчителем, людина може опанувати максимально якісні сучасні методики.

Пані Наталя мріє, щоб підвищення кваліфікації було чітко прив’язане до отримання нової кваліфікаційної категорії (приміром, якщо набрати певну кількість балів за навчання), а це поступ у кар’єрі та має бути зростанням, як особистісним, професійним, так і фінансовим.

У тренінговому центрі цінують ідеї та пропозиції освітян. У підготовці програми команда відштовхується як від свого бачення й досвіду, так і, передусім, від запитів аудиторії. Для цього збирають зворотний зв’язок, проводять анкетування. Наприклад, у курсі «РАЗОМ» саме від потреби батьків та вихователів з’явилися модулі про інклюзію в дошкільній освіті та про вікову психологію дітей, статеве виховання. Тренінговий центр прагне стати потужним осередком професійного взаємообміну між експертами, тренерами, вчителями та батьками.

Найближчі активності в тренінговому центрі:

Онлайн-лекція «Позакласне: 5 міфів, які допоможуть зрозуміти мистецтво»

17.11.20. Початок о 17:30.

Мистецтвознавиця, комунікаційниця та письменниця Софія Мокій допоможе відшукати ключі до розуміння класичного мистецтва: 5 міфологічних сюжетів, які треба знати, щоб його розуміти. Подивимося під іншим кутом на міфи Давньої Греції, які ми всі колись вивчали або викладаємо в школі.

Реєстрація

Вебінар-практикум «Основні можливості художньої літератури для дітей»

24.11.20. Початок о 17:30. Для вчителів початкової школи.

Де отримати інформацію про дитячих авторів та їхні книжки? Як інтегрувати сучасну українську літературу в програму навчання початкової школи? Як провести урок, використовуючи матеріали акції #ЖивіПисьменники. Про це розкажуть і дадуть інструменти для роботи методистки Лабораторії дитячого читання МАН України Галина Ткачук та Анна Третяк.

Реєстрація

Воркшоп «WowW школа орієнтована на успіх та вирішення проблем»

03.12.20. Початок о 16:30.

«У дитини не виходить швидко читати. Учень поводиться не так, як усі, нечемно. У сина щось не так з математикою». Як перестати думати про проблеми і перемкнутися на бажані зміни? Разом з дитиною шукати відповіді на питання: «Як ми хочемо, щоб було», «Що в нас уже є для цього» та «Як найкращим чином досягти бажаного»?

Вчителька, тренерка, коуч Вікторія Спащенко допоможе перейти на рішення-орієнтований спосіб спілкування.

Реєстрація

Програми тренінгового центру «Освіторії»:

 1. Формувальне оцінювання (Юрій Гайдученко)
 2. Українська мова та література в Новій українській школі (Ігор Хворостяний, Ольга Питюр)
 3. Сучасні нейронауки для ефективного навчання учнів початкової школи (Марина Пристінська)
 4. Рішення-орієнтований підхід для педагогів та освітніх управлінців (Вікторія Спащенко)
 5. Основи психології для ведення ефективної та креативної педагогічної діяльності (Євгенія Плужник)
 6. Майстер дистанційного навчання (Юрій Гайдученко)
 7. Критичне мислення (Інна Большакова)
 8. Креативні педагогічні стратегії (Юрій Гайдученко)
 9. Інтегроване навчання в початковій школі (Інна Большакова)
 10. Інклюзивна освіта (Наталія Гладких)
 11. ІКТ-прокачка (Тетяна Ткаченко)
 12. Змішане навчання (Юрій Гайдученко)
 13. Дослідження медіа (Інна Большакова)
 14. Крок за рамки: як зацікавити дітей візуальним мистецтвом (Інна Большакова)
 15. Онлайн-конференція «Від викликів до можливостей. Про змішане та дистанційне навчання». Програма містить 7 актуальних нині модулів, у яких, серед іншого, йдеться про дистанційний урок мрії, ресурси та комплексні рішення для змішаного та дистанційного навчання, стратегії формувального оцінювання для дистанційного навчання, Off/on line: як увімкнути увагу та цікавість до навчання.

Про події та курси тренінгового центру «Освіторії» можна дізнаватися на сторінці у Facebook та на сайті Хабу Освіторії, а потім зареєструватися. З будь-яких питань щодо організації і тематики навчань варто поспілкуватися з координаторкою тренінгового центру Наталією Каташинською (kny@osvitoria.org).

Поділитися цією статтею