Автор тексту: Світлана Аксіл
У рубриці Future Perfect продовжуємо розповідати про найпрогресивніші школи в Україні та за кордоном. Цього разу — про одну з топових шкіл Нью-Йорка з гучним ім’ям Таусенда Харріса.
“Відкрийте двері для всіх. Нехай діти багатих та бідних сидять разом і не знають ніякої різниці, крім хорошої поведінки та інтелекту”,— це девіз американської школи Townsend Harris, куди потрапляють (як і раніше, так і зараз) лише обдаровані діти, незалежно від статків їхньої родини. Townsend Harris стабільно входить до топ-100 кращих освітніх закладів країни за рейтингом U.S. News and World Report, а у 2010 році була названа виданням New York Post найкращім вишом міста.
Повноцінним вищим навчальним закладом ця школа стала ще у 1904 році. Її заснував відомий політик та дипломат того часу Таусенд Харріс, що був великим прихильником безкоштовної освіти. Цікавий факт, що у 1942 році тодішній міський голова зачинив школу нібито через брак бюджетних коштів. Хоча існує версія, що він мав приховані мотиви — його родича не взяли до цієї школи.
Нове життя Townsend Harris High School отримала у 1948 році завдяки зусиллям випускників. Заклад знову почав працювати у маленьком будиночку, а вже потім розширився та переїхав до сьогоднішньої нової будівлі, що розташована в університеті міста — Квінс-коледж.
Сьогодення у школі
Зараз у школі навчається близько 1200 учнів. Навчаються тут з 9-го по 12-ий класи. За останніми даними Townsend Harris займає 7-му позицію серед найкращих шкіл міста Нью-Йорк та 33-тє по всій Америці. Останні кілька років видалися для школи важкими — зміни тимчасового директора Розмарі Джахода, проти якої виступали більшість вчителів, студентів та батьків, перетворила учнівське життя у хаос. За словами учнів вона була дуже консервативна, а це ніяк не співпадає з ідеологією Таусенд Харріс.
«Вона відмовлялась захищати мусульманських студентів від переслідування, поставила під загрозу перспективи нашої школи та неправильно проводила управління закладом, який кожен поважає, любить та хоче зробити найкращим», – описував її президент учнівського класу.
Учні-студенти змусили подати у відставку керівництво. У травні минулого року відбулося обрання нового директора, яким став Брайан Кондон і справи школи та успішність учнів знову почали поліпшуватися.
Як стати учнем Townsend Harris
Вступити до Таунсенда Харріса має будь-який учень 8-го класу Нью-Йоркської школи — це молодь 15-18 років. Відбір проходить на конкурсній основі, а не за допомогою одного вступного іспиту. Наприклад, щоб потрапити до 9-го класу, потрібно мати високі оцінки тестування 7-го класу, а також хороші показники відвідування. Якщо заявка подається до вступу до 10-го класу, оцінюють результати та успіхи 8-го. І, звичайно, відвідування теж відіграє велике значення.
Загалом мінімальний відсоток оцінок за екзамени повинен бути не менше 90%. Це два стандартизовані тести – ЕLA – рівень знань з англійської мови, на кшталт нашого диктанту. Другий екзамен – математика. При виборі серед кандидатів, буде зараховуватися більший показник балів. Рекомендаційні листи тут не приймаються і ніхто їх не читає. А от звіти щодо відвідуваності та пунктуальності відіграють важливу роль.
Якщо дитина навчалася в інший школі і забажала вступити до Townsend Harris, це можливо лише до 10-го класу включно. До 11-го чи 12-го заявки вже не приймаються. Загалом близько 5000-6000 тисяч юнаків та дівчат конкурують між собою за 280 місць на перший курс навчання у школі Townsend Harris кожного року. “Це безкоштовна приватна освіта. Це місце, де діти хочуть навчатися, а дорослі хочуть прийти на роботу”, – так характеризував Townsend Harris колишній директор Кеннет Бонамо.
Навчання
Рейтинг відвідувань школи є найвищим у Нью-Йорку. Навчання починається о 7:30 і закінчується близько третьої години дня. Уроки тривають від 42 до 45 хвилин найбільше, а перерви лише кілька хвилин. На території школи є своя лабораторія для вивчення ДНК, телевізійна та радіостудія.
“Донедавна я не розумів, наскільки я змінився як людина за останні кілька років. Я став міцнішим, розумнішим і набагато спортивнішим, ніж до вступу в старшу школу. Зараз я відчуваю у собі зміни, я став дружньою та екстравертною людиною, хоча у середній школі я був дуже сором’язливий і спокійний, навіть трохи незграбний», – ділиться враженнями від навчання один із учнів школи Метью Нейл.
Загалом у Townsend Harris кожен напрямок має певну кількість класів. Серед яких найменше — 3 класи з фізичного виховання. Мистецтво та музика по 6 і 8 класів, а більшість учнів віддають перевагу гуманітарним наукам та іноземним мовам. Кожна категорія має по 47 класів. Дещо менше за популярністю математика та наука — по 31 і 29 класів відповідно. Крім того, школа може похизуватися літературним журналом, газетами, шкільними мюзиклами, фотостудією, командами робототехніки та музики.
«Студенти можуть створювати свою власну оригінальну музику, а потім записувати її», – говорить Ліза Марс, помічниця директора школи з мови, мистецтва та музики.
Тут учні вивчають від грецької мови та латині, закінчуючи вивченням та дослідженням раку. Всі курси та предмети проводяться на рівні Advanced Placement (AP) або програми коледжу. AP – це програма, яку розробила спеціальна компанія, яка призначена для навчання учнів старших класів на рівні університетів. На початку така програма може видатись для учнів складною, але вчителі роблять усе можливе, щоб успішність кожного учня була на високому рівні. Така програма дає можливість вступити відразу після навчання на другий курс університету.
Освітні кредити в американській школі
Американські школярі мають академічні кредити, які мають змогу заробляти вже з 9-го класу, тобто у старшій школі. Система освіти влаштована таким чином, що кредит – це ніби наш бал, який нараховується за кожен успішно зданий предмет. Потрібна кількість кредиту сягає від 20 до 24 (залежить від штату). Якщо загальна сума відповідає вимогам – тоді учень може стати володарем диплому.
У 12-му класі старшої школи можна обирати курс для поглибленого вивчення предметів, тобто вищезгадана програма Advanced Placement (AP). Результати за такою програмою дають пільги при вступі до 90% вишів США, Канади, Великобританії та понад 50 інших країн. Абітурієнти, які склали таку програму менше ніж 3 за 5-тибальною шкалою мають примарні шанси вступити до ВНЗ. Але якщо оцінка «відмінно» – є великий шанс мати пріоритет до вступу у Гарвардський, Прінстонський чи Єльський університети.
Традиції Townsend Harris
Одна з головних традицій школи Townsend Harris — клятва чи присяга Ephebic нових студентів. Щоосені церемонію проводять для вручення дипломів та проголошенням новачками присяги, яку мають поважати та дотримуватися всі, навіть після завершення навчання. Адже вони і при навчанні і після залишаються «Harrisites» — так вони часто себе називають.
Загальні пункти цієї присяги мають таке значення:
• Повага до себе
• Повага інших, їх прав та власності.
• Повага до власності спільноти Townsend Harris
• Повага до органу влади та юридична відповідальність тих, хто знаходиться в школі
Таким чином школа намагається досягнути успіхів не тільки в освіті, але й у соціальному розвитку, включаючи дисципліну у школі та поза нею. «Місія старшої школи Таусенда Харріса – сприяти любові до навчання, прищеплювати звичку до розслідування та сприяти усвідомленню краси в природі та мистецтві. Ми даємо учням можливість мати свою точку зору, щоб вони самі мали змогу оцінювати все, без нав’язування думки вчителів», — каже директор Брайан Кондон.
Досягнення
Школа має багато випускників, якими може пишатися. Наприклад, Герберт Хауптман, математик, який отримав Нобелівську премію, вчений Манфред Халперн, відомий американський експерт з політології Близького Сходу. Безліч представників письменництва та журналістики, багато з яких отримали Пулітцерівську премію чи Оскар, представники бізнесу та підприємства, адвокати та політики.
Школа Townsend Harris High School має багато відзнак, щодо високого рівня здачі екзаменів та відвідування учнів. Як казали самі випускники школи, що перебування в Таусенді Харріс стало для багатьох інтелектуальним пробудженням.