Ви давно чекали, і нарешті це сталося! Ми щасливі оголосити ТОП-50 найкращих вчителів України за версією Global Teacher Prize Ukraine 2020. Вони не схожі одне на одного, живуть у різних куточках України, але об’єднує їх одне — любов до дітей та намагання зробити свій внесок у майбутнє України. Сучасні, проактивні та натхненні — наші півфіналісти саме такі!
Global Teacher Prize Ukraine — це щорічна національна премія, місія якої — підкреслити важливість педагогів в Україні. Адже #ВчителіВажливі від найменшого селища до найбільшого мегаполіса. Національну премію Global Teacher Prize Ukraine заснувала ГС «Освіторія» у 2017 році. Переможцями минулих років стали Олександр Жук, Паул Пшенічка і Наталя Кідалова.
Топ-50 фіналістів Global Teacher Prize Ukraine 2020
Владислава Бандурко
Населений пункт: місто Київ
Навчальний заклад: ліцей «Educator»
Предмет: Біологія
Владислава підготувала до ЗНО 57 учнів, які склали ЗНО на 179-199 балів. Більшість методичних матеріалів створює, перекладаючи англомовні книжки. Зараз разом з колегою працює над власним робочим зошитом, де збирає авторські завдання, напрацьовані за роки підготовки до ЗНО. Найбільшим своїм досягненням вважає створення власного проєкту Educator, до якого зараз входить мережа курсів підготовки до ЗНО та невеликий ліцензований приватний ліцей.
«Найголовніші нагороди, які я маю як учитель — успіхи і усмішки моїх учнів. Кожного разу, коли мої випускники приходять у гості або за порадою, я знаю, що моя праця важлива».
Сергій Барабан
Населений пункт: місто Вінниця
Навчальний заклад: Вінницький технічний ліцей
Предмет: Інформатика
Окрім школи, Сергій викладає комп’ютерне моделювання в МАН і технічному університеті. Також він є членом правління організації «ІТ-скаутс», мета якої — поєднання скаутського руху із сучасними інформаційними технологіями. Разом з учнями Сергій придумує різні стартапи, які неодноразово перемагали на конкурсах. Також вчитель знімає уроки для YouTube-каналу, а в соцмережах популяризує робототехніку.
«Для мене головний результат — не перемога в якомусь конкурсі, а перемога учня над собою. Особистісний ріст учня з часом — ось що для мене важливо».
Дмитро Басов
Населений пункт: місто Київ
Навчальний заклад: Науково-дослідницька школа «Базис»
Предмет: Алгебра, Геометрія, Математика
Дмитро є ініціатором створення творчої лабораторії «5 НАУК». З метою популяризації математики брав участь у проєктах STEM-освіти, а також провів три фестивалі цікавих дослідів. Його учні мають хороші результати на ЗНО, а цьогоріч одразу двоє хлопців отримали 200 балів. Чимало дітей після школи продовжують шлях Дмитра і стають вчителями математики.
«Для мене успішні учні — ті, які стали самостійними. Коли бачу, що вони рухаються без мене і розвиваються — це моя перемога!»
Вікторія Безверха
Населений пункт: село Миколаївка Дніпропетровської області
Навчальний заклад: Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Предмет: Англійська мова
Вікторія проводить уроки у форматі «світового кафе». Діти, вивчаючи англійську мову, знімають відео, створюють колажі та книги. У 2017 та 2018 роках її учні здобували перемогу в проєктах GoGlobal GoCamp, у 2019 році увійшли до 25 шкіл-переможниць проєкту Klitscko Foundation ZeroWaste School Ukraine. Напрацювання вчительки стали частиною каталогу «Освітянські здобутки Дніпропетровщини». Вікторія пропагує ідеї відповідального вчительства від EdCampUkraine серед вчителів школи.
«Своєю місією вбачаю мотивацію людей до саморозвитку та прагнення змін через співпрацю в команді».
Людмила Безсмертна
Населений пункт: місто Чернігів
Навчальний заклад: Чернігівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3
Предмет: Англійська мова
Людмила отримала звання «Відмінник освіти України». За її плечима участь у програмі «Українські лідери європейської освіти» та друк статті «Interactive methods» у газеті English. Серед її учнів є з десяток фіналістів міжнародного конкурсу FLEX, котрі навчалися в школах США, дехто з них вже навчається там в університетах. Також Людмила представляла Чернігівську область на семінарі Британської Ради для вчителів англійської мови.
«Найбільш значущими для мене є визнання та подяка від моїх учнів і батьків, їхнє бажання піти моєю стежиною педагога, визнання, що мій предмет їм потрібний, що «пройшовши через мої руки», вони отримують впевненість у собі і не соромляться розмовляти з іноземцями та подорожувати різними країнами».
Наталія Бойко
Населений пункт: село Жоравка Київської області
Навчальний заклад: Опорний загальноосвітній навчальний заклад «Жоравський НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів — ДНЗ (ясла-садок)»
Предмет: Біологія, Основи здоров`я, Хімія
На своїх уроках Наталія використовує чотири елементи STEM-освіти. Розробки її занять публікуються у фахових періодичних виданнях та на освітніх сайтах. Вона є автором спецкурсів та методичних посібників. Її учні перемагають на всеукраїнських та міжнародних конкурсах. З 2014 року вчителька викладає за системою GLOBE (глобальне вивчення та спостереження з метою поліпшення довкілля).
«Переконана в тому, що, навчаючись самому, можна навчити інших, розвиваючись самому, можна розвинути інших, цікаво буде самому — цікаво буде іншим. І тому завжди починаю з себе…»
Наталія Борисенко
Населений пункт: місто Харків
Навчальний заклад: Харківський ліцей № 112
Предмет: Українська література, Українська мова
Найбільшим своїм досягненням Наталія вважає навчальні квести, що поєднують у собі інтерактив та групову роботу. Створила сайт, де публікує свої авторські розробки та вебінари. Також ініціювала відкриття YouTube-каналу під назвою «Прості уроки з Наталією Борисенко». Цього року вдруге долучається до антидискримінаційної експертизи підручників.
«Якщо є чим ділитись і є чим пишатись, то варто це робити, бо комусь ваш приклад може стати натхненням і допомогти, а може і змінити життя. Бо немає нічого неможливого і нічого неважливого в житті».
Ганна Бут
Населений пункт: місто Мелітополь Запорізької області
Навчальний заклад: ДНЗ «Мелітопольський професійний аграрний ліцей»
Предмет: Біологія, Громадянська освіта, Екологія, Класний керівник, Німецька мова, Художня культура
За ініціативи Ганни ліцеїсти здобули перемогу в пілотному проєкті DOCU/ТИЖДЕНЬ проти булінгу. Разом з учнями заснували у школі волонтерський рух «Свічадо». Вчителька двічі була спікеркою на EdCamp Melitopol. Також взяла участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Викладання іноземних мов в Україні та за її межами: досвід і виклики». Вихованці Ганни є неодноразовими переможцями в різноманітних творчих конкурсах.
«Як для вчительки громадянської освіти показником успішності учнів для мене є їхня громадська залученість та реалізація своїх умінь та мрій».
Іван Верещака
Населений пункт: село Чулаківка Херсонської області
Навчальний заклад: Чулаківський заклад повної загальної середньої освіти
Предмет: Астрономія, Інформатика
Під час роботи Іван використовує поєднання чотирьох «слабкостей дітей»: гаджетів, віртуальної та доповненої реальності, гейміфікації та командної роботи. Така методика дала свої результати: учні перемогли в першому Всеукраїнському STEM-чемпіонаті з використанням Minecraft: Education Edition. Окрім того, здобули перемогу на численних конкурсах і турнірах з інформатики. Іван є керівником та тренером міжнародної академії Cisco у школі, сертифікованим учителем-новатором Microsoft та учасником мережі учителів Microsoft.
«Найбільшим моїм професійним досягненням є неформальне визнання школярами як найбільшого друга. Знаєте, проходячи коридорами початкової школи, стаєш схожим на новорічну ялинку, а точніше на квочку, оточену дітками-курчатками.»
Валентина Воронецька
Населений пункт: місто Вінниця
Назва школи: Комунальний заклад «Гуманітарна гімназія №1 ім. Пирогова Вінницької міської ради»
Предмет: Всесвітня історія, Громадянська освіта, Економіка
Валентина є регіональним координатором неформальної освіти EdCamp у Вінниці. Здобула перемогу у двох міжнародних конкурсах від Trans.History за найкращий план уроку. Брала участь в українсько-грузинському обміні «ERASMUS». Її розробку «Україна-ЄС» надруковано в підручнику «Людина і світ». Учні Валентини неодноразово перемагали у ІІ та ІІІ етапах олімпіад з історії та економіки. Методичними напрацюваннями вчителька ділиться з колегами, виступаючи з лекціями у Вінницькому державному педагогічному університеті імені М.Коцюбинського.
«Серед моїх учнів є багато успішних, чиї долі маленьких людей я поблагословила як учитель. І сьогодні пишаюсь їхніми досягненнями».
Надія Гайдученко
Населений пункт: село Тягинка Херсонської області
Навчальний заклад: Тягинський заклад повної загальної середньої освіти
Предмет: Українська література, Українська мова
Надія є керівницею секції МАН «Українська мова». Протягом багатьох років є постійним членом журі районного етапу Всеукраїнської олімпіади з української мови, конкурсу ім. Петра Яцика та Тараса Шевченка. Її учні — переможці районних та обласних учнівських олімпіад з української мови та літератури (8 переможців районного етапу, 3 — обласного). Також вихованці беруть участь у районних та обласних краєзнавчих експедиціях.
«Переконана в тому, що тільки вчитель, який досягає особистих цілей та отримує від них перемоги і рухається вперед, може виховати успішне покоління. Головне в цьому процесі — ділитися своїми емоціями від процесу досягнення мети (будь-якими — і позитивними, і негативними), аби кожен учень отримав свій життєвий сценарій досягнення успіху в житті».
Елла Даниліна
Населений пункт: місто Українськ Донецької області
Навчальний заклад: Українська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №13 Селидівської міської ради
Предмет: Мистецтво, Технології, Трудове навчання, Класний керівник
У 2016 році вчителька стала лауреаткою конкурсу «Народний Спікер» від видавничої групи «Основа», завдяки чому потрапила на ІІ Всеукраїнську (не)конференцію EdCamp Ukraine2016. Увійшла до ТОП-50 найкращих вчителів України за версією Global Teacher Prize Ukraine 2019. Нині є керівником міського методичного об’єднання вчителів трудового навчання та художньо-естетичного напрямку. Разом з учнями бере активну участь в освітніх проєктах. Елла має друковані матеріали на сайтах «На урок» та «Всеосвіта», неодноразово друкувалася в журналі «Трудове навчання» від ВГ «Основа».
«Найбільший показник успішності — вміння досягати найбільшого результату за найменших енергетичних витрат. Змінюються діти, змінюєшся ти, змінюється світ навколо тебе».
Юлія Должанська
Населений пункт: місто Харків
Навчальний заклад: Харківський приватний ліцей «Школа «Ранок» Харківської області
Предмет: Українська мова і література
Учні Юлії є лауреатами мовно-літературних конкурсів та захистів науково-дослідницьких робіт. Серед вихованців вчительки чимало дітей з особливими освітніми потребами. За її ініціативи у школі було реалізовано кілька соціальних проєктів. Уже кілька років поспіль вона бере активну участь у регіональних конференціях для шкільних педагогів EdCamp, у тому числі як спікерка. Має нагороди обласного рівня за блог «Готуємось до ЗНО з української мови та літератури».
«Найбільшим показником успішності учнів, на мою думку, є не їхня оцінка на іспитах, хоча це теж важливо, а те, як вони пристосовані до життя, чи вміють бути щасливими, успішними поза школою. Чи навчилися діти критично мислити й осмислювати інформацію, любити читати, бути патріотами».
Анна Домніч
Населений пункт: місто Київ
Навчальний заклад: Новопечерська школа
Предмет: Фізкультура, Хореографія
Для Анни найкращим показником успішності її учнів є бажання відвідувати її тренування. Вона активно розвиває культуру мажорет-спорту в Україні: за кілька років її учні вже встигли стати чемпіонами Києва та України. У популярній соцмережі TikTok її руханки набирають безліч переглядів. Анна активно впроваджувала тему спорту у Всеукраїнській школі онлайн, її уроки були одними з найпопулярніших.
«Минулого року ми з дітками танцювали на премії Global Teacher Prize Ukraine, а цього року їхня найбільша мрія — побачити мене на сцені цього конкурсу. А мрії повинні здійснюватися».
Тетяна Дуцик
Населений пункт: смт Балабине Запорізької області
Навчальний заклад: Балабинський навчально-виховний комплекс «Школа І-III ступенів — гімназія «Престиж» Запорізького району Запорізької області
Предмет: Англійська мова (початкова школа), Вчителька початкових класів
Тетяна працює в інклюзивному класі. Вважає, що оскільки сучасні діти багато часу проводять онлайн, реальне спілкування стає мистецтвом, якого потрібно навчати. Для цього чудово підходить метод сторітелінгу. Тетяна Дуцик — лауреатка обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2019» у номінації «Вчитель інклюзивного класу».
«На сьогодні вчитель — тренер, фасилітатор. Якщо раніше він лише давав готові відповіді на запитання, то нині все змінилось. Сьогодні вчитель допомагає учням сформулювати власні запитання, вчить їх правильно ставити, шукати на них відповіді та допомагає стати інноватором».
Василь Дяків
Населений пункт: місто Заліщики Тернопільської області
Навчальний заклад: Заліщицька державна гімназія
Предмет: Всесвітня історія, Громадянська освіта, Історія України, Основи Здоров’я
Василь здобув звання «Заслуженого вчителя України» і минулоріч переміг у конкурсі «Учитель року». 59 — саме стільки його учнів є переможцями обласних етапів конкурсу-захисту науково-дослідницьких та реферативних робіт МАН України. Діти — активні учасники конкурсів КВК, дебатів Поппера, інтелектуальних ігор. Семеро гімназистів брали участь у зйомках програми «LG-Еврика».
«Для мене як педагога важливо формувати таке середовище, яке дасть поштовх дітям до вдосконалення, до реалізації своїх творчих здібностей. Мені важливо, щоб середовище не було прив’язане до конкретного предмета. Усі мої зусилля спрямовуються на організацію таких форм роботи, що сприяють вирішенню цих завдань».
Алла Єрмоленко
Населений пункт: місто Сновськ Чернігівської області
Навчальний заклад: Сновська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1
Предмет: Всесвітня історія, Громадянська освіта, Історія України, Правознавство
Алла працює над питанням «Формування інформаційної компетентності на уроках історії в процесі використання візуальних джерел інформації в поєднанні з ІКТ». Має власні авторські доробки на цю тему. Її учні є переможцями всеукраїнських конкурсів-захистів наукових робіт від МАН. Має нагороди від Верховної Ради України та Міністерства освіти і науки України.
«Школа повинна навчити дитину реагувати на зміни, розуміти, які процеси відбуваються в навколишньому світі. Ключовими навичками для цього повинні стати знання і розуміння технологій, здатність вижити в щільно заселеному і часто токсичному інформаційному полі, уміння концентрувати й утримувати увагу в умовах постійного інформаційного перевантаження».
Світлана Зайцева
Населений пункт: смт Опішня Полтавської області
Навчальний заклад: Комунальний заклад «Полтавська спеціальна загальноосвітня школа № 39 Полтавської міської ради Полтавської області»
Предмет: Українська мова, Українська література, Зарубіжна література
У 2013 році розробила власну педагогічну педтехнологію «Шевченкотерапія». Шевченкотерапія — це системне використання спеціально підібраних поезій Тараса Шевченка, кольору, піску, музики з метою стабілізувального впливу на емоційно-чуттєву сферу дитини. Розробила власне бачення роботи з піском, адаптувала до специфіки завдань своєї школи і вже не перший рік реалізує його на уроках словесності та в позаурочний час. Також активно застосовує музикотерапію.
«Але що особливо гріє моє вчительське серце, так це самооцінка моїх вихованців. Завдяки театральній грі, систематичним сценічним виступам, позитивному впливу естетотерапевтичних технологій, системному розвитку емоційного інтелекту учні підкорюють різні вершини».
Наталія Зима
Населений пункт: місто Хмельницький
Навчальний заклад: Технологічний багатопрофільний ліцей з загальноосвітніми класами імені Артема Мазура
Предмет: Хімія
На уроках Наталії смартфони давно стали потрібнішими за щоденники. Вона не складає класичні поурочні плани, а планує уроки через план-проєкт. Улюблені інновації — Kahoot, LearningApps, Edpuzzle, дошки для спільної роботи, сервіси для побудови карт пам’яті тощо. За 20 років педагогічної діяльності вона відсвяткувала призові місця своїх учнів на змаганнях ледь не пів тисячі разів. Також два учні Наталії склали ЗНО з хімії на 200 балів.
«Вчителювання — це особлива професія за своїм соціальним впливом, спрямованим у першу чергу на учнів, а через них опосередковано на батьків та громаду в цілому».
Олеся Кирилюк
Населений пункт: село Шипинці Чернівецької області
Навчальний заклад: Шипинецький ЗЗСО І-ІІІ ступенів
Предмет: Основи здоров’я, Хімія
Олеся розробила програму факультативу «Молодь обирає здоров’я» для учнів 10–11-х класів з метою надання інформації про моделі виходу з надзвичайних ситуацій. На додаток до цього вона створила збірник блок-схем «Школа виживання». Олеся є кураторкою клубу «Я — європеєць», мета якого — сформувати одну з ключових компетенцій — підприємливість. Вона регулярно отримує зворотний зв’язок від своїх учнів та вчить їх висловлювати свою думку.
«Я вчу своїх учнів насолоджуватися життям, бути щасливими — мені це вдається. Я — оптимістка, зі мною завжди трапляються пригоди. Я знаю, щоб досягти успіху мені треба працювати і бути собою».
Маріанна Климчук
Населений пункт: село Долішній Шепіт Чернівецької області
Навчальний заклад: Долішньошепітський НВК
Предмет: Англійська мова, Музичне мистецтво
Маріанна стажувалася в американській школі, звідки перейняла деякі інноваційні методики. Зокрема, peer teaching (коли сильні учні у групах навчають своїх однокласників мови), опитування за стіками (кавові стіки з написаними іменами учнів, які використовуються для поділу на пари). Також вчителька веде власний блог. За ініціативи Go Global залучала учнів школи до онлайн-спілкування з послами Норвегії, Бельгії та Австрії в Україні.
«Вже тепер, у старшому віці, я зрозуміла, що найкращий показник роботи вчителя — це людяність його учнів».
Тетяна Короід
Населений пункт: місто Київ
Навчальний заклад: Школа І-ІІІ ступенів № 78 Печерського району
Предмет: Українська мова і література
Тетяна була волонтеркою на премії Global Teacher Prize Ukraine 2017. А у 2018 році вже сама потрапила у ТОП-50. В основі її педагогічної діяльності лежить розвиток лінгвістичної, літературної, культурологічної ерудиції школяра. Вважає, що кожен учень потребує індивідуальної уваги. Саме тому розробила спеціальну систему допомоги учням — особисті картки.
«Переконана: успішний учитель — успішний учень. І високе призначення, і місія педагогів, їх творче лідерство, творчий потенціал креативних натур — усе, як магія, творить майбутнє країни. Переконана: #ВчителіВажливі».
Олена Кудря
Населений пункт: селище Немішаєве Київської області
Навчальний заклад: Немішаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1
Предмет: Вчителька початкових класів, Інформатика
Олена вважає, що кінезіологія є універсальним методом для вирішення адаптаційних труднощів учнів. Саме тому вона створила навчальну програму з кінезіології та посібник «Слухняні рученята», які отримали схвалення Міністерства освіти і науки України.
«Разом з тим, багато років застосовую у своїй діяльності технологію ТРВЗ (теорія рішення винахідницьких задач), що стало гарним підґрунтям для впровадження STEM-освіти. Суть цієї технології полягає у формуванні системного, діалектичного мислення, розвитку творчої уяви, винахідницької кмітливості. Її використання має не просто розвинути фантазію дітей, а навчити їх мислити системно, творчо, розуміти єдність і протиріччя навколишнього світу, бачити і вирішувати проблеми».
Ярослав Лисенко
Населений пункт: місто Київ
Навчальний заклад: Інноваційна школа ThinkGlobal
Предмет: Мистецтво
Ярослав з учнями активно використовував платформу ClassDojo, завдяки якій вони збирали бали та обмінювали їх на екскурсії та запрошення спікерів від УАЛ, Пласту та AISEC. Також він створив особливу концепцію для 5–7-х класів. Її суть у тому, що в кожному тематичному блоці він пропонує учням вигадати проєкт. Після чого вони, об’єднавшись у команди, розробляють його. Для комплексного підходу Ярослав залучив вчителів біології, літератури та історії.
«Після кожного модуля ми рефлексуємо, що нам сподобалося, що ні, як можна поліпшити те чи інше. Не наважуся назвати це авторською програмою, але це дійсно цікавий досвід».
Вікторія Ломака
Населений пункт: місто Суми
Навчальний заклад: Комунальна установа «Сумська загальноосвітня школа I–III ступенів № 5»
Предмет: Англійська мова
Вікторія регулярно користується соцмережами для організації навчального процесу. Вона проводить опитування в Telegram. Стимулює вчити англійську по сторіз королеви Англії та закордонних кумирів в Instagram. Також вчителька допомагає учням спілкуватися з однолітками з інших країн завдяки спільним проєктам на платформі Etwinning Plus.
«Мої інновації полягають у тому, щоб завжди бути в курсі того, що зараз подобається моїм учням, і використовувати їх зацікавлення в освітніх цілях. Вони люблять знімати відоси? Прекрасно. Значить нехай знімають відео на телефони для уроків, конкурсів та проєктів».
Олена Манжос
Населений пункт: місто Київ
Навчальний заклад: Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 57 з поглибленим вивченням англійської мови Шевченківського району міста Києва
Предмет: Біологія, Природознавство, Хімія
Олена вважає STEM-освіту та інтерактивний підхід не модою, а необхідністю. Під час дистанційного навчання традиційні STEM-уроки перевела в ZOOM, а учням запропонувала взяти участь у челенджі та записати відео зі створенням власного полімера, проаналізувати щоденні екологічні звички та попрактикувати німецьку. Вже другий рік проводить STEM-фестиваль. Цього року карантин йому не завадив: фестиваль організували онлайн у Facebook.
«Я пишаюся тим, що мені вдається поширювати власний досвід серед колег не тільки моєї школи, а й міста та навіть країни».
Світлана Меркулова
Населений пункт: місто Ірпінь Київської області
Навчальний заклад: Ірпінська СЗОШ № 2 з поглибленим вивченням економіки і права
Предмет: Англійська мова
Світлана на своїх заняттях застосовує практичний підхід. Наприклад, під час вивчення теми «Food and Meals» учні готують та приносять свою улюблену страву. Під час вивчення теми «Crime» учням було запропоновано як підсумкову роботу зняти власний фільм про проблеми кібербезпеки. Для теми «Environmental protection» учні самі обирали, як представлятимуть різні екологічні проблеми та шляхи їх вирішення. У темі «Travelling» учні готують флаєри з інформацією про країну або представляють обрану групою країну. І так з кожної теми.
«Дуже люблю проєктне навчання та намагаюся повністю в такий спосіб проводити контрольні роботи, адже важливо перевірити не саму наявність знань, а вміння їх практично застосувати».
Лідія Насонова
Населений пункт: місто Харків
Навчальний заклад: Інноваційна школа ThinkGlobal
Предмет: Основи медіаграмотності, Українська література, Українська мова, Українська мова (письмо + читання) (початкова школа)
Її учні створюють комікси та mind-maps, пишуть книжки та розігрують спектаклі. Також Лідія брала участь у проєкті «Платформа шкільного розвитку». Вона проводила лекції з цілепокладання, проєктного менеджменту, допомагала дітям стати командою та розробити план заходу. До того ж учительці важлива ефективна взаємодія дітей. Вона вчить їх самопрезентації, проводить дебати.
«Мої учні брали участь у конкурсі листів на Арктичну станцію, сортували сміття, створювали проєкти про людей, які їх надихають, про бізнес, який зробить світ кращим. Якщо ми виростимо сміливих людей, які не бояться діяти та розуміють, що їхні вчинки врятують світ, то тільки виграємо від цього в майбутньому».
Андрій Олійник
Населений пункт: місто Кам’янське Дніпропетровської області
Навчальний заклад: Комунальний заклад «Середня загальноосвітня школа № 35 Кам’янської міської ради»
Предмет: Вчитель початкових класів
Своїм великим досягненням Андрій вважає те, що 28 його учнів читають понаднормово. Окрім використання інноваційних платформ для навчання, він придумав власні «Анімаційні хвилинки», де вчитель танцює разом з дітьми. А ще Андрій у своїх інтегрованих уроках використовує LEGO. З його допомогою учні вчать частини мови, математику та навіть презентують свій настрій.
«Вчу своїх учнів йти за покликом серця. Демонструю їм приклади успішних людей у бізнесі, в освіті та інших сферах. Я роблю все, аби учні у 2030 році були гнучкими, могли пристосовуватись до будь-яких умов».
Ірина Остапенко
Населений пункт: місто Київ
Навчальний заклад: СЗОШ «Надія»
Предмет: Вчителька початкових класів
За її ініціативи у 2019 році 869 класів з різних шкіл з усієї України долучилися до проведення інтерактивно-практичних уроків, які знайомлять з дітьми з інвалідністю, з особливими освітніми потребами, з різноманіттям як нормою українського суспільства. Ірина була лекторкою у проєкті «Разом» — курсу з підтримки інклюзії в Україні. Розробила та провела свій курс з вивчення шрифту Брайля для батьків, які виховують дітей з порушеннями зору.
«Для мене важливо, щоб мої учні називали мене на ти, довіряли і не боялися відстоювати свою думку — це є основою для довірливих стосунків».
Аліса Павлюк
Населений пункт: місто Івано-Франківськ
Навчальний заклад: Початкова школа № 26 Івано-Франківської міської ради
Предмет: Вчителька початкових класів
Аліса з 2016 року вперше в місті та області почала запроваджувати технологію «Smart Kids» в освітньому процесі учнів початкової школи. Але головним своїм досягненням вважає створення власного середовища дослідницького навчання «Балансування». Воно опубліковане на міжнародній платформі для вчителів STEAM-предметів Go-Lab та є єдиним із 16 середовищ з українським контентом, впровадженим в освітній процес.
«Після того як минулого року потрапила до ТОП-50 (тепер це моє найвагоміше досягнення), я зрозуміла, що рухаюся в правильному напрямку, і з ще більшим натхненням почала працювати».
Леся Павлюк
Населений пункт: місто Івано-Франківськ
Навчальний заклад: Ліцей № 7 Івано-Франківської міської ради
Предмет: Вчителька початкових класів
Леся працювала з інклюзивним класом. На уроках вона регулярно застосовує мнемотехніку. Вони з учнями постійно вчать вірші, пишуть перекази, запам’ятовують склад числа, терміни та іншу теоретичну інформацію. Також вчителька має власний шкільний гурток з мнемотехніки. А цього навчального року керувала майстернею освітніх інновацій вчителів початкових класів Івано-Франківська.
«На уроках часто жартую, дозволяю пожартувати дітям, ми разом сміємося, але все в міру, звичайно. Я взагалі вважаю, що почуття гумору допомагає краще вчитися».
Олег Пустовойт
Населений пункт: місто Одеса
Навчальний заклад: Одеська загальноосвітня школа № 65 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області
Предмет: Інформатика
За час його викладання учні отримали понад 250 медалей і дипломів на конкурсах та олімпіадах національного та міжнародного рівня в Україні, Білорусі, Румунії, Болгарії та Македонії. Олег ще з 1990-х років застосовує у своїй діяльності проєктний підхід. Додає: IT — галузь, що швидко змінюється. Тому він регулярно набуває нових навичок у сферах програмування, аналізу даних, вебдизайну, растрової, векторної та 3D-графіки, анімації, відеомонтажу.
«Якщо бачиш сучасний інструмент з новими можливостями, які дадуть тобі та учням нові якісні компетентності, то не чекай, коли хтось впровадить його, розробить методику використання та введе його до освітньої практики. Бери та роби сам!»
Галина Семенович
Населений пункт: місто Дубно Рівненської області
Навчальний заклад: Дубенська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 6
Предмет: Вчителька початкових класів
Галина зауважує, що вже багато років поспіль впроваджує технологію перспективно-випереджального навчання. Саме тому труднощів у засвоєнні матеріалу в період карантину практично не було. Не чекаючи, коли стане вчителем 1-го класу НУШ, ще в минулому навчальному році зі своїми четвертокласниками почала працювати по-новому. Найперше, що вона зробила — власним коштом придбала в клас широкоекранний цифровий LED TV 40” та заглибилася в інформацію про Нову українську школу.
«Кожен вчитель, який хоче ефективно співпрацювати зі своїми учнями і отримувати очікувані результати, або хоча б наближені до таких, має бути не тільки джерелом знань, а й помічником і другом кожної дитини, постійно вдосконалюватися сам і вдосконалювати методи роботи з дітьми».
Галина Сищук
Населений пункт: місто Харків
Навчальний заклад: Комунальний заклад «Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №11 з поглибленим вивченням окремих предметів Харківської міської ради Харківської області»
Предмет: Вчителька початкових класів
Галина каже, що саме тренінг від «Освіторії» став поштовхом до позитивних змін, які стали невід’ємною частиною її шкільної діяльності. На своїх уроках вона використовує доповнену реальність HPreveal, розглядає літературні твори крізь призму науковості та разом з учнями програмує в LEGO Mindstorm. А зараз бере участь у проєкті SMART- учитель, де створює уроки для інтерактивних дощок.
«Досягнення вчителя початкових класів не виміряти оцінками чи олімпіадами. Їх видно в бажанні дітей вчитися, у швидкій адаптації до школи, у вміннях довіряти вчителю та співпрацювати з ним».
Надія Сіренко
Населений пункт: місто Павлоград Дніпропетровської області
Навчальний заклад: Павлоградська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9
Предмет: Громадянська освіта, Історія України, Правознавство, Всесвітня історія
Надія регулярно проводить уроки в органах місцевого самоврядування, службах і організаціях міста, центрі зайнятості, службі у справах неповнолітніх. Проводить з дітьми імітації судових засідань, працевлаштувань на роботу, засідань депутатів міської ради, виборів. Вважає, що ці практики не тільки зацікавлюють дітей предметом, а й вчать їх думати, міркувати, ставити себе на місце іншої людини, готуватися до самостійного життя.
«Досягненням вважаю, коли після уроку діти, виходячи з класу, кажуть: «Дякуємо за урок!», а на урок приходять з новою інформацією, про яку дізналися самостійно, бо їм це здалося цікавим».
Валентина Склярова
Населений пункт: село Красногорівка Донецької області
Навчальний заклад: Красногорівська філія Очеретинського НВК
Предмет: Німецька мова
Валентина невтомно підвищує свій рівень німецької мови. Вона є учасницею спільного українсько-німецького проєкту підготовки на мовний диплом Федеративної Республіки Німеччини, стипендіаткою Гете-Інституту, співробітницею німецького журналу Der Weg для тих, хто вивчає німецьку мову. Крім цього, бере активну участь в Асоціації германістів в Україні. Реалізувала понад 10 соціальних проєктів.
«Наша школа подарувала світу багато талановитих, обдарованих дітей. Гарні знання німецької мови дали їм змогу навчатися німецькою мовою, стати працівниками відомих німецьких компаній, висококваліфікованими вчителями, інженерами».
Альона Сліпенко
Населений пункт: місто Сміла Черкаської області
Навчальний заклад: ЗЗСО І-ІІ ступенів с. Попівка
Предмет: Англійська мова
ЇЇ учениця здобула диплом ІІІ ступеня у Всеукраїнському конкурсі творчих робіт англійською мовою «Видатні постаті закордонного українства». Значним здобутком вважає участь у міжнародному проєкті eTwinning. Альона вже кілька років працює на цій платформі та залучає дітей різного віку до комунікації з їхніми ровесниками з інших країн. Прихильниця комунікативного підходу, адже головна мета вивчення мови — навчитися спілкуватися.
«Я вважаю себе активною та енергійною людиною і тому беру участь в усіх конкурсах, тренінгах, олімпіадах, які лише знаходжу. І до цього ж заохочую та привчаю своїх учнів. Я завжди їм кажу, що потрібно стукати в усі двері, адже невідомо, за якими з них ховається ваша доля».
Оксана Словік
Населений пункт: місто Луцьк
Навчальний заклад: КЗЗСО «Луцький ліцей № 27 Луцької міської ради Волинської області»
Предмет: Вчителька початкових класів
У своїй анкеті Оксана поділилася методикою шахового поля, де фігурами виступають самі учні. Ця методика використовується як для гри у шашки на перерві, так і для змагань між кількома класами, на уроках для вправ та ігор «Вірю не вірю», «Так-ні», «Наведи аргументи», «Переконай» тощо. Основною ідеєю такого шахового поля було згуртування класної спільноти. Ще однією родзинкою освітнього процесу її класу є психологічна вправа-гра «Розкажи від імені свого героя».
«Вважаю, що на перших етапах формування та становлення колективу має важливу роль. Допомагає несміливим, дітям із заниженою самооцінкою, невпевненим у собі, тривожним, дітям, що важко адаптуються, та ін. Вправи та завдання такого формату виникають завжди і трансформуються залежно від потреби певної дитини чи групи загалом».
Микола Тарасюк
Населений пункт: місто Житомир
Навчальний заклад: Житомирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17
Предмет: Інформатика
Микола веде проєкт «Розумійка» для дітей з особливими освітніми потребами. Команда співпрацює з п’ятьма областями України і розробляє модуль для дітей з порушеннями слуху, що мають синдром Дауна. Разом з учнями він працює над новими напрямками: короткометражні фільми, анімація, комп’ютерна графіка. На основі отриманих знань діти вже встигли створити фільм про булінг та дискримінацію.
«Завжди кажу моїм учням, що час треба використовувати з користю. Ви розробляєте реальний проєкт, що може отримати життя і який можна далі розвивати. Кожна дитина вчиться продавати свій проєкт, створювати свій бренд, спілкуватися з «клієнтами», знаходить ідеї, обмінюється знаннями! Ці навички і знання дадуть можливість краще розвивати себе в майбутньому».
Зоряна Тихойко
Населений пункт: місто Львів
Навчальний заклад: Ліцей «Європейський»
Предмет: Всесвітня історія, Громадянська освіта, Історія України, Правознавство
Зоряна мала міжнародний досвід викладання та познайомилася з трьома системами освіти: США, Європи та Близького Сходу. Надає правові консультації колегам та відстоює права вчителів. Є членом історичної організації. Разом з учнями створює проєкти, серед них: настільна гра з громадянської освіти, порятунок старовинної бойківської церкви в селі Кугаїв.
«Вчу своїх учнів розуміти історію, намагаюся бачити і розвивати особистість і творчий потенціал кожного учня, формувати в учнів вміння критично мислити, доводити розпочату справу до логічного завершення і відповідати за свою роботу, залучати ліцеїстів до активного суспільного життя».
Людмила Тоцина
Населений пункт: місто Маріуполь Донецької області
Навчальний заклад: Маріупольський міський ліцей
Предмет: Англійська мова
Після особистого досвіду навчання в США Людмила почала відкривати світ і для своїх учнів. Запропонувала організувати кембриджський тест у своєму ліцеї, разом з учнями брала участь у міжнародному воркшопі з медіаграмотності та таборах GOCamp. ЇЇ учні — переможці програм обміну (FLEX), всеукраїнських конкурсів (Гринвіч, конкурс відеороликів від посольства США, МАН).
«Я гадаю, що вчителі не повинні приховувати свої напрацювання та методики від колег, вважаючи, що це їхня інтелектуальна власність. Треба ділитися задля спільної мети — реформи української освіти. Тому що тільки разом ми можемо це зробити».
Світлана Трофимчук
Населений пункт: місто Луцьк
Навчальний заклад: Луцька гімназія № 18 Луцької міської ради у Волинській області
Предмет: Англійська мова
Світлана на своїх заняттях намагається відповідати потребам своїх учнів. Результатом її роботи є численні методичні рекомендації для вчителів. Після перемоги в конкурсі «Учитель року-2009» проводить авторську школу з викладання англійської в Луцьку. Стала тренером Британської Ради та отримала можливість викладати на всеукраїнському рівні.
«Ми спілкуємося з учнями на рівних. Мене дуже цікавить їхня думка, адже кожне покоління дітей розглядає одне і те саме питання по-різному. Саме така співпраця має найширший вплив на формування в учнів розуміння вчительської професії та формує ставлення до неї».
Вікторія Хоменко
Населений пункт: місто Одеса
Навчальний заклад: Одеський НВК №84
Предмет: Біологія, Хімія
Вікторія втілює сучасні підходи до освіти у своєму авторському проєкті — волонтерському екологічному центрі «Еколюдина». Розвиває дослідницьку діяльність своїх учнів через домашні експерименти, спостереження, практичні дослідження. Її підходи працюють, адже учні перемагають в обласних конкурсах та є призерам олімпіад.
«Найголовнішим вважаю те, що учні із задоволенням ідуть на мої уроки, не ховають своїх емоцій, не бояться висловити свою думку, не бояться, що їх не зрозуміють».
Оксана Хомич
Населений пункт: місто Київ
Навчальний заклад: НВК «Новопечерська школа»
Предмет: Вчителька початкових класів
Оксана вважає, що її завдання — допомогти учням обрати траєкторію розвитку. Тому втілює програму «Лідер в мені», де навчає ставити цілі та поступово реалізовувати їх. Створила авторську методику, що залучає до тісної співпраці не лише вчителя та учнів, а й батьків. Інноваціями та ідеями Оксана ділиться на власному YouTube-каналі, де розмістила вже понад 250 відео.
«Мій особистий внесок у розвиток освіти є багатогранним. Перш за все — зробити дітей щасливими, щоб вони з величезним задоволенням ходили до школи, надихалися творчістю, співпрацею, комунікацією зі своїми однокласниками, розвивалися як індивідуальності».
Анна Чернявська
Населений пункт: місто Вільногірськ Дніпропетровської області
Навчальний заклад: Вільногірська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3
Предмет: Українська література, Українська мова
Анна працює над модернізацією освітнього процесу: використовує на уроках мобільні застосунки, вивчає правила за допомогою мемів та інфографік. Отримувала призові місця за свої методичні розробки, зокрема застосування лепбука як інноваційного інструмента. Стала засновницею організації «Не цькуй», метою якої є боротьба із цькуванням не лише серед підлітків, а й серед учителів.
«Учні, дивлячись на мене, на мій вік, тепер не бояться своєї недосвідченості, не бояться робити помилки, адже мій девіз — навчаючи, я вчусь сама».
Олександр Чучаєв
Населений пункт: місто Благовіщенське Кіровоградської області
Навчальний заклад: Благовіщенський навчально-виховний комплекс № 2 «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів — заклад дошкільної освіти «Дивоцвіт» Благовіщенської районної ради»
Предмет: Всесвітня історія, Громадянська освіта, Історія України, Етика, Міфологія
Перші результати, якими пишається вчитель, це залучення учнів сільської школи до всеукраїнських проєктів. У 2017 Олександр потрапив до ТОП-20 вчителів за версією Global Teacher Prize та став головою громадської організації, куди увійшли фіналісти премії. Організація провела 4 масштабні освітні фестивалі та залучила 200 освітян. Олександр залучає дітей до спорту у власному клубі «СКІФ».
«Я намагаюся виховувати аналітиків, мрійників та людей дії, інтегруючи всі науки у викладанні історії, аби в реальному житті молодь не стикалася з тим, що 90 % інформації, отриманої в школі, стають просто непотрібними!»
Еліна Шевченко
Населений пункт: місто Київ
Навчальний заклад: Школа І-ІІІ ступенів № 9
Предмет: Англійська мова
ЗНО було стресом для учнів пані Еліни, тож вона влаштувала навчання на відкритому повітрі. Під час прогулянки створили відео для проєкту, а в результаті саме за це відео отримали запрошення на тренінг «Європа починається з тебе». І таких історій у викладачки сотні, адже її учні отримують стипендії на навчання в престижних школах, їздять на міжнародні обміни (FLEX) та беруть участь в олімпіаді з життєвих навичок (ILSO).
«Чи заохочую своїх учнів обирати професію вчителя? Завжди, але там, де їхнє місце: може школа, може університет, може родина, може просто бути уважнішим до людей».
Ольга Шепель
Населений пункт: місто Бахмут Донецької області
Навчальний заклад: Бахмутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12 Бахмутської міської ради Донецької області
Предмет: Астрономія, Природознавство, Фізика
Понад 40 учнів Ольги стали переможцями Всеукраїнської олімпіади з фізики та конкурсу-захисту МАН. Вважає, що вчитель — той, хто постійно навчається та займається науковою діяльністю, тому вона провадить експериментальну діяльність, публікується у фахових періодичних виданнях. Протягом двох років організовувала проєкт «Разом Завжди». У ньому взяли участь 42 родини учнів з метою покращити їх комунікації у сім’ї.
«Це істина: навчаєш інших — учися сам! Своє завдання як учителя фізики я вбачаю в тому, щоб стимулювати учнів до пошуків, до вміння пояснювати загадки природи на кожному уроці».
Леся Юрчишин
Населений пункт: місто Київ
Навчальний заклад: Київський ліцей бізнесу, Новопечерська школа
Предмет: Всесвітня історія, Громадянська освіта, Історія України, Правознавство
Результатом викладання Лесі є синхронний курс всесвітньої історії та історії України з інтеграцією інших дисциплін та розвитком критичного та креативного мислення, емоційного інтелекту. Після відвідування міжнародних шкіл, організованих Українським центром вивчення Голокосту, стала співавторкою посібника на тему Бабиного Яру.
«Чим я відрізняюся від своїх колег? Кожна людина — це особливий Всесвіт, унікальний дар з незбагненним життєвим шляхом. І якщо мета моїх колег-учителів — допомогти людині пізнати світ і себе в ньому, то різниця між нами полягатиме лише у певних методах і прийомах».
Наступним етапом стане визначення ТОП-10 експертним журі Премії та проведення асесмент-центру. Переможця оголосять 3 жовтня 2020 року та винагородять грошовою премією у 250 тисяч гривень, навчанням та участю у GLOBAL EDUCATION & SKILLS FORUM.