Ефект «останнього тижня»: куди вступати?

Для тих, хто не зміг визначитися до останнього, куди подавати документи і ким він хоче стати після навчання, «Освіторія» зібрала найбільш сучасні професії, яких навчають в університетах України, найбільш затребувані державою і такі, які отримали вже й так забагато студентів. Ще є час подумати про свій вибір і подати документи за покликом серця.

Цього року вступники більше вагаються

13 серпня розпочався прийом документів до університетів, який завершиться 22 серпня о 18:00. Раніше в цей час майже всі, хто бажає отримати вищу освіту, точно знали, куди і на які спеціальності подаватимуть заявки. Але нині все інакше. По-перше, це особливий рік, на який вплинула пандемія коронавірусу. Дослідження Утрехтського університету (Нідерланди) довело, що нині на 27 % більше молодих людей, які хочуть отримати вищу освіту, вирішують відкласти вступ на рік. Потенційні вступники сподіваються, що до того часу ситуація з пандемією буде більш стабільною. Утім, це складне рішення частина з них змінює в останню мить, можливо, під впливом однолітків чи родини. Тож нині є «ефект останнього тижня», коли документи подають наприкінці терміну, і навіть тоді ж вирішують, який саме університет обрати.

По-друге, в Європі здавна є інша традиція: гнучко змінювати вибір після того, як стають відомі випускні оцінки. Скажімо, у Британії існують освітні консультанти, які допомагають обрати конкретну спеціалізацію, навіть рідкісну. А ще — знайти університет у країні, куди ладні взяти на навчання тих вступників, які набрали недостатньо високий бал, щоб вступити в обраний спочатку заклад вищої освіти.

Яких найновіших професій вчать в Україні

  1. Кіберспорт

Звикли думати, що комп’ютерні ігри — це те, що відволікає від серйозного життя, від освіти? Але є професії, які пов’язані саме із цією діяльністю. Про розробників ігор та гейм-дизайнерів знають вже всі, але для цього треба мати або мислення програміста, або талант художника. А що, як ти чудово вмієш лише грати? Віднедавна є спеціалізація і для такого варіанта — кіберспорт. Завдання для професіонала — перемагати в мережевих міжнародних змаганнях, як у будь-якому іншому виді спорту. Є такі різновиди, як шутери, стратегії, симулятори, файтинги. Достатньо лише грати на дійсно високому рівні.

За останні два роки навчати на цю нову спеціалізацію почали в столичному Національному університеті фізичного виховання та спорту і в Харківській державній академії фізичної культури. А ще в Київському університеті розпочали готувати тих, хто створюватиме сайти про спорт і туризм, писатиме та популяризуватиме фізичну культуру та здоровий спосіб життя. Такі професіонали матимуть диплом з позначкою «Інформаційне забезпечення фізичного виховання».

2. Екоменеджмент

Екологія — топова тема нині. На екологів можна навчатися вже давно. Але лише зараз з’явилася спеціалізація в Національному університеті харчових технологій, яка готує управлінців підприємствами, що мають знаходити золоту середину між захистом навколишнього середовища і економічною вигодою. Студенти вчаться оцінювати стан навколишнього середовища, аналізувати вплив підприємств різних галузей на довкілля та ухвалювати технологічні рішення, що зумовлять зниження тиску на екологію.

3. Оператор дрона

Знову випадок, коли розвага стає роботою. Насправді ця робота може слугувати дуже різним цілям. Дрони потрібні для агрокомплексів. А ще, наприклад, з них можна вести відеозйомку. Саме операторської роботи навчають у київському Телерадіопресінституті (освіта для працівників медіа). Є також курси, а не повноцінні бакалаврські програми, від Державного авіаційного університету та Києво-Могилянської академії.

4. Робототехнік

Робототехніка (розробник роботів і спеціаліст з обслуговування) — теж сучасний напрямок, який користується популярністю. В Україні його один за одним вводять університети: «Львівська політехніка», «Запорізька політехніка», Черкаський державний технологічний університет. Працювати можна і інженером, і дизайнером, і програмістом, і сервісним інженером. Усе це, звісно, у робототехніці.

Яка професія з тих, що пропонують заклади освіти, найунікальніша?

Це, певно, кобзар-бандурист, на якого можна вивчитися на рівні молодшого бакалавра. Навчають цього (а також гри на лірі, торбані) у єдиному в Україні такому закладі: Стрітівському педагогічному фаховому коледжі кобзарського мистецтва. Студентів забезпечують народними музичними інструментами.

Програмістів країні потрібно більше

Держзамовлення цього року значно збільшили на спеціальність «Інформаційні технології» — майже на 40 %. Серед тих, на які було найбільше збільшення: «Механічна інженерія» — на 13 %, «Електрична інженерія» — на 12 %, «Виробництво та технології» — на 11 %.

Менеджерів з туризму та адміністраторів ресторанів вже забагато

Зменшили обсяг держзамовлення на ті спеціальності, за якими випускників на ринку праці вже й так більше, ніж є потреба у фірм, підприємств.

Найбільше «зрізали» у сфері обслуговування (на 47 %) — ідеться про туризм та готельно-ресторанну справу. Журналістів теж «перевипуск», тож держава планує вивчити аж на 30 % менше таких фахівців. Охочих навчатися на спеціальності «Управління і адміністрування» візьмуть на 24 % менше, «Право» — на 18 %, «Соціальні та поведінкові науки» — на 12 %. Завжди популярні «Міжнародні відносини» тепер візьмуть на 6 % менше вступників на бюджет.

Вперше навчатимуть управління стартапами

Це поки що не окрема спеціалізація, а додаткове навчання — курс з інноваційного підприємництва та управління стартап-проєктами, який цього року за підтримки Міністерства освіти і науки введуть у пілотних університетах України. Суть його — навчити молодь перетворювати креативні ідеї на новий продукт. Під час курсу студенти створять власні стартап-проєкти та подадуть їх на участь у конкурсі стартапів. Найкращі команди отримають індивідуальну менторську підтримку від організаторів (стартап-інкубатор YEP, Дія.Бізнес, Український фонд стартапів та ще низка партнерів).

Поділитися цією статтею