The Steve JobsSchool — індивідуальний план та iPad для кожного учня

Фото: Reuters

The Steve JobsSchool — це мережа шкіл, яку започаткували в Нідерландах в 2013 році, у рамках програми O4NT (Education for a new Era). Невдовзі після запуску проекту перша школа в Амстердамі потрапила до рейтингу найінноваційніших за версією Tech Insider завдяки максимально персоналізованому підходу до навчання.

Традиційна школа — це музей минулого

Засновником школи та автором програми є Моріс Де Гонд — бізнес-аналітик і батько п’ятьох дітей. Саме друга «зайнятість» наштовхнула його на думку заснувати школу нового типу. Коли наймолодшій доньці Дафне було два роки, батько встановив на свій iPad кілька дитячих додатків і дав його дівчинці. На той момент вона ще не вміла писати й читати, але вже змогла створити кілька образів для ляльок у додатку Toca Tailor.

Саме тоді Де Гонд замислився над тим, що світ і люди змінюються, але школа залишається такою ж, як і тридцять років тому. «Тепер ми можемо знайти відповідь на будь-яке запитання за десять секунд за допомогою ґаджетів. У школі тим часом усе ще готують до стилю життя в 1990-х, а не принаймні в 2030-х. Традиційна школа — це музей минулого, а ми маємо вчити наших дітей жити в майбутньому».

Ці висновки змусили його взяти участь у глобальній програмі O4NT (Education for a new Era), і в 2013 році першу школу The Steve JobsSchool заснували в Амстердамі. Ще за рік у Нідерландах з’явилося близько 30 закладів цієї мережі.

Ігрові кімнати та півгодинні воркшопи

Долучитися до навчання в таких закладах можуть діти віком від 4 до 12 років. З них формують дві групи приблизно по 25 учнів у кожній — від 4 до 7 років та від 8 до 12 відповідно.

У цих школах немає класних кімнат, уроків та фіксованого розкладу. Однак кожен учень має iPad з індивідуальним навчальним планом.

Девайси також оснащені спеціально розробленим програмним забезпеченням — додатками sCoolTools, за допомогою яких діти встановлюють власні навчальні цілі, формують персональний розклад, складають портфоліо своїх досягнень тощо.

Замість традиційного формату уроків — воркшопи, що тривають приблизно тридцять хвилин і відбуваються в ігрових кімнатах open space. Оскільки проект фінансується з програми O4NT, батькам необхідно сплатити лише 16 євро на рік.

Різні учні, різні плани

Як стверджує Моріс Де Гонд, основна проблема сьогоденної освітньої системи полягає в надто загальному підході до навчання. Якщо коротко, сучасна школа не враховує різні розумові рівні учнів і той факт, що кожному потрібна різна кількість часу для засвоєння навчального матеріалу.

Саме тому й відбувається диференціація на сильніших і слабших учнів. The Steve JobsSchool пропонує власне вирішення цієї проблеми — індивідуальний план розвитку, який учні складають здебільшого самостійно.

Цей план редагує та доповнює коуч (у школі уникають терміна «учитель»), хоча вносити свої корективи можуть і батьки. Основними складовими індивідуального плану є так звані навчальні цілі на кожен період (усього за рік налічують 4 або 5 періодів). Щодо предметів, то вони збігаються зі стандартними — математика, мова тощо. Особливість індивідуального плану полягає в тому, що діти насамперед виконують навчальні цілі — система показує, що їм потрібно зробити цього тижня, які предмети відвідати. У кінці кожного робочого тижня коуч перевіряє результат і публікує його в індивідуальному портфоліо.

Міні-школа в iPad’і

Головний інструмент і помічник для учнів — власний iPad у яскравому чохлі. На всіх ґаджетах встановлене програмне забезпечення sCool Tools, яким активно користуються коучі, батьки й, насамперед, діти. До його пакета входять:

  • sCoolTracker, за допомогою якого учні отримують навчальні цілі, коучі їх коректують, а батьки можуть спостерігати, чим саме зараз займається дитина;
  • sCoolPlanner складає розклад на кожен тиждень, а також показує, який коуч викладає окремий курс;
  • sCoolMessenger — за його допомогою учні, батьки та коучі підтримують комунікацію;
  • sCoolFolio демонструє згадане вище портфоліо із досягненнями та оцінками учнів;
  • sCoolProjects — тут учні можуть об’єднуватися в групи для підготовки шкільного проекту;
  • sCoolSpace — дає змогу відвідувати віртуальний шкільний центр для роботи з навчальними матеріалами.

Окремий інструмент зберігає всі напрацювання, щоб коучі та батьки могли простежити прогрес дитини й сформулювати наступні навчальні цілі разом. Оцінки тут оновлюють кожні шість тижнів: у самому портфоліо також фіксують участь батьків та коучів у навчальному процесі. Технологічний «друг» залишається з дітьми й поза межами школи — вони активно використовують iPad вдома й на відпочинку, для ігор та комунікації з друзями.

Навчання проектами

Попри всі дифірамби ґаджетам, на першому місці у The Steve JobsSchool все-таки стоять комунікація й соціалізація. Разом діти працюють над проектами з мови, математики, креативу і технологій. Разом відвідують спортзал, мистецькі курси і, зрештою, бігають на території шкільного подвір’я (бігати на перервах у школі не заборонено).

Розвиненим у школі є й дещо застарілий для нас формат — консультації старших учнів. Тут вони активно співпрацюють з молодшими за допомогою того ж додатка sCoolTools, який дає змогу останнім обрати собі ментора або учня.

Щодо канікул: по-перше, вони досить умовні (заклад відчинений влітку), а, по-друге, під час «законного відпочинку» учні все одно займаються творчими проектами, не відвідуючи школу. До речі, під час навчального року ходити до школи щодня необов’язково — учні можуть обирати, коли їм краще залишитися вдома й попрацювати над проектами дистанційно.

Трохи підводного каміння

Наразі The Steve JobsSchool можна відшукати не лише в містах Нідерландів, а й у Німеччині та навіть деяких африканських країнах. Однак не все так просто: цей інноваційний підхід встиг зазнати певних поразок. Зокрема, майже половина шкіл, які перейшли або висловлювали бажання перейти на новий рівень, відмовилися від цієї ідеї в 2017 році — через брак коштів у програмі.

Фінансування не вистачає на створення нових майданчиків і безпосередню закупівлю ґаджетів, які до того ж постійно потрібно оновлювати. Також деякі вчителі, які починали працювати за цією програмою, поскаржилися на досить посередні результати учнів у кінці навчального року. У відповідь на всі закиди Моріс Де Гонд наголошує на неготовності шкіл повністю змінювати систему й підхід до навчання, а також планує знайти кошти та створити глобальну мережу The Steve JobsSchool закордоном.

Поділитися цією статтею